Powierzchnie biurowe w Warszawie w 2011 roku

2012-01-19 12:12
Warszawa: awans warszawy w rankingu miast biznesowych Europy
Autor: PZ Studio Warszawa zajmuje 21 miejsce w zestawieniu najbardziej atrakcyjnych miast dla biznesu w Europie. Wyprzedziliśmy między innymi Wiedeń i Pragę. Analiza 36 miast obejmuje takie kategorie jak m.in. jakość życia, dostęp do rynków, dostępność wykwalifikowanych pracowników, jakość usług telekomunikacyjnych oraz połączenia transportowe.

Według rankingu przeprowadzonego przez Warsaw Research Forum wynika, że warszawski rynek biurowy w 2011 roku powiększył swój zasób o 120 tys. m2 powierzchni biurowych. W ubiegłym roku łącznie wynajęte powierzchnie biurowe to ponad 570 tys. m2. Wskaźnik ten jest o 4 proc. wyższy od osiągniętego w 2010 roku.

Warsaw Research Forum zbadał kondycję warszawskiego rynku biurowego w 2011 roku. Analizie poddano zarówno nowe, dopiero oddane do użytku biura. Dane te obejmują również ilość i wielkość transkacji wynajmu oraz powierzchni niewynajętej.

Przeczytaj również: Warszawa: nowy biurowiec przy rondzie ONZ pracowni Schmidt Hammer Lassen (wizualizacje)

W 2011 roku Warszawski rynek biurowy powiększył się o 14 nowych obiektów, i tym samym zwiększył zasób o 120 tys. m2 powierzchni biurowych. Pięć z nich zostało wybudowanych w centrum miasta, cztery pozostałe w strefie południowo-zachodniej i trzy w regionie południowej górnej. Łącznie nowe powierzchnie biurowe w stolicy to 3 597 tys. m2.
W ubiegłym roku nieznacznie spadł wskaźnik pustostanów, który na koniec 2011 roku wyniósł 6,7 proc. W Centrum odnotowano obniżenie wskaźnika o 50 punktów bazowych do poziomi 6,7 proc., a częściach poza-centralnych odnotowano wzrost o 30 punktów bazowych do poziomu 6,7 proc.

Powierzchnie biurowe wynajęte

Wynajęte powierzchnie biurowe w Warszawie, w IV kwartale ubiegłego roku osiągnęły poziom 133 tys. m2. W sumie w Warszawie w ubiegłym roku wynajęto 573 tys. m2 nowoczesnych powierzchni biurowych, z czego 226 tys. m2 w Centrum, a 347 tys. m2 w sterfach poza-centralnych.

Wynik ten jest o 4 proc. wyższy od osiągniętego w analogicznym okresie 2010 roku. Oznacza to, że w minionym roku, odnotowano najwyższy poziom najmu nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie. Jednocześnie w minionym roku odnotowano najwyższy poziom najmu nowoczesnej powierzchni biurowej w historii warszawskiego rynku biurowego. W ujęciu rocznym najwięcej powierzchni wynajęto w strefie Południowej Górnej (171 tys. m2) oraz na obrzeżach centrum miasta (148 tys. m2).

Największe warszawskie inwestycje biurowe

W 2011 r. największy, bo 46 proc., udział w transakcjach najmu miały nowe transakcje. Przedwstępne umowy najmu to 21 proc. całkowitego wolumenu wynajętej powierzchni, co oznacza wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego roku. Udział renegocjacji wyniósł 29 proc. i był 5 punktów procentowych niższy, niż w poprzednim roku.
Największe transakcje podpisano w Centrum oraz strefie Południowej Zachodniej. Były to: przedwstępna umowa najmu Grupy TP SA w Miasteczku Orange (43 700 m2.) zarejestrowana wraz z rozpoczęciem prac budowlanych, renegocjacje Ernst & Young (11 tys. m2.) w Rondo 1 oraz przedwstępna umowa najmu Grupy Orlen w budynku Senator (9 100 m2).

Biurowiec Zebra Tower, Warszawa
Autor: S+B Gruppe Biurowiec Zebra Tower
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej