Powierzchnie biurowe w Trójmieście 2010 - RAPORT
Raport "Powierzchnie biurowe w Trójmieście 2010" jest już trzecim z cyklu opracowaniem, w którym Centrum Obsługi Inwestora w Gdańsku analizuje trójmiejski rynek biurowy. W badaniu trójmiejskiego rynku wzięte zostały pod uwagę budynki o standardzie odpowiadającym kla-som A-C, których powierzchnia wynosi co najmniej 500 m.
W celu zaprezentowania rzetelnej i pełnej informacji o potencjale rynku, do tegorocznego ba-dania włączono również budynki, które powstały przed 1990 rokiem, a których standard został pod-wyższony dzięki przeprowadzonej modernizacji (poprzednie raporty w dużej mierze nie uwzględniały tego typu budynków). Z tych samych powodów w zestawieniu nie znalazły się nieruchomości stano-wiące siedzibę jednej firmy, które prawdopodobnie nigdy nie staną się przedmiotem komercyjnego obro-tu (np. biurowce Grupy Lotos S.A., STU Ergo Hestia S.A. itp.).
POBIERZ: Pełen Raport "Powierzchnie biurowe w Trójmieście 2010"
W 2009 roku – zgodnie z oczekiwaniami specjalistów Centrum Obsługi Inwestora w Gdańsku – trójmiejski rynek nieruchomości biurowych podążał za ogólną sytuacją makroekonomiczną w Polsce. Kontynuacja gorszej koniunktury w gospodarce, której początek obserwowany był już w 2008 roku, odbiła się także na rynku nowoczesnych obiektów biurowych. Wielu deweloperów nie zdecydowało się na rozpoczęcie nowych projektów i skupili się jedynie na realizowanych już inwestycjach. Z jednej strony wynikało to z zaostrzonych wymagań banków w kwestii udzielania finansowania nowych projektów. Z drugiej, na znaczne ograniczenie liczby rozpoczynanych projektów wpłynęło obniżenie popytu. Wielu najemców bowiem, odpowiadając na swoje potrzeby restrukturyzacyjne, dążyło do optymalizacji zajmowanej przez siebie powierzchni biurowej.
ZOBACZ KONIECZNIE: Artykuł o inwestycji Olivia Business Centre
W drugiej połowie 2009 roku zauważalna była już lekka poprawa sytuacji na rynku. Trend ten jest kon-tynuowany w pierwszej połowie 2010 roku i oczekuje się jego utrzymania w kolejnych kwartałach. COI szacuje całkowite zasoby nieruchomości biurowych w Trójmieście na około 325 tys. m2, z czego przeszło 61 tys. m2 jest w trakcie budowy. Trójmiasto utrzymało więc w 2009 roku czwartą pozycję na rynku biurowym, tuż za Warszawą, Krakowem oraz Wrocławiem.