Powierzchnie biurowe w Trójmieście 2010 - RAPORT

2010-06-29 13:09
Arkońska Business Park
Autor: Raport "Powierzchnie biurowe w Trójmieście 2010"

Raport "Powierzchnie biurowe w Trójmieście 2010" jest już trzecim z cyklu opracowaniem, w którym Centrum Obsługi Inwestora w Gdańsku analizuje trójmiejski rynek biurowy. W badaniu trójmiejskiego rynku wzięte zostały pod uwagę budynki o standardzie odpowiadającym kla-som A-C, których powierzchnia wynosi co najmniej 500 m.

W celu zaprezentowania rzetelnej i pełnej informacji o potencjale rynku, do tegorocznego ba-dania włączono również budynki, które powstały przed 1990 rokiem, a których standard został pod-wyższony dzięki przeprowadzonej modernizacji (poprzednie raporty w dużej mierze nie uwzględniały tego typu budynków). Z tych samych powodów w zestawieniu nie znalazły się nieruchomości stano-wiące siedzibę jednej firmy, które prawdopodobnie nigdy nie staną się przedmiotem komercyjnego obro-tu (np. biurowce Grupy Lotos S.A., STU Ergo Hestia S.A. itp.).

POBIERZ: Pełen Raport  "Powierzchnie biurowe w Trójmieście 2010"

Allcon Park 3
Autor: z Raportu "Powierzchnie biurowe w Trójmieście 2010" Allcon Park 3 - W bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu będzie przebiegać Kolej Metropolitalna, która połączy gdań-skie lotnisko z planowanym lotniskiem w Gdyni – Kosakowie oraz z piłkarskim stadionem w Gdańsku – Letnicy.

W 2009 roku – zgodnie z oczekiwaniami specjalistów Centrum Obsługi Inwestora w Gdańsku – trójmiejski rynek nieruchomości biurowych podążał za ogólną sytuacją makroekonomiczną w Polsce. Kontynuacja gorszej koniunktury w gospodarce, której początek obserwowany był już w 2008 roku, odbiła się także na rynku nowoczesnych obiektów biurowych. Wielu deweloperów nie zdecydowało się na rozpoczęcie nowych projektów i skupili się jedynie na realizowanych już inwestycjach. Z jednej strony wynikało to z zaostrzonych wymagań banków w kwestii udzielania finansowania nowych projektów. Z drugiej, na znaczne ograniczenie liczby rozpoczynanych projektów wpłynęło obniżenie popytu. Wielu najemców bowiem, odpowiadając na swoje potrzeby restrukturyzacyjne, dążyło do optymalizacji zajmowanej przez siebie powierzchni biurowej.

Office Island
Autor: z Raportu "Powierzchnie biurowe w Trójmieście 2010" Office Island znajduje się w centrum biznesowej części Gdańska, we Wrzeszczu przy Alei Grunwaldzkiej, w bezpośrednim sąsiedztwie największego centrum handlowego Trójmiasta, Galerii Bałtyckiej.
Olivia Business Centre
Autor: z Raportu "Powierzchnie biurowe w Trójmieście 2010" Koncepcja architektoniczna Olivia Business Centre oparta o atrium zapewnia przestronność oraz doświetlanie wnętrza.

ZOBACZ KONIECZNIE: Artykuł o inwestycji Olivia Business Centre

W drugiej połowie 2009 roku zauważalna była już lekka poprawa sytuacji na rynku. Trend ten jest kon-tynuowany w pierwszej połowie 2010 roku i oczekuje się jego utrzymania w kolejnych kwartałach. COI szacuje całkowite zasoby nieruchomości biurowych w Trójmieście na około 325 tys. m2, z czego przeszło 61 tys. m2 jest w trakcie budowy. Trójmiasto utrzymało więc w 2009 roku czwartą pozycję na rynku biurowym, tuż za Warszawą, Krakowem oraz Wrocławiem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej