Potrzebne magazyny
Ubiegły rok, zgodnie z przewidywaniami analityków, był bardzo pomyślny dla rynku powierzchni magazynowo-logistycznych w Polsce, a popyt w porównaniu do 2005 roku wzrósł aż o 96% i ukształtował się na rekordowym poziomie ponad 857 000 mkw. Zwiększyła się również liczba nowych projektów, rozbudowywano obiekty istniejące.
W 2006 roku do użytku oddano 25 obiektów magazynowych o łącznej powierzchni 609 000 mkw - donosi najnowszy raport CB Richard Ellis "Big Box Poland" - Rynek Powierzchni Magazynowych w Polsce. Całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni magazynowych wzrosły w ciągu roku o 36% i pod koniec grudnia wynosiły ponad 2,53 mln mkw.
Ponad 86% powierzchni wynajętej stanowiły umowy podpisane w Sektorze 2 (parki logistyczne zlokalizowane w promieniu od 20 do 100 km od centrum Warszawy) i Sektorze 3 (parki logistyczne zlokalizowane w odległości ponad 100 km od Warszawy, w głównych miastach Polski i ich okolicach). W Sektorze 2 i 3 pod koniec 2006 roku łączna powierzchnia projektów w trakcie realizacji wyniosła 428,000 mkw.
- W szybko rozwijających się regionach Sektora 3, odnotowano największy przyrost powierzchni oraz największy wolumen zawieranych transakcji najmu - komentuje John Palmer, dyrektor zarządzający w firmie CB Richard Ellis Polska. Zdecydowany wzrost znaczenia regionów zmienia strukturę geograficzną rynku. W rejonie Katowic, Poznania, Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Wrocławia i Gdańska w ciągu roku wybudowano blisko 450 tys. mkw. nowych magazynów. Stanowi to 74% oddanych w tym okresie projektów magazynowo-logistycznych.
Na koniec roku we wszystkich sektorach wskaźnik powierzchni niewynajętej zmniejszył się w stosunku do roku poprzedniego i wyniósł 7,94%. Spadek ten jest konsekwencją znacznego popytu na nowe powierzchnie magazynowe. Nadal duża część transakcji zawierana jest na powierzchnie jeszcze nieoddane do użytku (tzw. pre-let). Aktualnie dostępna powierzchnia magazynowa to 191 tys. mkw. Najwięcej wolnego miejsca w istniejących projektach znajduje się w Sektorze 2.
W minionym roku zdynamizował się rynek powierzchni magazynowych w Sektorze 1 (obiekty magazynowe i biurowo-magazynowe zlokalizowane w odległości nie większej niż 20 km od centrum Warszawy). Wynajęto tu ponad 116 960 mkw., co oznacza wzrost w stosunku do 2005 roku o 40%. Ze względu na relatywnie niską podaż w sektorze tym odnotowano najniższy wśród wszystkich sektorów wskaźnik powierzchni niewynajętej, który kształtował się na poziomie 4,98%.
Ofertowe stawki najmu oraz inne warunki umów nie uległy w ostatnim okresie znaczącej zmianie. Należy jednak zauważyć że stawki i warunki najmu oferowane przez deweloperów usztywniły się. Ze względu na znaczny popyt, deweloperzy coraz rzadziej stosują okresy wolne od czynszu. Zwykle dotyczy to transakcji zawieranych na duże powierzchnie i długie okresy.
Źródło: CB Richard Ellis
Źródło: CB Richard Ellis
Foto: OCMER