Poprawa koniunktury w budownictwie w sierpniu 2004

2007-05-29 18:56

W sierpniu ogólna koniunktura w budownictwie jest oceniana nie tylko lepiej niż w lipcu, ale także lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat.

Taka sytuacja jest wynikiem wzrostu bieżącego portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej.
Poprawę koniunktury zasygnalizowało 30 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie - 15 proc. (w lipcu te wskaźniki wynosiły odpowiednio 29 i 17 proc.).
Lepsze niż przed miesiącem są także oceny portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe, przy czym firmy sektora prywatnego oceniają bieżący portfel zamówień lepiej niż przedsiębiorstwa publiczne.
Bieżąca i przewidywana produkcja budowlano-montażowa jest oceniana korzystnie (lepiej niż w lipcu). Jedynie przedsiębiorstwa publiczne oceniają bieżącą produkcję nieco gorzej niż przed miesiącem. Poprawia się także sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych (publicznych i prywatnych), choć wciąż nie zadowala to przedsiębiorców.
W tym samym okresie przewidywany jest wzrost cen (nieco wolniejszy, niż prognozowano przed miesiącem). Najbliższe miesiące mają także przynieść niewielki spadek zatrudnienia w budownictwie (większy w sektorze publicznym).
Podobnie jak w poprzednim miesiącu, w sierpniu 1,7 proc. jednostek nie odczuwa jakichkolwiek barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (rok temu 2,5 proc.). Są one związane z konkurencją ze strony innych firm (72 proc. przedsiębiorstw w sierpniu wobec 74 proc. w lipcu br. i 78 proc. w sierpniu ub. roku) oraz z niedostatecznym popytem (57 proc. przedsiębiorstw w sierpniu br., 60 proc. przed miesiącem i 73 proc. w sierpniu ub. roku). W skali roku najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z kosztami materiałów i surowców (34 proc. w lipcu i sierpniu br., 16 proc. w sierpniu ub. roku).
W stosunku do portfela zamówień oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy 21 proc. przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 69 proc. jako wystarczające, a 10 proc. jako zbyt małe. W porównaniu z sierpniem ubiegłego roku zmniejszyła się liczba jednostek oceniających swe zdolności jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego portfela zamówień.


Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej