Pomysł na biurowiec

2008-01-04 10:35

Nie tylko boom mieszkaniowy ogarnął stolicę Wielkopolski. Deweloperzy planują także spore inwestycje na rynku powierzchni biurowych. Konkurencja jest jednak duża i inwestorzy prześcigają się w pomysłach, jak przyciągnąć najemców. Niewątpliwie oryginalny projekt i dogodne położenie są tu dużym atutem.

Nickel Technology Park Poznań

Jedną z ciekawszych inwestycji jest Nickel Technology Park Poznań. PTB Nickel pracuje już nad jego budową. - Atutem nowego biurowca w NTPP są niewątpliwie pomieszczenia konferencyjne z pełnym wyposażeniem i sale do badań fokusowych - mówi Ewa Bujak z NTPP. Biura zajmą powierzchnię ponad 4500 m2.
Nickel Technology Park Poznań powstaje w Złotnikach na obszarze 33 ha. Jest to jedna z największych powierzchni przeznaczona pod tego typu zabudowę w Poznaniu i okolicach. Od września 2006 r. klienci NTPP  mają już do dyspozycji jeden biurowiec o powierzchni 4500 m2. Na terenie parku technologicznego znajdują się również 2 hale magazynowe, w których jest ponad 12 000 m2 powierzchni  do wynajęcia. Kolejny z budynków biurowych ukończony zostanie w IV kwartale 2008 r.

Ciekawie zapowiada się również Malta Office Park, budowany przez Echo Investment. To będzie nowoczesny kompleks biurowy, składający się z sześciu budynków (cztery 5- i dwa 6-kondygnacyjne). Inwestor stawia go przy ul. Arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Wszystkie budynki połączone zostaną kondygnacją parkingu podziemnego. W całym kompleksie dostępnych będzie blisko 26 000 m2 powierzchni biurowej i 2000 m2 powierzchni magazynowej.
Projekt będzie realizowany w trzech etapach. W pierwszym powstanie 6900 m2 powierzchni - jego zakończenie planowane jest we wrześniu 2008 r. Rozpoczęcie II etapu, obejmującego 14 900 m2 powierzchni, zaplanowane jest na koniec 2008 r. i potrwa do końca 2009 r. Realizacja III etapu - 6300 m2 powierzchni - uzależniona będzie od koniunktury na rynku.

Siedemnastokondygnacyjny budynek o nazwie Omega stawia na Jeżycach Ataner. Powierzchnia biurowa na wynajem obejmuje tam 7450 m2 (całkowita - 17 000 m2). W budynku będzie m.in. sala konferencyjna na 120 osób. Dogodnienia takie jak klimatyzacja, monitoring, czy profesjonalna firma sprzątająca - są już standardem. Omega została zaprojektowana w Pracowni Architektonicznej Arcada. Jej inwestorem i generalnym wykonawcą jest PPB Ataner. Pierwsze firmy mają się wprowadzić tam w drugiej połowie 2008 r.

Na poznańskiej Wildzie powstaje Galeria Green Point. Generalny wykonawca, PTB Nickel, zamierza ukończyć ją w 2009 roku. Inwestorem galerii i części mieszkalnej jest spółka Monoblok związana z firmą Poz-Bruk. Na część handlową przeznaczone zostanie  ponad 5000 m2 powierzchni, zaś na biurową 1012 m2. Według projektu, planowane biura mają znajdować się pod kopułą części handlowej. To nowatorskie rozwiązanie architektoniczne w Poznaniu. Jak zapewnia inwestor, dach części mieszkalnej wykończony będzie roślinnością - stąd nazwa zespołu. Galerię Green Point zaprojektował Piotr Barełkowski ze Studia ADS (projektant m. in. Starego Browaru).

Galeria Green Point

Na rogu ul. Garbary i Małe Garbary powstaje natomiast obiekt o charakterze mieszkalno-handlowo-biurowym. Inwestorem obiektu Nowe Garbary jest spółka Regional Polska i Nickel Development, a projekt wykonała Pracownia Architektoniczno-Budowlana Klimaszewska & Biedak. Obiekt tworzą dwie niezależne bryły A i B. Budynek A stojący wzdłuż ul. Garbary będzie mieszkalny, narożnikowa bryła B przeznaczona zaś będzie w całości na wynajem. Na parterze o powierzchni 1080 m2 zaprojektowano pomieszczenia handlowe. Na pięciu piętrach popwstaną powierzchnie biurowe wielkości 6850 m2. Wykonawstwo tej części powierzono firmie Warbud.
Podziemna hala garażowa połączy oba budynki. Pod bryłą B sięgnie ona trzech poziomów, na których znajdzie się 160 miejsc postojowych, zaś pod bryłą A będzie jeden poziom dysponujący 95 miejscami. Zarówno biura, jak i część mieszkalna, mają być gotowe jeszcze w 2008 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej