Pomysł na biurowiec

2008-01-04 10:35

Nie tylko boom mieszkaniowy ogarnął stolicę Wielkopolski. Deweloperzy planują także spore inwestycje na rynku powierzchni biurowych. Konkurencja jest jednak duża i inwestorzy prześcigają się w pomysłach, jak przyciągnąć najemców. Niewątpliwie oryginalny projekt i dogodne położenie są tu dużym atutem.

Nickel Technology Park Poznań

Jedną z ciekawszych inwestycji jest Nickel Technology Park Poznań. PTB Nickel pracuje już nad jego budową. - Atutem nowego biurowca w NTPP są niewątpliwie pomieszczenia konferencyjne z pełnym wyposażeniem i sale do badań fokusowych - mówi Ewa Bujak z NTPP. Biura zajmą powierzchnię ponad 4500 m2.
Nickel Technology Park Poznań powstaje w Złotnikach na obszarze 33 ha. Jest to jedna z największych powierzchni przeznaczona pod tego typu zabudowę w Poznaniu i okolicach. Od września 2006 r. klienci NTPP  mają już do dyspozycji jeden biurowiec o powierzchni 4500 m2. Na terenie parku technologicznego znajdują się również 2 hale magazynowe, w których jest ponad 12 000 m2 powierzchni  do wynajęcia. Kolejny z budynków biurowych ukończony zostanie w IV kwartale 2008 r.

Ciekawie zapowiada się również Malta Office Park, budowany przez Echo Investment. To będzie nowoczesny kompleks biurowy, składający się z sześciu budynków (cztery 5- i dwa 6-kondygnacyjne). Inwestor stawia go przy ul. Arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Wszystkie budynki połączone zostaną kondygnacją parkingu podziemnego. W całym kompleksie dostępnych będzie blisko 26 000 m2 powierzchni biurowej i 2000 m2 powierzchni magazynowej.
Projekt będzie realizowany w trzech etapach. W pierwszym powstanie 6900 m2 powierzchni - jego zakończenie planowane jest we wrześniu 2008 r. Rozpoczęcie II etapu, obejmującego 14 900 m2 powierzchni, zaplanowane jest na koniec 2008 r. i potrwa do końca 2009 r. Realizacja III etapu - 6300 m2 powierzchni - uzależniona będzie od koniunktury na rynku.

Siedemnastokondygnacyjny budynek o nazwie Omega stawia na Jeżycach Ataner. Powierzchnia biurowa na wynajem obejmuje tam 7450 m2 (całkowita - 17 000 m2). W budynku będzie m.in. sala konferencyjna na 120 osób. Dogodnienia takie jak klimatyzacja, monitoring, czy profesjonalna firma sprzątająca - są już standardem. Omega została zaprojektowana w Pracowni Architektonicznej Arcada. Jej inwestorem i generalnym wykonawcą jest PPB Ataner. Pierwsze firmy mają się wprowadzić tam w drugiej połowie 2008 r.

Na poznańskiej Wildzie powstaje Galeria Green Point. Generalny wykonawca, PTB Nickel, zamierza ukończyć ją w 2009 roku. Inwestorem galerii i części mieszkalnej jest spółka Monoblok związana z firmą Poz-Bruk. Na część handlową przeznaczone zostanie  ponad 5000 m2 powierzchni, zaś na biurową 1012 m2. Według projektu, planowane biura mają znajdować się pod kopułą części handlowej. To nowatorskie rozwiązanie architektoniczne w Poznaniu. Jak zapewnia inwestor, dach części mieszkalnej wykończony będzie roślinnością - stąd nazwa zespołu. Galerię Green Point zaprojektował Piotr Barełkowski ze Studia ADS (projektant m. in. Starego Browaru).

Galeria Green Point

Na rogu ul. Garbary i Małe Garbary powstaje natomiast obiekt o charakterze mieszkalno-handlowo-biurowym. Inwestorem obiektu Nowe Garbary jest spółka Regional Polska i Nickel Development, a projekt wykonała Pracownia Architektoniczno-Budowlana Klimaszewska & Biedak. Obiekt tworzą dwie niezależne bryły A i B. Budynek A stojący wzdłuż ul. Garbary będzie mieszkalny, narożnikowa bryła B przeznaczona zaś będzie w całości na wynajem. Na parterze o powierzchni 1080 m2 zaprojektowano pomieszczenia handlowe. Na pięciu piętrach popwstaną powierzchnie biurowe wielkości 6850 m2. Wykonawstwo tej części powierzono firmie Warbud.
Podziemna hala garażowa połączy oba budynki. Pod bryłą B sięgnie ona trzech poziomów, na których znajdzie się 160 miejsc postojowych, zaś pod bryłą A będzie jeden poziom dysponujący 95 miejscami. Zarówno biura, jak i część mieszkalna, mają być gotowe jeszcze w 2008 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej