Polskie budownictwo słabsze niż w Bułgarii i Rumunii

2013-01-15 15:45
Bankrutują firmy budowlane
Autor: Jupiterimages

Generalnie, od kilku lat budownictwo w Europie nie jest dominującą gałęzią gospodarek. Polska, która jeszcze niedawno była uważana za największy plac budowy w tym regionie, na który ściągnęły firmy budowlane z wielu krajów, wyhamowała z inwestycjami. Firma badawcza PMR przeanalizowała rynek budowlany w kilku krajach Europy Środkowo-Wschodniej i Polska, w prognozie do roku 2016 nie wypadła w tym porównaniu zbyt dobrze.

PMR poddał analizie kilka wskaźników charakteryzujących budownictwo w Rumunii, Bułgarii, na Węgrzech, w Czechach, Słowacji oraz w Polsce.

Produkcja budowlana

PMR prognozuje, że z wyjątkiem Polski, we wszystkich tych krajach do roku 2016 będzie wzrastać wartość produkcji budowlanej. Największy przyrost odnotuje Rumunia – o 50% i Bułgaria – 40%. W tych krajach inwestycji budowlanych realizowanych jest obecnie niewiele, więc poziom odniesienia jest niski. Jednak w ten region będzie teraz kierowany strumień unijnych funduszy na inwestycje publiczne, co przełoży się na tak duże wzrosty wartości produkcji budowlanej. W Czechach wzrost jest szacowany na około 10%, a na Węgrzech 2,5%. W Polsce, pomimo jeszcze niedawno znacznego ożywienia sektora, rozpoczęła się recesja i w roku 2016 poziom produkcji budowlanej w najlepszym przypadku jak oblicza PMR, zbliży się do poziomu notowanego w 2011, jednak go nie przekroczy.

Produkcja budowlana do roku 2016
Autor: PMR Wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Polska w najbliższych latach będzie miała najniższy poziom produkcji budowlanej

Wynagrodzenia w budownictwie

Również wynagrodzenia w budownictwie w ciągu najbliższych czterech lat w Polsce będą wzrastać najmniej i będzie to wzrost najwyżej o 7%. No cóż, zapowiadany kryzys wpłynie również na zmienne składniki wynagrodzeń w budownictwie. Według ekspertów PMR, krajem, który zanotuje największy wzrost wynagrodzeń w branży budowlanej będzie Bułgaria i to na poziomie ponad 37%. Wpływ na tak wysoki wynik będą mieć prognozowana ekspansja przemysłu budowlanego oraz najwyższy wzrost płac w regionie, wynikający z dużego niedopasowania rynku pracy w Bułgarii. Dodatkowym czynnikiem powodującym wzrost płac w bułgarskiej branży budowlanej będzie malejąca podaż pracy.

Polskie firmy budowlane będą zwalniać

W Polsce do roku 2016 zatrudnienie w budownictwie spadnie o 7,5%. Biorąc pod uwagę liczbę osób pracujących w budownictwie, trudno nie zauważyć, że to dużo – pracę w budownictwie stracą tysiące. Analitycy PMR uważają, że w pozostałych krajach porównywanych z Polską, w 2016 roku zatrudnienie w budownictwie będzie niższe niż w 2011. Będzie tam co prawda notowane ożywienie, ale zbyt małe, by wygenerowało wyższe zatrudnienie. Zatrudnienie w budownictwie spadnie również w Rumunii i Bułgarii, pomimo oczekiwanego tam wzrostu produkcji. Jak to komentuje PMR, tę zaskakującą sytuację spowodują dwa czynniki: znaczny wzrost cen w budownictwie, który osłabi realny wzrost sektora oraz najszybszy w regionie wzrost wydajności pracy.

Budownictwo w Polsce ożywi się w 2014

Analizowane pod kątem prognoz dla budownictwa kraje, analitycy PMR podzielili na trzy grupy. Do pierwszej zaliczyli Bułgarię i Rumunię, czyli regiony w których budownictwo będzie wzrastać najszybciej, dzięki inwestycjom publicznym współfinansowanym przez fundusze Unii Europejskiej. W drugiej grupie znalazły się Czechy, Słowacja oraz Węgry, gdzie budownictwo do roku 2016 wykazywać będzie słabe ożywienie z ryzykiem pojawienia ponownej recesji. Polska już jest w recesji i samotnie tworzy grupę numer trzy. Ożywienie naszego sektora budowlanego powinno dać o sobie znać już w roku 2014, wraz z pojawieniem się kolejnej unijnej perspektywy finansowej. I dlatego według prognoz PMR, w 2016 roku Polska będzie jedynym drugim krajem obok Rumunii, gdzie całkowita wielkość produkcji budowlanej przekroczy poziom notowany przed kryzysem z lat 2008-2009.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej