Polskie budownictwo pracuje maszynami z importu

2012-07-17 17:07
Rekordowej głebokości ściana szczelinowa wieżowca Plac Unii w Warszawie
Autor: Liebrecht & wooD Budowa ściany szczelinowej na Placu Unii Lubelskiej

Chociaż budownictwo podobno wchodzi w kolejny kryzys, to jednak wciąż Polska jest jednym z największych placów budowy w Europie. Oznacza to także duże zapotrzebowanie na materiały i maszyny budowlane. Krajowy rynek materiałów budowlanych zaspokaja podstawowe potrzeby wykonawców, jednak w przypadku maszyn krajowa produkcja wystarcza tylko w 20% - pozostałe maszyny pochodzą z importu.

I to wcale nie chodzi o maszyny specjalistyczne, których wykonawcy potrzebowali do realizacji programu drogowej infrastruktury. Jak wyliczyła firma badawcza PMR, do Polski, w całej puli importu maszyn budowlanych, w przeliczeniu na wartość, sprowadzono prawie 40% ładowarek i koparek obrotowych i 25% ładowarek czołowych, innego typu ładowarek było kolejne 20%. Podbijarek i walców było 10%, zaś spycharek 4%. Import pozostałych maszyn budowlanych wyniósł 2%. A zatem kwitnie import maszyn uniwersalnych, do wykorzystywania przy wielu typach robót budowlanych. Przed trzema laty skurczył się front robót budynków kubaturowych, w tym mieszkaniowych realizowanych przez deweloperów, dlatego na niskim poziomie zatrzymał się import żurawi wieżowych (w 2011 roku 0,5% w wartości importu, zaś w 2007 było to poziom 8% i rynek wydaje się nasycony). Teraz natomiast zacznie spadać zapotrzebowanie na walce drogowe.

Maszyny budowlane
Autor: PMR

W ogóle będzie się zmniejszać zainteresowanie maszynami stricte do prac drogowych, bo w 2013 roku GDDKiA zamierza wydać na budowę dróg o połowę mniej pieniędzy niż w roku 2012. Co prawda zapowiada kolejny wzmożony front robót w perspektywie unijnego finansowania w latach 2014-2020, ale dzisiaj nikt jeszcze nie mówi, co, kiedy i za ile. Natomiast swój program będą kontynuować PKP.

Firmy budowlane, które sporo zainwestowały w park maszyn, według PMR planują przenieść część swojego potencjału na zagraniczne budowy. Analitycy z PMR zwracają też uwagę, po przeanalizowaniu kondycji finansowej 35 największych firm 35 zajmujących się w Polsce produkcją, dystrybucją lub wynajmem sprzętu budowlanego ich sytuacja się poprawia, więc nie należy spodziewać się zapaści na rynku maszyn budowlanych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany