Polska magazynowym Eldorado

2007-07-31 17:28

Od początku 2007 roku wzrasta w Polsce produkcja przemysłowa i handel detaliczny. To między innymi czyni nasz kraj jedną z najdogodniejszych lokalizacji pod inwestycje logistyczne. Co więcej, dzięki strategicznemu położeniu należy się spodziewać, że dobra passa utrzyma się przez najbliższe pięć lat. Tak wynika z ostatniego raportu firmy Goodman.

Szaleństwo inwestycyjne objęło w ubiegłym roku całą Europę. W porównaniu z 2005 r. inwestycje w nieruchomości logistyczne podwoiły się i wyniosły ponad 19 mld euro. Prognozuje się, że w tym roku kwota ta będzie o miliard wyższa, z czego wzrost przychodu z wynajmu powierzchni magazynowej wśród starych krajów Unii uplasuje się na poziomie poniżej 1 proc.. Spowodowane to będzie między innymi spadkiem stawek czynszu  w 2006 roku.

Według analityków najemcy i deweloperzy nieruchomości logistycznych rozszerzą działalność głównie na rynki centralnej i wschodniej Europy, w szczególności zaś na nowe kraje Unii Europejskiej - Rumunię i Bułgarię. Zapotrzebowanie na nowe obiekty pojawi się również na terenach zachodniej Rosji i Ukrainy. Według raportu, to jednak Polska ma najlepsze perspektywy na najbliższe pięć lat. Nowe centra logistyczne powstaną głównie wzdłuż nowych projektowanych autostrad w rejonach Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Poznania, Wrocławia oraz Trójmiasta.

Rafał Bochenek, country manager Goodman, zwraca uwagę, że w Polsce są bardzo dobre warunki do rozwoju tego typu inwestycji. Od początku 2007 roku odnotowuje się bowiem gwałtowny wzrost aktywności w produkcji przemysłowej i handlu detalicznym. - Strategiczna lokalizacja będzie naszym głównym atutem w porównaniu z innymi rynkami centralnej Europy - komentuje Bochenek.


Fot.: Goodman

Wyniki zdają się za tym przemawiać. Już od pierwszych miesięcy roku zmniejszył się współczynnik powierzchni niewynajętych, który w Warszawie spadł do 6,5 proc., a poza jej obszarem do 13 proc. W samej tylko stolicy wzrost wynajmu powierzchni wyniósł w pierwszym kwartale 6,3 proc. podczas gdy w innych państwach centralnej Europy odnotowano w tym okresie spadek. Dotyczy to między innymi Bratysławy, Budapesztu i Pragi. Szacuje się, że w 2007 roku przybędzie w Polsce 1 milion metrów kwadratowych nowej powierzchni magazynowej klasy A i nic ne wskazuje na to, żeby w kolejnych latach było inaczej.

Z raportu Goodman wynika, że spośród krajów starej "piętnastki" najlepsze perspektywy rozwoju rynku będą miały  Holandia, Irlandia, Finlandia i Hiszpania Najsłabiej natomiast najprawdopodobniej wypadną Austria, Grecja i Luksemburg. 

Zmienią się również same obiekty. Według przewidywań przybędzie większych i nowoczesnych magazynów, zlokalizowanych w bardziej peryferyjnych lokalizacjach. Jest to głównie spowodowane niedostatkiem miejsc pod inwestycje logistyczne w Europie.

Raport na temat możliwości rozwoju rynku nieruchomości logistycznych w Europie >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej