Polska magazynowym Eldorado
Od początku 2007 roku wzrasta w Polsce produkcja przemysłowa i handel detaliczny. To między innymi czyni nasz kraj jedną z najdogodniejszych lokalizacji pod inwestycje logistyczne. Co więcej, dzięki strategicznemu położeniu należy się spodziewać, że dobra passa utrzyma się przez najbliższe pięć lat. Tak wynika z ostatniego raportu firmy Goodman.
Szaleństwo inwestycyjne objęło w ubiegłym roku całą Europę. W porównaniu z 2005 r. inwestycje w nieruchomości logistyczne podwoiły się i wyniosły ponad 19 mld euro. Prognozuje się, że w tym roku kwota ta będzie o miliard wyższa, z czego wzrost przychodu z wynajmu powierzchni magazynowej wśród starych krajów Unii uplasuje się na poziomie poniżej 1 proc.. Spowodowane to będzie między innymi spadkiem stawek czynszu w 2006 roku.
Według analityków najemcy i deweloperzy nieruchomości logistycznych rozszerzą działalność głównie na rynki centralnej i wschodniej Europy, w szczególności zaś na nowe kraje Unii Europejskiej - Rumunię i Bułgarię. Zapotrzebowanie na nowe obiekty pojawi się również na terenach zachodniej Rosji i Ukrainy. Według raportu, to jednak Polska ma najlepsze perspektywy na najbliższe pięć lat. Nowe centra logistyczne powstaną głównie wzdłuż nowych projektowanych autostrad w rejonach Łodzi, Piotrkowa Trybunalskiego, Poznania, Wrocławia oraz Trójmiasta.
Rafał Bochenek, country manager Goodman, zwraca uwagę, że w Polsce są bardzo dobre warunki do rozwoju tego typu inwestycji. Od początku 2007 roku odnotowuje się bowiem gwałtowny wzrost aktywności w produkcji przemysłowej i handlu detalicznym. - Strategiczna lokalizacja będzie naszym głównym atutem w porównaniu z innymi rynkami centralnej Europy - komentuje Bochenek.
Fot.: Goodman
Wyniki zdają się za tym przemawiać. Już od pierwszych miesięcy roku zmniejszył się współczynnik powierzchni niewynajętych, który w Warszawie spadł do 6,5 proc., a poza jej obszarem do 13 proc. W samej tylko stolicy wzrost wynajmu powierzchni wyniósł w pierwszym kwartale 6,3 proc. podczas gdy w innych państwach centralnej Europy odnotowano w tym okresie spadek. Dotyczy to między innymi Bratysławy, Budapesztu i Pragi. Szacuje się, że w 2007 roku przybędzie w Polsce 1 milion metrów kwadratowych nowej powierzchni magazynowej klasy A i nic ne wskazuje na to, żeby w kolejnych latach było inaczej.
Z raportu Goodman wynika, że spośród krajów starej "piętnastki" najlepsze perspektywy rozwoju rynku będą miały Holandia, Irlandia, Finlandia i Hiszpania Najsłabiej natomiast najprawdopodobniej wypadną Austria, Grecja i Luksemburg.
Zmienią się również same obiekty. Według przewidywań przybędzie większych i nowoczesnych magazynów, zlokalizowanych w bardziej peryferyjnych lokalizacjach. Jest to głównie spowodowane niedostatkiem miejsc pod inwestycje logistyczne w Europie.
Raport na temat możliwości rozwoju rynku nieruchomości logistycznych w Europie >>