Polska dla NATO

2007-05-28 18:38

Inwestycje NATO w Polsce w ciągu najbliższych 6 lat wyniosą ponad 650 milionów dolarów. Deklarację uprawniającą do udziału w tych przedsięwzięciach posiada ponad 50 polskich przedsiębiorstw.

Program Inwestycyjny NATO w dziedzinie bezpieczeństwa (NSIP) pozwala na finansowanie przedsięwzięć związanych z rozbudową, modernizacją i remontami infrastruktury wojskowej Sojuszu. W ramach tych inwestycji przewiduje się w Polsce budowę:

 - lotnisk w Malborku, Poznaniu-Krzesinach, Mirosławcu, Powidzu Łaskach i Świdninie;
 - składnic materiałów pędnych i smarów (MPS) w Gardeji, Porażynie, Cybowie, Puszczy Mariańskiej i Wędrzynie;
 - baz morskich w Świnoujściu i Gdyni.

Wszystkie projekty mają zostać zrealizowane do 2006 r.
Zgodnie z obowiązującymi w NATO procedurami do przetargu będą mogły przystąpić przedsiębiorstwa, które zostały zgłoszone przez Ministerstwo Gospodarki i otrzymały tzw. deklarację uprawnienia (Declaration of Eligibility).
Firmy zainteresowane współpracą z Sojuszem mogą uzyskać taką deklarację, składając wniosek do Ministerstwa Gospodarki. Ponadto polscy przedsiębiorcy powinni zapoznać się z aktami prawnymi:

 - ustawa o zamówieniach publicznych;
 - ustawa o administrowaniu obrotem z zagranicą towarami i usługami oraz o obrocie specjalnym;
 - ustawa o ochronie informacji niejawnych;
 - ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym.

W przypadku, gdy projekty inwestycyjne wymagają ujawnienia tajemnicy NATO, przedsiębiorstwo musi dodatkowo uzyskać świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego, wydawane przez Urząd Ochrony Państwa.
Przetarg odbędzie się w 3 kwartale br. a jego organizatorem będzie Ministerstwo Obrony Narodowej; Departament Infrastruktury - powiedział nam Henryk Chyłkowski z Ministerstwa Gospodarki.

Bliższych informacji udziela Departament Rezerw Państwowych i Spraw Obronnych Ministerstwa Gospodarki (00-507 Warszawa, Plac Trzech Krzyży 3/5).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej