Polska dla NATO
Inwestycje NATO w Polsce w ciągu najbliższych 6 lat wyniosą ponad 650 milionów dolarów. Deklarację uprawniającą do udziału w tych przedsięwzięciach posiada ponad 50 polskich przedsiębiorstw.
Program Inwestycyjny NATO w dziedzinie bezpieczeństwa (NSIP) pozwala na finansowanie przedsięwzięć związanych z rozbudową, modernizacją i remontami infrastruktury wojskowej Sojuszu. W ramach tych inwestycji przewiduje się w Polsce budowę:
- lotnisk w Malborku, Poznaniu-Krzesinach, Mirosławcu, Powidzu Łaskach i Świdninie;
- składnic materiałów pędnych i smarów (MPS) w Gardeji, Porażynie, Cybowie, Puszczy Mariańskiej i Wędrzynie;
- baz morskich w Świnoujściu i Gdyni.
Wszystkie projekty mają zostać zrealizowane do 2006 r.
Zgodnie z obowiązującymi w NATO procedurami do przetargu będą mogły przystąpić przedsiębiorstwa, które zostały zgłoszone przez Ministerstwo Gospodarki i otrzymały tzw. deklarację uprawnienia (Declaration of Eligibility).
Firmy zainteresowane współpracą z Sojuszem mogą uzyskać taką deklarację, składając wniosek do Ministerstwa Gospodarki. Ponadto polscy przedsiębiorcy powinni zapoznać się z aktami prawnymi:
- ustawa o zamówieniach publicznych;
- ustawa o administrowaniu obrotem z zagranicą towarami i usługami oraz o obrocie specjalnym;
- ustawa o ochronie informacji niejawnych;
- ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym.
W przypadku, gdy projekty inwestycyjne wymagają ujawnienia tajemnicy NATO, przedsiębiorstwo musi dodatkowo uzyskać świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego, wydawane przez Urząd Ochrony Państwa.
Przetarg odbędzie się w 3 kwartale br. a jego organizatorem będzie Ministerstwo Obrony Narodowej; Departament Infrastruktury - powiedział nam Henryk Chyłkowski z Ministerstwa Gospodarki.
Bliższych informacji udziela Departament Rezerw Państwowych i Spraw Obronnych Ministerstwa Gospodarki (00-507 Warszawa, Plac Trzech Krzyży 3/5).