Polacy kupują więcej pomp ciepła niż Niemcy, Austriacy czy Czesi

2023-04-16 11:38
Sprzedaż pomp ciepła w Polsce rośnie
Autor: Gettyimages Wzrost sprzedaży pomp ciepła w Polsce w 2022 wyniósł 120%

Sprzedaż pomp ciepła na świecie wzrosła o 11%, w Europie o 40%, a w Polsce aż o 120% w porównaniu rok do roku. Polska jest na 8 miejscu wśród państw Unii pod względem sprzedaży pomp ciepła. Kupujemy więcej pomp ciepła niż Niemcy, Austriacy, Czesi, Belgowie czy Szwajcarzy.

Polacy kupują pompy ciepła

Według danych PORT PC, w 2022 w Polsce co trzecie sprzedane urządzenie służące do ogrzewania domu było pompą ciepła. 13,8 - tyle wyniosła średnia liczba sprzedanych pomp ciepła w 2022 w Polsce w przeliczeniu na 1000 gospodarstw domowych.

Polska jest na 8 miejscu wśród państw Unii pod względem sprzedaży pomp ciepła. Przed nami są kraje skandynawskie, a także Włochy, Francja i Holandia. Najwięcej pomp ciepła w Unii Europejskiej kupowanych jest w Finlandii. Warto wspomnieć, że włoski rząd dofinansowuje zakup pompy ciepła ponad 100%.

Liczba sprzedanych pomp ciepła na 1000 mieszkańców w wybranych państwach Europy w 2022
Autor: opracowanie własne PIE na podstawie danych European Heat Pump Association Liczba sprzedanych pomp ciepła na 1000 mieszkańców w wybranych państwach Europy w 2022

Pompy ciepła a niestabilność systemu elektroenergetycznego

Gdyby, przy założeniu obecnej struktury wytwarzania energii elektrycznej, podczas jednej nocy w UE wymienić wszystkie obecne technologie wytwarzania ciepła oparte na paliwach kopalnych na pompy ciepła, to łączne emisje z sektora ciepłownictwa i elektroenergetyki zmniejszyłyby się o 16%. Najwięcej we Francji – o 65%, najmniej w Polsce i Estonii – o 4% (dane komisji europejskiej JRC). Różnice wynikają z charakterystyki miksu energetycznego danego państwa.

Bez budowy nowych, niskoemisyjnych jednostek, opartych na OZE lub energii jądrowej, zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie kompensowane przez stare, wysokoemisyjne bloki węglowe.

Z drugiej strony, zainstalowanie tak dużej liczby pomp ciepła spowodowałoby także wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną o ok. 18% w całej UE. Ponadto, popyt rozkładałby się nierównomiernie między miesiącami letnimi i zimowymi. W miesiącach zimowych wzrost popytu na energię elektryczną w szczycie zapotrzebowania wzrósłby w UE średnio o 41% (dane JRC). Wzrost i nierównomierny rozkład zapotrzebowania na energię elektryczną mógłby przyczynić się do niestabilności systemu elektroenergetycznego.

W rozwiązaniu tych problemów ważną rolę odegra rozbudowa mocy o nowe jednostki oparte na OZE oraz stosowanie instalacji wykorzystujących jednocześnie pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii. Pozwoli to na odciążenie krajowych systemów elektroenergetycznych podczas szczytów zapotrzebowania na energię elektryczną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany