Podejrzanie dobrze

2008-11-01 18:19

- Mimo opinii o grożącym nam kryzysie gospodarki, nie zauważam pogorszenia sytuacji w budownictwie - powiedziała prof. Zofia Bolkowska, na comiesięcznej konferencji poświęconej monitoringowi rynku budowlanego. Jednak są pewne symptomy, które świadczą albo o bagatelizowaniu przez przedsiębiorców pewnych zjawisk, albo o dziwnym reagowaniu na rynkowe wskaźniki. Może z tego nic nie będzie, ale może też tąpnąć, podobnie jak w rok temu.

- Obserwujemy paradoks w naszej gospodarce - komentuje dalej na konferencji, organizowanej cyklicznie przez Polską Izbę Przemysłowo-Handlową Budownictwa oraz Komitet Budownictwa Krajowej Izby Gospodarczej, prof. Zofia Bolkowska. - Chociaż rośnie inflacja i niektórzy już dopatrują się kryzysu, gospodarka polska wydaje się odporna na wszelkie nieprawidłowości i odnotowuje 5% wzrost. Jednak nie sposób uciec od analogii, iż rok temu w I półroczu też było dobrze a potem nastąpiło tąpnięcie, bo przedsiębiorstwa zbagatelizowały bariery ograniczające ich działalność. Czy bariera materiałowa to przeszłość? Byłabym ostrożna w takich ocenach, chociaż w badaniach ankietowych wskazania na brak sprzętu, materiałów i wysokie ich ceny są niewielkie (w lipcu 5% przedsiębiorstw). Dane GUS wskazują, że ceny (przeciętnie) materiałów budowlanych maleją. Dotychczasowe obserwacje wskazują, że wpływ "bariery zatrudnienia" jest nieco mniejszy. Niepokój budzi jednak niski wskaźnik wzrostu produkcji sprzedanej materiałów budowlanych, tak samo i fakt, że nie ma zamówień ze strony przedsiębiorstw budowlanych. Nie ma danych, czy mają one jeszcze zapasy materiałów, czy też czekają na jeszcze większe obniżki cen. Coś tu jest nie tak i dlatego trzeba segment materiałów budowlanych uważnie obserwować.

Tendencje zmian w budownictwie w pierwszym półroczu 2008 roku

Po sześciu miesiącach 2008 prognozy budownictwa są lepsze, niż by to wskazywały wskaźniki za maj. Dane za czerwiec upoważniają do umiarkowanego optymizmu.
Jeżeli programy budownictwa będą realizowane - to wzrost powinien wynosić 20% lub więcej (wg Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową wystarczy wzrost na poziomie 12-12%). Trzeci kwartał to okres pełnego sezonu, zadania budownictwa wskazują na konieczność utrzymania wzrostu na poziomie osiągniętego w czerwcu.


   
   
   
Od lewej: budownictwo wykończeniowe (40), mieszkaniowe (28), drogowe (23), instalacje (22), wznoszenie budynków (17), konstrukcje i pokrycia dachowe (17)
   
 
Od lewej: koszty zatrudnienia, konkurencja, brak pracowników, koszty materiałów, niedobór sprzętu i materiałów 
 
   
   

Wzrost płac w I półroczu 2008 zahamował zamiary emigracji zarobkowej
i zachęcił do podejmowania pracy
w budownictwie krajowym.

"Dobry" kierownik budowy może obecnie zarobić w Polsce nawet
15 tys. zł miesięcznie

   

prof. dr Zofia Bolkowska

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany