PMR bada poziom optymizmu w budownictwie: nie ma to jak wsparcie z UE

2010-09-30 17:27

Wyniki badania wśród pracowników wysokiego szczebla zarządzania oraz pionów operacyjnych 200 największych polskich firm budowlanych przeprowadzonego przez firmę badawczą PMR na potrzeby raportu "Sektor budowlany w Polsce II połowa 2010 – Analiza porównawcza województw i prognozy na lata 2010-2013" wskazują na nieznaczną poprawę nastrojów w branży budowlanej w Polsce.

Indeks Koniunktury Budowlanej PMR przyjął we wrześniu 2010 r. wartość 7,8 pkt czyli pomimo słabszego początku 2010 r., firmy budowlane w ocenie obecnej i przyszłej sytuacji rynkowej są bardziej optymistyczne niż rok wcześniej.

Problemy z przepisami i urzędnikami

Na rynku w dalszym ciągu przeważają firmy, które w obecnej sytuacji dostrzegają więcej zjawisk negatywnych niż pozytywnych, choć zaznaczyć należy, że w ciągu minionych sześciu miesięcy zmalała liczba przedsiębiorstw doszukujących się negatywów. Największą przeszkodą dla firm są problemy z przepisami i urzędnikami (41% wskazań), przy czym odpowiedzi w mniejszym niż pół roku temu stopniu dotyczyły braku regulacji prawnych, które powinny chronić polski rynek przed firmami zagranicznymi, a częściej wskazywano na nadmierną biurokrację, wysoki stopień skomplikowania przepisów oraz niezrozumienie charakterystyki działalności firmy przez prawodawców, jak i urzędników.

Indeks Koniunktury Budowlanej PMR, lipiec 2004 - wrzesień 2010
Autor: brak danych

Konkurencja nie śpi

Duża konkurencja na rynku jest drugim najczęściej wymienianym przez budowlańców czynnikiem utrudniającym działalność, zwłaszcza mniejszym firmom. Jako kolejną barierę w funkcjonowaniu na rynku budowlanym wymienia się z kolei zaniżanie cen, co ma związek z dużą konkurencyjnością i niskimi cenami wymuszanymi na wykonawcach przez inwestorów. Należy jednak zaznaczyć, że według ankietowanych uciążliwość tego zjawiska w minionych miesiącach nieco osłabła. Badane przedsiębiorstwa wymieniały również inne czynniki utrudniające obecnie funkcjonowanie na rynku budowlanym. Co dziesiąty respondent wskazywał na wysokie koszty pracy, natomiast 9% ankietowanych firm zwracało uwagę na wciąż trudny dostęp do kredytów. Braki kadrowe oraz zatory płatnicze zdecydowanie rzadziej wymieniane były wśród czynników utrudniających funkcjonowanie na rynku.

Co najbardziej utrudnia działalność na rynku budowlanym w Polsce
Autor: brak danych

Ankieterzy PMR Research zapytali także firmy budowlane o czynniki, które w obecnej chwili najbardziej ułatwiają funkcjonowanie na rynku. Ponieważ większość respondentów nie dostrzega żadnych znaczących ułatwień w działalności, uzyskano jedynie 51 wartościowych odpowiedzi na to pytanie.

Nie ma to jak wsparcie z UE

Wśród czynników ułatwiających działalność na polskim rynku budowlanym ankietowani najczęściej wymieniali dotacje unijne, dzięki którym inwestycje sektora publicznego w dużym stopniu zrekompensowały ubytek inwestycji sektora prywatnego (uważa tak 27% ankietowanych). Na kolejnym miejscu znalazły się dobre kontakty biznesowe, zwłaszcza trwałe i dobre relacje z inwestorami i podwykonawcami. Respondenci wskazywali również na stabilne otoczenie prawne, posiadanie przez firmę odpowiednio wykwalifikowanej kadry, a także coraz większą dostępność kredytów w gospodarce.

Co najbardziej ułatwia działalność na rynku budowlanym w Polsce
Autor: brak danych


Niniejsza informacja prasowa została przygotowana na podstawie danych zawartych w najnowszym raporcie firmy PMR pt. "Sektor budowlany w Polsce II połowa 2010 – Prognozy rozwoju na lata 2010-2013”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej