Niższe koszty, lepsza lokalizacja

2007-05-23 14:31

Zmniejszenie kosztów operacyjnych i konsolidacja banków to główne czynniki, które wpływają na zmianę struktury najmu powierzchni biurowych. Analiza najmu biur w 16 najważniejszych miastach Europy w 2004 r. zawarta w raporcie Cushman & Wakefield Healey & Baker pokazuje, że banki w dalszym ciągu są dominującymi najemcami powierzchni biurowej i przypada na nie 11 proc. ogółu wynajętej powierzchni.

Głównym czynnikiem, który motywuje tych najemców do poszukiwania nowych powierzchni, jest konsolidacja; liczba banków w Europie zmniejsza się. Taka sytuacja stwarza okazję do zmiany lokalizacji; wykorzystując recesję banki przenoszą się z bardziej odległych lokalizacji do miejsc określanych mianem Centralnego Obszaru Biznesu, do biur wyższej klasy.

Guy Douetil, Partner i szef zespołu ds. Sektora Bankowego w C&W/H&B, powiedział: - Obserwujemy zmianę potrzeb sektora bankowego w zakresie najmu, którą w dalszym ciągu będzie wymuszać obniżanie kosztów i konsolidacja w całej Europie. Obecnie banki w coraz większym stopniu pragną, aby nieruchomości budowały ich korzystny wizerunek, co bez wątpienia wpływa na poprawę pozyskiwania i utrzymania zarówno klientów, jak i pracowników. Przy podejmowaniu ważnych decyzji o relokacji biur banki wykorzystują szanse wynikające z korzystnej dla najemców sytuacji na rynku oraz swoje możliwości finansowe, aby zawrzeć z wynajmującymi i deweloperami bardzo korzystne transakcje. Rynki najmu przechodzą recesję w głównych europejskich COB i wiele banków wykorzystuje tę sytuację, aby dokonać konsolidacji i przenieść się z wielu różnych lokalizacji do najlepiej usytuowanych obiektów o wyższym standardzie, a przy tym o niższych kosztach.

W całej Europie odnotowano duże różnice aktywności sektora bankowego na poszczególnych rynkach. W większości lokalizacji na ten sektor przypadło ponad 10 proc. wszystkich transakcji najmu powierzchni biurowej, natomiast na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej oraz rynkach drugorzędnych takich jak Barcelona i Mediolan aktywność sektora bankowego była niższa. 

Wynajem według wielkości powierzchni (m.kw.)

Wynajem według wielkości powierzchni - liczba transakcji


W Warszawie w 2004 roku popyt na powierzchnię biurową ze strony sektora bankowego uległ osłabieniu. Łącznie wynajęto 17,5 tys. m.kw. W tym czasie na ten sektor przypadło tylko 5 proc. powierzchni biurowej.
60 proc. powierzchni wynajętej przez banki jest zlokalizowana poza centrum.
Większość transakcji dotyczyła powierzchni nie przekraczającej 700 m.kw., przy czym średnia powierzchnia lokali była większa poza centrum (ok. 1,6 tys. m.kw.) niż w centrum (850 m.kw.).
Średnia wysokość czynszów w warszawskim COB w porównaniu z rekordowym poziomem z 2001 roku spadła niemal o połowę i wyniosła 18 euro za m.kw. miesięcznie. 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany