Nieruchomości biurowe w Trójmieście

2009-06-24 14:08

Centrum Obsługi Inwestora szacuje całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście (obiekty o powierzchni powyżej 500 mkw.) na około 195 000 mkw. Tym samym, Trójmiasto jest czwartym po Warszawie, Krakowie oraz Wrocławiu rynkiem biurowym w Polsce. Najwięcej nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście przypada na Gdańsk (60%), nieco mniej zasobów ma Gdynia (36%), a najmniej Sopot (4%).

Na rynek nieruchomości biurowych wpływa wiele czynników mikro i makroekonomicznych, stąd w pierwszej części raportu znajdą Państwo dokładną analizę sytuacji gospodarczej Polski. Dynamiczne zmiany w gospodarce światowej, a tym samym i w polskiej odbijają się dość wyraźnie na trójmiejskim rynku nowoczesnych powierzchni biurowych. Jego analiza (część mikro) zaprezentowana została w drugiej części raportu.

Raport o nieruchomościach biurowych w Trójmieście został przygotowany przez Agencję Rozwoju Pomorza S.A. (Centrum Obsługi Inwestora oraz Pomorski Portal Gospodarczy madeipomorskie.pl).

POBIERZ RAPORT TUTAJ

Sytuacja makroekonomiczna - część I

Wzrost gospodarczy
Według wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego Produkt Krajowy Brutto (PKB) w 2008 roku był o 4,9% wyższy niż przed rokiem. Jak wzrost PKB będzie się kształtował w 2009 roku? Na to pytanie w dobie kryzysu trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Jednak jedno jest pewne – będzie on zdecydowanie niższy od tego z 2008 roku.
Warto zwrócić uwagę, iż w ujęciu kwartalnym PKB Polski zaczął spadać jeszcze przed pojawieniem się światowego kryzysu (III-VI kwartał 2008 roku). Od II kwartału 2007 roku wzrost PKB systematycznie spada, z poziomu 6,5% do 2,9% w IV kwartale 2008 roku.
Analizując poszczególne czynniki wpływające na dynamikę wzrostu gospodarczego można zauważyć szybki spadek popytu krajowego. Kryzys spowodował przyspieszenie tendencji spadkowej w dwóch ostatnich kwartałach poprzedniego roku. Jeszcze rok wcześniej, kiedy w polskiej gospodarce można było zauważyć dynamiczny wzrost PKB, to już w połowie roku odnotowano spadek bezpośrednich inwestycji zagranicznych o ponad 33% (z 16,7 mld EUR w 2007 roku do 11 mld EUR w 2008 roku).

Sytuacja budżetu państwa
Wyniki budżetu państwa w pierwszym kwartale 2009 roku pokazują znaczące pogorszenie sytuacji fiskalnej polskiej gospodarki. Światowy kryzys finansowy w znaczący sposób wpłynął na saldo budżetu państwa, które pod koniec marca br. może być nawet o 12 mld PLN niższe niż przed rokiem.
W projekcie budżetu na 2009 rok założono, iż dochody będą wzrastały szybciej niż wydatki (odpowiednio o 19,3% i 15,3% w relacji do wstępnego wykonania na 2008 rok). Jednak już w dwóch pierwszych miesiącach tego roku dynamiki te ukształtowały się odwrotnie: wpływy do budżetu zwiększyły się o niecałe 8%, a wydatki wzrosły o blisko 20%.
Niekorzystne zmiany zachodzące w polskiej gospodarce skłoniły w ostatnich miesiącach Radę Polityki Pieniężnej do obniżki stóp procentowych. Jednak obecnie najważniejszym czynnikiem ograniczającym skale redukcji stóp procentowych są obawy o kształtowanie się kurs złotego.
Oznacza to zatem, iż RPP porusza się w dość wąskiej ścieżce miedzy potrzebami stymulowania gospodarki, a koniecznością stabilizowania krajowej waluty. Tym samym kwestia celu inflacyjnego (inflacja na poziomi 2,5% plus/minus jeden punkt procentowy) przesunęła się na nieco dalszy plan.

Podsumowanie
Porównując prognozy PKB dla Polski na 2009 rok z prognozami krajów Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Rosji można dojść do wniosku, iż światowy kryzys aż w tak znacznej mierze nie wpłynie na polską gospodarkę. Wedle wyliczeń Międzynarodowego Funduszu Walutowego Polska plasuje się na trzecim miejscu w wyżej wymienionej grupie.
O ile cieszyć może fakt, iż jesteśmy na wysokiej pozycji w porównaniu z innymi krajami (tabela 1), o tyle niepokoić powinna wartość prognozowanego “wzrostu” PKB, która wynosi minus 0,7%! Jeśli jednak porównamy tę wartość do wielkości uśrednionych, to na tle krajów Unii Europejskiej znajdujemy się zdecydowanie ponad średnią, która wynosi minus 4,0% (a w strefie euro: -4,2%). Należy również dodać, iż ze względu na duże ryzyko spadku popytu krajowego bez znaczącego udziału eksportu netto w strukturze PKB, będzie bardzo trudno uzyskać w tym roku dodatni wzrost gospodarczy. Potwierdzeniem tego są szacunki MFW na temat polskiego PKB w 2009 roku.

Rynek Powierchni Biurowej - część II  TUTAJ

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany