Nie chcą wykończyć klientów - wykańczają mieszkania

2008-07-30 12:02
Osiedle przy ul. Chełmskiej
Autor: Budimex SA

Na rynku nieruchomości dekoniunktura. Deweloperzy muszą zwolnić, bo za chwilę na mieszkania nie będzie chętnych. Wysokie, niekiedy nawet rażąco wysokie ceny to efekt wzrostu kosztów energii i robocizny. Wykańczanie mieszkań pod klucz to - jak się okazuje - klucz do pozyskania klientów.

Pionierem był Dom Development, który zaczął je sprzedawać już trzy lata temu. Dziś wykonuje pod klucz wszystkie inwestycje (obecnie w budowie jest około 2800 mieszkań i apartamentów - przyp. red.), a ta formuła zastąpiła standard deweloperski. To reakcja na zmiany na rynku nieruchomości, z drugiej zaś strony - odpowiedź na rosnące wymagania klientów.

Mogą oni wybierać nie tylko wariant wykończenia (Klucz, Komfort i Premium), ale mają też do dyspozycji gotowych im doradzić specjalistów. Deweloper zapewnia pełną gwarancję. Dotyczy to wszystkich realizowanych inwestycji. Ceny są uzależnione od standardu i materiałów, dopłata za skorzystanie z pakietu, w przeliczeniu na metr kwadratowy brutto wynosi - odpowiednio - 400, 820 i 1390 złotych.                

Z rynku ofert

Bouygues Immobilier Polska przygotował trzy warianty wykończenia: Tendance, Chic oraz Elegante. Firma zapewnia, że kupując u niego, można stworzyć swoje wymarzone wnętrze. Klienci mają do wyboru różne materiały oraz elementy wyposażenia. Ci, którzy kupią np. lokal W czasie wakacji proponuje 50-procentowy rabat na wykończenie wnętrz

Orco Property Group pod klucz proponuje mieszkania na osiedlach: Feliz Residence (to przykład budownictwa energooszczędnego, wykonawcą jest firma UNIBEP SA) oraz Klonowa Aleja (na warszawskim Targówku). I znów, do wyboru są różne wykończenia: comfort, prestige i exclusive. Np. za metr kwadratowy mieszkania na osiedlu Feliz Residence, wykonanego w standardzie comfort zapłacić trzeba co najmniej 13 000 zł, z kolei na Klonowej Alei cena zaczyna się od 7500 zł.

Feliz Residence
Autor: Orco Property Group Feliz Residence

Budimex Nieruchomości ma w ofercie dwa pakiety wykończenia: Tulipan oraz Róża. Pierwszy powstał z myślą o tych, którzy szukają odważnych rozwiązań - może to dotyczyć zarówno kolorów ścian, mebli, jak i dodatków. W przypadku drugiego postawiono na prostotę formy, harmonijną elegancję i naturalność. Tulipan to dopłata do każdego metra w wysokości 840 zł, za Różę 980 zł. Co więcej, poradami - dotyczącymi materiałów i elementów aranżacji - służą architekci.

Proszę, kup mnie

Deweloperzy prześcigają się też w ofertach: bonus za mieszkanie. Obecny w Polsce od trzech lat Xender SA tym, którzy do końca lipca zdecydują się na lokal o powierzchni do 75 mkw., obiecuje balkon w cenie. Zainteresowani większą powierzchnią otrzymają więcej: jeśli mieszkanie będzie miało mniej niż 90 mkw. a więcej niż 75 mkw. - garaż. Przy zakupie lokalu powyżej 90 mkw. firma urządzi kuchnię i łazienkę (oferta dotyczy osiedla Eolian Park, powstającego w warszawskim Ursusie).

Spółka Star Investments, twórca Wiślanych Ogrodów w Warszawie (przy ul. Gwiaździstej na Żoliborzu), nabywcom mieszkań daje kupon na 10 000 zł - do zrealizowania w sieci Media Markt. Oferta jest ważna do końca lipca. Z kolei ci, którzy w czasie wakacji kupią lokal na osiedlu Villa L'Azur (Bemowo, Warszawa), realizowanym przez Bouygues Immobilier Polska, otrzymają 50-procentowy rabat na wykończenie wnętrz.

Wytropiliśmy też oferty, według których za zakup mieszkania można było dostać samochód lub motorynkę. Deweloperzy są bardzo kreatywni i będziemy śledzić kolejne ich pomysły. Na sygnały czekamy też od naszych czytelników.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej