Najwyższy popyt inwestycyjny w Europie Środkowej od 2008 r.

2011-05-30 16:30

Popyt inwestycyjny na najlepsze aktywa handlowe w Europie Środkowej osiągnął najwyższy poziom od załamania rynku w 2008 r. Wolumen transakcji w pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku świadczy o rosnącej dominacji sektora handlowego, na który przypadło praktycznie 50% ubiegłorocznych inwestycji.

Jak oceniają eksperci z Cushamn i Wakefield inwestorzy są zainteresowani zwiększeniem obecności na wybranych rynkach środkowoeuropejskich, w szczególności w Polsce i Czechach, tj. w krajach, w których wzrost PKB w najbliższych trzech latach przekroczy tempo rozwoju wielu państw Europy Zachodniej.

- Wraz z ponownym wzrostem wydatków konsumpcyjnych i popytu wśród handlowców, na wyniki najlepszych aktywów handlowych w Europie Środkowej będzie wpływać wzrost przychodów i przyrost wartości kapitału. Wynajmujący będą mogli w większym stopniu skupiać uwagę na zwiększaniu przychodów i wdrażaniu rozwiązań w zakresie zarządzania aktywami niż na walce o utrzymanie dotychczasowego poziomu najmu i czynszów, co stanowiło najważniejszy priorytet w czasie dekoniunktury – powiedział Charles Taylor, Partner w Cushman & Wakefield.

PKB / europa środkowa
Autor: Cushman&Wakefield

Aktywa najwyższej klasy, które w ostatnim czasie pojawiły się na rynku środkowoeuropejskim, wzbudziły ożywione zainteresowanie wśród nabywców instytucjonalnych niezależnie od ceny. Co znamienne, w przypadku większych aktywów wielu wyspecjalizowanych w nieruchomościach handlowych inwestorów i doradców finansowych jest gotowych połączyć siły w celu zakupu i zarządzania takimi obiektami. Zważywszy, że stopy kapitalizacji dla najlepszych centrów handlowych wynoszą w Londynie 5,50%, a we Francji i w Niemczech 5,00%-5,50%, Europa Środkowa nadal oferuje atrakcyjne dyskonto na poziomie 6,50%, przy czym w Polsce 6,00-6,25%, a w Czechach – 6,25%. Z uwagi na obserwowaną w ostatnich paru tygodniach silną rywalizację wśród inwestorów nieuniknione są presja zniżkowa na stopy kapitalizacji i wzrost aktywności na rynku transakcyjnym w tym sektorze.

St. kapitalizacj dla centrów handlowych
Autor: Cushman&Wakefield
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej