Najlepsze rynki nieruchomości komercyjnych

2007-05-29 15:11

Spośród 13 "wschodzących" państw Europy najlepsze połączenie potencjału wzrostu i stabilności oferuje rynek nieruchomości komercyjnych w Republice Czeskiej - takie są wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Cushman&Wakefield Healey&Baker. Na drugim miejscu w raporcie "Wschodząca Europa", tuż za Czechami, znalazły się Węgry, a na trzecim - Polska. Słowacja, która znalazła się na czwartym miejscu, coraz bardziej zmniejsza dystans dzielący ją od Polski.

Kolejne miejsca zajęły odpowiednio: Estonia, Rosja i Łotwa (awans o jedno miejsce w porównaniu z ub. rokiem), Litwa (spadek o dwa miejsca), Rumunia (awans o trzy miejsca), Bułgaria, Chorwacja, Słowenia i Turcja.
Ranking sporządzono z uwzględnieniem około 50 czynników politycznych, gospodarczych i związanych z nieruchomościami, które wpływają na wzrost i stabilność sektora nieruchomości w poszczególnych krajach.

Coroczny raport "Wschodząca Europa" opublikowano po raz pierwszy w 2003 r., na rok przed wstąpieniem Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Słowacji i Słowenii do Unii Europejskiej. Raport uwzględnia również Bułgarię i Rumunię (ich członkostwo w UE planowane jest na lata 2007-2008); Chorwację i Turcję - kraje kandydackie oraz Rosję, która na początku 2005 r. podpisała z UE umowę o stworzeniu "Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej" w celu promowania handlu i inwestycji pomiędzy tymi dwiema gospodarkami.
- Europa Środkowa i Wschodnia to jeden z najbardziej dynamicznych regionów gospodarczych świata, który oferuje wiele możliwości zarówno międzynarodowym i lokalnym graczom na rynku nieruchomości komercyjnych, jak i szerszemu środowisku biznesowemu - powiedział David Hutchings, szef Działu Badań Europejskich w C&W/H&B.
W bieżącym roku tempo wzrostu gospodarczego państw, które przystąpiły do UE w 2004 r., ma być dwukrotnie szybsze niż w Europie Zachodniej.
Jednak największy wzrost gospodarczy w regionie odnotowuje się na wschodnich krańcach Europy: 5,7 proc. w Rosji, 5,6 proc. w Rumunii, 5,4 proc. w Bułgarii i 5,3 proc. w Turcji.
Komentując potencjał inwestycyjny państw z krańców Europy Wschodniej, Charles Taylor z biura Grupy Rynków Kapitałowych C&W/H&B w Budapeszcie stwierdza: - Stopy zwrotu na tych rynkach są bardzo atrakcyjne - dwukrotnie większe niż w "starej" Europie. Zachęciło to inwestorów do radykalnej zmiany oceny ryzyka inwestycyjnego i większego zainteresowania tym regionem. Wraz z ewolucją tych rynków i większą integracją z Europą Zachodnią stopy zwrotu z inwestycji będą się szybciej zmniejszać niż obserwowaliśmy to w Europie Środkowej. Zyskiwać będą podmioty, które weszły na rynek we wczesnych etapach rozwoju tych rynków.
Spośród państw Europy Wschodniej wyróżnia się Rosja - zarówno pod względem wielkości rynku (143 miliony mieszkańców), jak i dynamicznej gospodarki.
- Przyszłość polityczna i gospodarcza tego kraju jest niezwykle ważna dla dobrego stanu i sukcesu gospodarki europejskiej" - mówi David Hutchings. - Zagraniczni inwestorzy i firmy nie mogą ignorować wielkości i tempa zmian na rynku rosyjskim. Przewidujemy duży wzrost w Rosji ze względu na jej ogromne zasoby naturalne, niewykorzystany potencjał i położenie geograficzne - dodaje.
Stopy zwrotu z nieruchomości biurowych w Moskwie są około dwukrotnie wyższe niż w stolicach zachodnioeuropejskich (11,5 do 12,5 proc.) i w stolicach wschodzącej Europy (o 50 proc.).
Obecnie w Moskwie jest wiele nowych inwestycji. W planach jest budowa nowego okręgu biznesowego w centrum miasta, gdzie Mirax City buduje najwyższą wieżę Europy - Federation Tower. Obiekt o zróżnicowanym przeznaczeniu (biura, mieszkania i hotel) ma łączną powierzchnię 340 tys. 900 mkw. Ukończenie pierwszego etapu zaplanowano na koniec 2006 r.
Szczególnie dynamiczny jest rynek powierzchni handlowych w Rosji. W latach 2005 - 2006 w centrach handlowych przybędzie ponad 1,3 mln mkw. powierzchni. Jednym z najbardziej aktywnych deweloperów jest IKEA, która otworzyła już trzy duże centra, każde o powierzchni ponad 150 tys. mkw.; w latach 2005-2006 na terenie całej Rosji zostaną otwarte cztery kolejne centra.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej