Najlepsze miejsca dla biznesu w Europie

2007-05-28 17:50

Najlepszymi lokalizacjami dla biznesu w Europie w 2004 roku pozostają te same miasta, co rok wcześniej: Londyn, Paryż i Frankfurt - wynika z European Cities Monitor, corocznego badania przedstawionego przez Cushman & Wakefield Healey & Baker. Po raz pierwszy w dwudziestce najlepszych lokalizacji biznesowych znalazła się Warszawa.

Badanie jest prowadzone w oparciu o wywiady z menadżerami wyższego szczebla i członkami zarządów 500 firm europejskich.
Duże firmy są zainteresowane ulokowaniem biznesu w Europie Środkowej i Wschodniej; stosunkowo niskie koszty najmu powierzchni biurowej oraz wykwalifikowana i niedroga siła robocza to główne argumenty przemawiające za wyborem tej lokalizacji.
Największego napływu firm w ciągu kolejnych pięciu lat może oczekiwać Warszawa, a w następnej kolejności Moskwa, Praga i Budapeszt. W Europie Zachodniej najwyższe miejsce zajmuje Paryż.
"Tendencja do otwierania biur w Europie Środkowej i Wschodniej będzie się utrzymywać jeszcze przez kilka lat" - mówi David Huthings z C&W/H&B. - "Członkostwo w UE, zwłaszcza Węgier, Czech i Polski, spowodowało jednak zwiększone zainteresowanie krajami leżącymi dalej na wschód, jak na przykład największym państwem regionu - Rosją, ponieważ firmy poszukują nowych miejsc o niskich kosztach produkcji i nowych rynków. Jedynym powodem do niepokoju dla tych miast może być ofensywa ze strony Azji z jej jeszcze niższymi kosztami".

Najlepszą lokalizacją dla biznesu okazał się Londyn; zdecydował o tym łatwy dostęp do rynków, wykwalifikowani pracownicy, połączenia transportowe ze światem, telekomunikacja, znajomość języków obcych, podaż powierzchni biurowej oraz transport wewnątrz kraju.
Warszawa zajmuje pierwsze miejsce pod względem niskich kosztów pracy i wartości powierzchni biurowej w stosunku do ceny. Lepsza niż przed rokiem jest także znajomość języków obcych, dostępność kwalifikowanej kadry oraz efektywność połączeń dla transportu międzynarodowego i wewnątrz kraju. Poprawił się także klimat dla rozwoju biznesu wynikający z rządowej polityki podatkowej i finansowej. Pogorszyła się natomiast jakość usług telekomunikacyjnych w naszym kraju.

 

 

RANKING
2004

RANKING
2003

MIASTO

1

1

Londyn

2

2

Paryż

3

3

Frankfurt

4

4

Bruksela

5

5

Amsterdam

6

6

Barcelona

7

7

Madryt

8

10

Monachium

9

8

Berlin

10

11

Zurych

11

9

Mediolan

12

12

Dublin

13

17

Praga

14

13

Manchester

15

18

Sztokholm

16

15

Lizbona

17

14

Genewa

18

16

Düsseldorf

19

20

Hamburg

20

22

Warszawa

21

19

Lyon

22

24

Wiedeń

23

23

Budapeszt

24

21

Glasgow

25

26

Rzym

26

25

Kopenhaga

27

28

Moskwa

28

29

Helsinki

29

30

Ateny

30

27

Oslo

 


Biorąc pod uwagę kryterium łatwego dostępu do rynku i klientów, Warszawa uplasowała się na 18. miejscu, natomiast pod względem jakości i poziomu życia pracowników - na 29 miejscu.
Według raportu najlepszy klimat dla biznesu stworzony przez rząd jest w Dublinie, Barcelona zapewnia pracownikom najlepszą jakość życia, a Sztokholm wygrywa pod względem czystości środowiska.
W tym roku po raz pierwszy wybrano najlepsze miejsce na konferencje i wystawy - pierwsze miejsce zajął Paryż, drugie - Frankfurt i Londyn.
Decydującym czynnikiem w ocenie popularności miast europejskich była znajomość tych miast przez europejskich biznesmenów.
27 proc. ankietowanych odpowiedziało, że zna Warszawę (spadek z 29 proc. w 2003 roku), 44 proc. zna Pragę, 28 proc. - Budapeszt. Liderem w tej kategorii okazał się Londyn (90 proc. odpowiedzi).
Wśród miast ocenianych pod względem promowania swojej oferty i zachęcania do inwestowania najlepiej po Barcelonie i Londynie wypadły Paryż, Dublin, Madryt, Praga. Warszawa uplasowała się na siódmym miejscu.
Barcelona jest także postrzegana jako miasto, które najbardziej stara się poprawić swoją pozycję. Kolejnymi miastami w tej kategorii są Madryt, Berlin, Praga, Londyn i na miejscu szóstym - Lizbona i Warszawa.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej