Najdroższe ulice świata. Polski Nowy Świat na 43. miejscu
To już kolejny ranking związany z nieruchomościami, w którym kraje azjatyckie odbierają dotychczasowe pierwszeństwo Stanom Zjednoczonym. W ostatnim rankingu najdroższych lokalizacji handlowych świata nowojorska Piąta Aleja przegrała po wielu latach prowadzenia z dzielnicą Causeway Bay w Hongkongu.
Cykliczne rankingi o ulicach z najwyższymi cenami najmu przygotowuje firma Cushman & Wakefield. Stąd w zestawieniach rok do roku widać zachodzące zmiany. Warszawski Nowy Świat był na przykład w roku 2011 o dwa miejsca wyżej (na 41. pozycji), w bieżącym roku, z rocznym czynszem za metr kw. na poziomie 1020 euro uplasował się na 43. pozycji w rankingu 62. najdroższych ulic na świecie.
Najdrożej w Hongkongu
W roku 2012 najdroższą lokalizacja handlową okazała się dzielnica Causeway Bay w Hongkongu, w której za metr kw. lokalu trzeba zapłacić 22 307 euro. Piąta Aleja w Nowym Jorku, czyli dotychczasowy 11-letni lider tego rankingu, zajęła miejsc drugie z czynszem wysokości 21 204 euro. Z piątego na 3. miejsce awansowały Pola Elizejskie w Paryżu – 9573 euro. Tym samym z trzeciego na 4. miejsce spadła dzielnica Ginza w Tokio – 8962 euro. Pierwszą piątkę zamyka Pitt Street Mall w Sydney – 8077 euro. Na kolejnych miejscach są: 6. New Bond Street w Londynie – 7942 , 7. Bahnhofstrasse w Zurychu – 7243, 8. Montenapoleone w Mediolanie – 7000, 9. Myeongdong w Seulu – 5822 i na 10. Kaufingerstraße w Monachium z rocznym czynszem za metr kw. – 4200 euro.
Jak wyliczył Cushman & Wakefield, czynsze za najlepsze powierzchnie handlowe na świecie wzrosły w ostatnim roku średnio o 4,5%, w tym były też duże wzrosty jak w Causeway Bay (prawie 35%) i przy Polach Elizejskich (30%), które namieszały w rankingu. Największy wzrost czynszów odnotowano w Rio de Janeiro w rejonie Garcia D’avila - aż o 64%.
10 najdroższych ulic w Polsce
Na czele polskiej dziesiątki najdroższych ulic Cushman & Wakefield umieścił Nowy Świat w Warszawie.
- Pomimo osłabienia koniunktury gospodarczej w Europie, główne ulice handlowe wciąż przyciągają najemców, pustostany należą do rzadkości, a poziom czynszów jest stabilny. Skład najemców przy głównych ulicach handlowych w Polsce jest jednak niejednorodny – komentuje Katarzyna Michnikowska, starszy konsultant z Działu wycen i doradztwa firmy Cushman & Wakefield w Warszawie. - Obserwujemy znaczną wymianę najemców, świadczącą o niedojrzałości tego segmentu rynku nieruchomości w naszym kraju. Główną grupą najemców zainteresowaną lokalizacjami przy głównych ulicach handlowych są firmy związane z gastronomią i sektorami „zdrowie i uroda” oraz finansowym. Barierą ekspansji dla firm odzieżowych w tych lokalizacjach jest ograniczona ilość powierzchni odpowiedniej wielkości i o dobrym standardzie.
W Polsce na 2. miejscu rankingu najdroższych lokalizacji handlowych znajduje się ul. Floriańska w Krakowie – 948 euro/mkw./rok, a na 3. i 4. warszawskie ul. Chmielna – 852 euro i Marszałkowska – 732 euro. Na 5. i 6. są ul. Półwiejska w Poznaniu i 3 Maja w Katowicach – czynsze przy obu po 696 euro. Znów Warszawa z miejscami 7. oraz 8., czyli Plac Trzech Krzyży – 660 i Al. Jerozolimskie - 576 euro. Polska dziesiątkę zamykają ul. Świdnicka we Wrocławiu – 540 i Al. Niepodległości w Szczecinie – 408 euro/mkw./rok.
Oprócz wysokich czynszów, te ulice charakteryzuje jeszcze jedno – w ostatnich latach wypiękniały i stały się bardziej przyjazne dla przechodniów, czym niewątpliwie przyciągają potencjalnych klientów do znajdujących się tam sklepów. Oby ta tendencja do jakościowych zmian na lepsze dotknęła jak najwięcej ulic polskich miast...