Najdroższe ulice świata. Polski Nowy Świat na 43. miejscu

2012-11-15 15:09
Cushman & Wakefield
Autor: Cushman & Wakefield Ranking najdroższych ulic na świecie wg Cushman & Wakefield. Nowy Świat w Warszawie zajął 43. miejsce

To już kolejny ranking związany z nieruchomościami, w którym kraje azjatyckie odbierają dotychczasowe pierwszeństwo Stanom Zjednoczonym. W ostatnim rankingu najdroższych lokalizacji handlowych świata nowojorska Piąta Aleja przegrała po wielu latach prowadzenia z dzielnicą Causeway Bay w Hongkongu.

Cykliczne rankingi o ulicach z najwyższymi cenami najmu przygotowuje firma Cushman & Wakefield. Stąd w zestawieniach rok do roku widać zachodzące zmiany. Warszawski Nowy Świat był na przykład w roku 2011 o dwa miejsca wyżej (na 41. pozycji), w bieżącym roku, z rocznym czynszem za metr kw. na poziomie 1020 euro uplasował się na 43. pozycji w rankingu 62. najdroższych ulic na świecie.

Cushman & Wakefield
Autor: Cushman & Wakefield Najdroższe ulice świata wg rankingu Cushman & Wakefield. 1 miejsce - dzielnica Causeway Bay w Hongkongu

Najdrożej w Hongkongu

W roku 2012 najdroższą lokalizacja handlową okazała się dzielnica Causeway Bay w Hongkongu, w której za metr kw. lokalu trzeba zapłacić 22 307 euro. Piąta Aleja w Nowym Jorku, czyli dotychczasowy 11-letni lider tego rankingu, zajęła miejsc drugie z czynszem wysokości 21 204 euro. Z piątego na 3. miejsce awansowały Pola Elizejskie w Paryżu – 9573 euro. Tym samym z trzeciego na 4. miejsce spadła dzielnica Ginza w Tokio – 8962 euro. Pierwszą piątkę zamyka Pitt Street Mall w Sydney – 8077 euro. Na kolejnych miejscach są: 6. New Bond Street w Londynie – 7942 , 7. Bahnhofstrasse w Zurychu – 7243, 8. Montenapoleone w Mediolanie – 7000, 9. Myeongdong w Seulu – 5822 i na 10. Kaufingerstraße w Monachium z rocznym czynszem za metr kw. – 4200 euro.

Jak wyliczył Cushman & Wakefield, czynsze za najlepsze powierzchnie handlowe na świecie wzrosły w ostatnim roku średnio o 4,5%, w tym były też duże wzrosty jak w Causeway Bay (prawie 35%) i przy Polach Elizejskich (30%), które namieszały w rankingu. Największy wzrost czynszów odnotowano w Rio de Janeiro w rejonie Garcia D’avila - aż o 64%.

10 najdroższych ulic w Polsce

Na czele polskiej dziesiątki najdroższych ulic Cushman & Wakefield umieścił Nowy Świat w Warszawie.
- Pomimo osłabienia koniunktury gospodarczej w Europie, główne ulice handlowe wciąż przyciągają najemców, pustostany należą do rzadkości, a poziom czynszów jest stabilny. Skład najemców przy głównych ulicach handlowych w Polsce jest jednak niejednorodny – komentuje Katarzyna Michnikowska, starszy konsultant z Działu wycen i doradztwa firmy Cushman & Wakefield w Warszawie. - Obserwujemy znaczną wymianę najemców, świadczącą o niedojrzałości tego segmentu rynku nieruchomości w naszym kraju. Główną grupą najemców zainteresowaną lokalizacjami przy głównych ulicach handlowych są firmy związane z gastronomią i sektorami „zdrowie i uroda” oraz finansowym. Barierą ekspansji dla firm odzieżowych w tych lokalizacjach jest ograniczona ilość powierzchni odpowiedniej wielkości i o dobrym standardzie.

W Polsce na 2. miejscu rankingu najdroższych lokalizacji handlowych znajduje się ul. Floriańska w Krakowie – 948 euro/mkw./rok, a na 3. i 4. warszawskie ul. Chmielna – 852 euro i Marszałkowska – 732 euro. Na 5. i 6. są ul. Półwiejska w Poznaniu i 3 Maja w Katowicach – czynsze przy obu po 696 euro. Znów Warszawa z miejscami 7. oraz 8., czyli Plac Trzech Krzyży – 660 i Al. Jerozolimskie - 576 euro. Polska dziesiątkę zamykają ul. Świdnicka we Wrocławiu – 540 i Al. Niepodległości w Szczecinie – 408 euro/mkw./rok.

Oprócz wysokich czynszów, te ulice charakteryzuje jeszcze jedno – w ostatnich latach wypiękniały i stały się bardziej przyjazne dla przechodniów, czym niewątpliwie przyciągają potencjalnych klientów do znajdujących się tam sklepów. Oby ta tendencja do jakościowych zmian na lepsze dotknęła jak najwięcej ulic polskich miast...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej