Najdroższe ulice świata

2008-06-16 13:26

Fifth Avenue w Nowym Jorku, Champs Elysees w Paryżu oraz Twerska w Moskwie to trzy najdroższe ulice świata pod względem miesięcznych stawek czynszu za najem powierzchni handlowych. Mimo spodziewanego spowolnienia gospodarki w 2008 roku, popyt na powierzchnie handlowe w najbardziej prestiżowych lokalizacjach utrzymuje się na wysokim poziomie praktycznie we wszystkich rejonach świata - to główne wnioski z badania przeprowadzonego przez wiodącą firmę doradczą na rynku nieruchomości komercyjnych Colliers International.

Dobry adres poszukiwany głównie przez luksusowe marki odzieżowe

W związku z utrzymującym się rozwojem klasy średniej w krajach Azji i Pacyfiku, na Środkowym Wschodzie, a także w Europie Środkowowschodniej, coraz częściej poszukiwane są lokalizacje o prestiżowych adresach dla markowych sklepów, zwłaszcza tych oferujących luksusowy asortyment. Popyt na tego typu powierzchnie zgłaszają w pierwszej kolejności sklepy z ekskluzywną odzieżą, mocno skoncentrowane na odpowiednim pozycjonowaniu swoich marek.

 Czynsze za lokale handlowe w prestiżowych lokalizacjach nadal pną się w górę

W minionym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, ponownie wzrosły czynsze dla większości atrakcyjnych lokalizacji handlowych. Ponieważ podaż tego typu lokalizacji jest ograniczona, a popyt światowy stale rośnie, to mimo spodziewanego spowolnienia gospodarki w 2008 roku, przewiduje się, że czynsze nadal będą wykazywały tendencję zwyżkową, zarówno krótko- jak i długoterminowo.

 Najdrożej w USA

Najdroższa ulica handlowa świata niezmiennie znajduje się w Stanach Zjednoczonych. W USA pierwsza piątka miast najdroższych pod względem czynszów nadal pozostaje taka sama, aczkolwiek zmieniła się nieco jej kolejność. Ponownie pierwsze miejsce zajął Nowy Jork i jego Fifth Avenue, ze stawką 1650 dolarów za stopę kwadratową rocznie (czyli ok. 1480 dolarów za m2 miesięcznie), co jest wzrostem o 22% w porównaniu do poprzedniego roku. Na drugim miejscu amerykańskiej listy znalazło się Rodeo Drive Beverly Hills w Los Angeles ze stawką 540 dolarów za stopę kwadratową rocznie (tj. 484 dolary za m2 miesięcznie). Trzecie miejsce przypadło San Francisco i Union Square ze stawką 490 dolarów za stopę kwadratową rocznie (tj. 440 dolarów za m2 miesięcznie).

Nowy Świat to najdroższa polska ulica

Tegorocznym badaniem stawek czynszów powierzchni sklepowych objęto 133 handlowe ulice świata. W połowie listy znalazła się Polska i warszawski Nowy Świat ze stawką 158 dolarów za stopę kwadratową rocznie tj. blisko 142 dolarów za m2 miesięcznie. "Jeśli porównamy Warszawę z innymi stolicami świata, to możemy zauważyć ogromny potencjał wzrostu stawek czynszów w najatrakcyjniejszych lokalizacjach, który będzie się powoli ale sukcesywnie realizował. W Londynie, Nowym Jorku oraz Paryżu modne i drogie ulice handlowe istnieją od wielu dekad. Tymczasem Polska dopiero przeżywa wysyp atrakcyjnych butików oraz ekspansję prestiżowych marek, co będzie się nasilało wraz ze wzrostem liczby zamożnych klientów" - mówi Małgorzata Trzaskowska, dyrektor działu powierzchni handlowych w Colliers International w Polsce. "Podobna sytuacja będzie miała miejsce w Pradze, Kijowie, Sofii czy Budapeszcie, miastach, w których nieustannie przybywa zamożnych klientów. Trend ten utrzyma się nawet wtedy, gdy zacznie się spodziewana recesja, ponieważ rynek dóbr luksusowych charakteryzuje się sztywnym popytem".

**************
Uwaga: badanie zostało przeprowadzone w USA, gdzie stawki czynszu podaje się w ujęciu rocznym za stopę kwadratową. Dla przybliżenia, wysokości stawek, przemnożono według wskaźnika metra kwadratowego do stopy kwadratowej, który wynosi 10,7642, a następnie podzielono przez 12 miesięcy, aby otrzymać stawkę za metr kwadratowy miesięcznie. Pełna lista najdroższych ulic handlowych na świecie dostępna jest na życzenie w oddzielnym raporcie w języku angielskim.


czerwiec 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej