Najdroższe biura świata

2008-06-16 13:15

Londyński West End jest nadal najdroższą lokalizacją na świecie - za metr kwadratowy biura trzeba tu zapłacić około 170 euro miesięcznie. Na drugim miejscu znalazła się Moskwa (131 euro za metr kwadratowy), gdzie czynsze ostatnio gwałtownie wzrosły. Kolejne miejsca zajęły Tokio (Inner Central, 124 euro za metr kwadratowy) oraz Bombaj (119 euro za metr kwadratowy). W pierwszej dziesiątce znalazły się także New Delhi, Paryż, Singapur oraz Dubaj - to dane z najnowszego raportu firmy doradczej działającej na rynku nieruchomości komercyjnychCB Richard Ellis.

Warszawa znalazła się na 30. miejscu (ponad 43 euro za m2). Analizy czynszów najmu w raporcie podane są w euro za m2 miesięcznie, włączając opłaty dodatkowe oraz lokalne podatki. "Koszty najmu powierzchni biurowych zdają się przeciwstawiać spowolnieniu ekonomicznemu, a także zjawisku 'credit crunch' - szybciej rosną niż inflacja na świecie" - powiedział Raymond Torto, Global Chief Economist w firmie CB Richard Ellis. "Szybki wzrost stawek czynszów występuje głównie na rynkach rozwijających się, gdzie obserwujemy duże różnice między podażą a popytem oraz postępującą dewaluację dolara w stosunku do lokalnych walut. Na niektórych rynkach rozwijających się po prostu brakuje biur klasy A."

Wietnamskie Ho Chi Minh, Moskwa oraz Singapur znalazły się także w gronie miast o najbardziej dynamicznym wzroście czynszów. Czynsze w Ho Chi Minh wzrosły w ostatnich 12 miesiącach o 94%, w Moskwie o 93%, a w Singapurze o 86%. Z analiz firmy CB Richard Ellis wynika, że większość stolic europejskich odnotowała wzrost czynszów spowodowany głównie szybko rosnącym popytem oraz ograniczoną podażą nowoczesnych powierzchni biurowych.
"W Warszawie odnotowano 32% wzrost czynszów w ostatnich 12 miesiącach, spowodowany głównie malejącym wzkaźnikiem powierzchni niewynajętej i rosnącym popytem na najlepsze powierzchnie w Centrum." - powiedział Nigel Wade, dyrektor zarządzający CB Richard Ellis Polska. "Przewidujemy, że czynsze za najlepsze powierzchnie pozostaną na tym samym wysokim poziomie - do końca roku w centrum zostanie oddanych do użytku tylko 13 500 m2nowoczesnych powierzchni biurowych w dwóch budynkach, które są już w większości wynajęte" - dodał.

10 NAJDROŻSZYCH LOKALIZACJI ŚWIATA
- wynajem powierzchni biurowej
10 LOKALIZACJI O NAJBARDZIEJ
DYNAMICZNYM
WZROŚCIE CZYNSZÓW

1. Londyn (West End)
2. Moskwa
3. Tokio (Inner Central)
4. Bombaj
5. Tokio (Outer Central)
6. Londyn (City)
7. New Delhi
8. Paryż
9. Singapur
10. Dubaj

1. Ho Chi Minh
2. Moskwa
3. Singapur
4. Nicosia
5. Oslo
6. Tel Aviv
7. Dubaj
8. Bombaj
9. Manila
10. Perth

 

30 NAJDROŻSZYCH LOKALIZACJI ŚWIATA
- wynajem powierzchni biurowej (dane maj 2008)
Czynsze najmu w raporcie podane są w euro za m2 miesięcznie, włączając opłaty dodatkowe oraz lokalne podatki.

 


żródło: CBRE Research

20 LOKALIZACJI O NAJBARDZIEJ DYNAMICZNYM WZROŚCIE CZYNSZÓW
(dane maj 2008, zmiana rok do roku, analiza według lokalnych walut)

żródło: CBRE Research

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej