Na rynku pracy najbardziej poszukiwany inżynier budownictwa i kierownik budowy
Większa niż w roku 2013 liczba ofert pracy w budownictwie i nieruchomościach, które zostały w roku ubiegłym opublikowane w internecie, świadczy o ożywieniu, bądź przynajmniej zwiastuje takie oczekiwanie. Tylko w serwisie Pracuj.pl w roku 2014 ukazało się ponad 25 tys. ogłoszeń o pracę, czyli o prawie 14% więcej niż rok wcześniej.
Gdy zaczęła się w budownictwie dekoniunktura, zmniejszył się rynek kontraktów, zapewne wówczas wielu pracodawców w firmach budowlanych wykonało redukcję zatrudnienia. Wśród nich znaleźli się również pracownicy wysoko płatni, czyli inżynierowie budownictwa z uprawnieniami (w różnych specjalnościach) oraz pracownicy wykwalifikowani z określonym doświadczeniem, akurat „niepotrzebnym”. Tak się niestety dzieje, chociaż eksperci od zasobów ludzkich zalecają utrzymywać w firmach budowlanych wykwalifikowaną kadrę (o którą zawsze najtrudniej szybko znaleźć), która w momencie lepszej koniunktury gwarantuje konkurencyjność na rynku.
Poszuikiwany inżynier budownictwa z uprawnieniami
Według serwisu Pracuj.pl rok 2014 wykazał ruch na rynku pracy w branży budownictwo i nieruchomości. Po analizie zamieszczonych w internecie ofert pracy, okazało się, że pracodawcy przede wszystkim poszukiwali inżynierów, osób odpowiedzialnych za prace budowlane i produkcję, a także finansistów, pracowników działów obsługi klienta oraz handlowców i sprzedawców. Sporo ofert pracy dotyczyło także specjalistów ds. nieruchomości i pracowników odpowiedzialnych za IT.
- W 2014 roku zapowiadaliśmy zatrudnienie 800 osób i nie tylko zrealizowaliśmy te plany, ale znacznie je przekroczyliśmy. Tym niemniej nadal poszukujemy doświadczonych specjalistów. Na chwilę obecną najwięcej naszych ofert pracy kierujemy do inżynierów z uprawnieniami: kierowników budów i robót, szczególnie ze specjalizacji elektrycznej, energetyczne, niskoprądowej czy kolejowej. Poszukujemy również osób z wykształceniem innym niż budowlane, m.in. w obszarze finansów, zasobów ludzkich, analizy biznesowej czy zarządzania projektami. Chcemy zatrudnić zarówno specjalistów z doświadczeniem, jak również młode osoby, absolwentów, którzy wraz z rozwojem naszej firmy będą rozwijać swoje umiejętności – komentuje politykę kadrową swojej firmy Aneta Lebieżyńska, główny specjalista ds. rekrutacji i adaptacji w Skanska.
Zgodnie z analizami Pracuj.pl, w branży budownictwo i nieruchomości największą szansę na zmianę pracy w roku 2014 mieli specjaliści w dziedzinie inżynierii. Ofert dla nich było aż o 14% więcej niż w roku wcześniej. Poszukiwano inżynierów z obszarów konstrukcje/ technologie, elektronika/elektryka i projektowanie – co więcej, liczba ofert pracy dla tych specjalistów dynamicznie rosła.
Ożywienie na rynku potwierdza również kolejn yduży pracodawca w branży budowlanej - firma Budimex.
- Mogę potwierdzić, że w 2014 roku odnotowaliśmy duży wzrost liczby osób nowo zatrudnionych. Przyjęliśmy ponad 500 nowych pracowników, przeszło dwa razy więcej niż w 2013. Wśród wszystkich zatrudnionych 70% to inżynierowie i projektanci różnych specjalności, głównie budownictwa i energetyki. W tym roku planujemy dalszy wzrost zatrudnienia w spółkach grupy Budimex. Rozwijamy działalność w nowych sektorach, jak energetyka i budownictwo przemysłowe, dlatego będziemy rekrutować inżynierów w tych branżach. Zwiększamy także skalę naszej działalności w budownictwie infrastruktury komunikacyjnej, dlatego planujemy znaczny wzrost ofert pracy adresowanych również do inżynierów w specjalności drogowej i mostowej. Będziemy też szukać specjalistów do nadzorowania robót ogólnobudowlanych oraz instalacyjnych w zakresie instalacji sanitarnych, elektrycznych oraz automatyki. W sumie w 2015 roku planujemy przyjąć w samym tylko Budimeksie około 800 nowych pracowników – mówi Monika Wiśniewska-Pietruszka, dyrektor ds. rekrutacji i rozwoju.
Na początku roku najwięcej ofert pracy
Jak wynika z danych Pracuj.pl, najlepszym miesiącem na poszukiwanie pracy w omawianej branży w 2014 roku był styczeń – opublikowano wtedy ponad 2600 ofert pracy. Równie dużo dzieje sie na rynku pracvy w miesiącach letnich i na początku jesieni. Najwięcej ofert pracy zamieszcają największe firmy budowlane (zatruenienie powyżej 250 0sób). Mniejsze firmy były nieco ostrożniejsze, choć także one zwiększyły zapotrzebowanie na pracowników. W mikro przedsiębiorstwach (do 10 pracowników) wzrost ten wyniósł 14%, w firmach nieco większych wzrost był na poziomie 2-3%, a firmy średnie w niewielkim stopniu zmniejszyły zapotrzebowanie w stosunku do roku 2013.
Praca w budownictwie przede wszystkim na Mazowszu
Najwięcej ogłoszeń z branży budownictwo i nieruchomości publikują pracodawcy z województwa mazowieckiego. W 2014 było ich 4808, czyli o ponad tysiąc więcej, niż w 2013. Sporo pracy oferowali również pracodawcy z województw: śląskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, małopolskiego oraz pomorskiego. Te województwa mają dość stały poziom zapotrzebowania na pracowników, powiększający się systematycznie z roku na rok. Mapa zatrudnienia w branży budownictwo i nieruchomości jest w dużym stopniu odzwierciedlenie mapy rozwoju Polski. Tam, gdzie się inwestuje i gdzie powstają nowe obiekty komercyjne, tam też powstają nowe osiedla.