Na rynku pracy najbardziej poszukiwany inżynier budownictwa i kierownik budowy

2015-01-29 17:31
budowa drogi
Autor: Stowarzyszenie Producentów Cementu

Większa niż w roku 2013 liczba ofert pracy w budownictwie i nieruchomościach, które zostały w roku ubiegłym opublikowane w internecie, świadczy o ożywieniu, bądź przynajmniej zwiastuje takie oczekiwanie. Tylko w serwisie Pracuj.pl w roku 2014 ukazało się ponad 25 tys. ogłoszeń o pracę, czyli o prawie 14% więcej niż rok wcześniej. 

Gdy zaczęła się w budownictwie dekoniunktura, zmniejszył się rynek kontraktów, zapewne wówczas wielu pracodawców w firmach budowlanych wykonało redukcję zatrudnienia. Wśród nich znaleźli się również pracownicy wysoko płatni, czyli inżynierowie budownictwa z uprawnieniami (w różnych specjalnościach) oraz pracownicy wykwalifikowani z określonym doświadczeniem, akurat „niepotrzebnym”. Tak się niestety dzieje, chociaż eksperci od zasobów ludzkich zalecają utrzymywać w firmach budowlanych wykwalifikowaną kadrę (o którą zawsze najtrudniej szybko znaleźć), która w momencie lepszej koniunktury gwarantuje konkurencyjność na rynku.

Poszuikiwany inżynier budownictwa z uprawnieniami

Według serwisu Pracuj.pl rok 2014 wykazał ruch na rynku pracy w branży budownictwo i nieruchomości. Po analizie zamieszczonych w internecie ofert pracy, okazało się, że pracodawcy przede wszystkim poszukiwali inżynierów, osób odpowiedzialnych za prace budowlane i produkcję, a także finansistów, pracowników działów obsługi klienta oraz handlowców i sprzedawców. Sporo ofert pracy dotyczyło także specjalistów ds. nieruchomości i pracowników odpowiedzialnych za IT.

 - W 2014 roku zapowiadaliśmy zatrudnienie 800 osób i nie tylko zrealizowaliśmy te plany, ale znacznie je przekroczyliśmy. Tym niemniej nadal poszukujemy doświadczonych specjalistów. Na chwilę obecną najwięcej naszych ofert pracy kierujemy do inżynierów z uprawnieniami: kierowników budów i robót, szczególnie ze specjalizacji elektrycznej, energetyczne, niskoprądowej czy kolejowej. Poszukujemy również osób z wykształceniem innym niż budowlane, m.in. w obszarze finansów, zasobów ludzkich, analizy biznesowej czy zarządzania projektami. Chcemy zatrudnić zarówno specjalistów z doświadczeniem, jak również młode osoby, absolwentów, którzy wraz z rozwojem naszej firmy będą rozwijać swoje umiejętności – komentuje politykę kadrową swojej firmy Aneta Lebieżyńska, główny specjalista ds. rekrutacji i adaptacji w Skanska.
Zgodnie z analizami Pracuj.pl, w branży budownictwo i nieruchomości największą szansę na zmianę pracy w roku 2014 mieli specjaliści w dziedzinie inżynierii. Ofert dla nich było aż o 14% więcej niż w roku wcześniej. Poszukiwano inżynierów z obszarów konstrukcje/ technologie, elektronika/elektryka i projektowanie – co więcej, liczba ofert pracy dla tych specjalistów dynamicznie rosła.

Ożywienie na rynku potwierdza również kolejn yduży pracodawca w branży budowlanej - firma Budimex.
- Mogę potwierdzić, że w 2014 roku odnotowaliśmy duży wzrost liczby osób nowo zatrudnionych. Przyjęliśmy ponad 500 nowych pracowników, przeszło dwa razy więcej niż w 2013. Wśród wszystkich zatrudnionych 70% to inżynierowie i projektanci różnych specjalności, głównie budownictwa i energetyki. W tym roku planujemy dalszy wzrost zatrudnienia w spółkach grupy Budimex. Rozwijamy działalność w nowych sektorach, jak energetyka i budownictwo przemysłowe, dlatego będziemy rekrutować inżynierów w tych branżach. Zwiększamy także skalę naszej działalności w budownictwie infrastruktury komunikacyjnej, dlatego planujemy znaczny wzrost ofert pracy adresowanych również do inżynierów w specjalności drogowej i mostowej. Będziemy też szukać specjalistów do nadzorowania robót ogólnobudowlanych oraz instalacyjnych w zakresie instalacji sanitarnych, elektrycznych oraz automatyki. W sumie w 2015 roku planujemy przyjąć w samym tylko Budimeksie około 800 nowych pracowników – mówi Monika Wiśniewska-Pietruszka, dyrektor ds. rekrutacji i rozwoju.

Na początku roku najwięcej ofert pracy

Jak wynika z danych Pracuj.pl, najlepszym miesiącem na poszukiwanie pracy w omawianej branży w 2014 roku był styczeń – opublikowano wtedy ponad 2600 ofert pracy. Równie dużo dzieje sie na rynku pracvy w miesiącach letnich i na początku jesieni. Najwięcej ofert pracy zamieszcają największe firmy budowlane (zatruenienie powyżej 250 0sób). Mniejsze firmy były nieco ostrożniejsze, choć także one zwiększyły zapotrzebowanie na pracowników. W mikro przedsiębiorstwach (do 10 pracowników) wzrost ten wyniósł 14%, w firmach nieco większych wzrost był na poziomie 2-3%, a firmy średnie w niewielkim stopniu zmniejszyły zapotrzebowanie w stosunku do roku 2013.

Praca w budownictwie przede wszystkim na Mazowszu

Najwięcej ogłoszeń z branży budownictwo i nieruchomości publikują pracodawcy z województwa mazowieckiego. W 2014 było ich 4808, czyli o ponad tysiąc więcej, niż w 2013. Sporo pracy oferowali również pracodawcy z województw: śląskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, małopolskiego oraz pomorskiego. Te województwa mają dość stały poziom zapotrzebowania na pracowników, powiększający się systematycznie z roku na rok. Mapa zatrudnienia w branży budownictwo i nieruchomości jest w dużym stopniu odzwierciedlenie mapy rozwoju Polski. Tam, gdzie się inwestuje i gdzie powstają nowe obiekty komercyjne, tam też powstają nowe osiedla.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej