Na rynku pracy lepiej niż w 2013. Budownictwo nie w czołówce

2014-07-09 17:47
W budowie: 34 odcinki autostrad, 36 odcinków dróg ekspresowych oraz 13 obwodnic
Autor: GDDKiA

Od 2014 roku zaczęło przybywać ofert pracy. Niestety, nawet tutaj nie widać sygnałów koniunktury w budownictwie, ale oby wróciły czasy, gdy dla pracowników budownictwa było największe zapotrzebowanie. Gospodarka jak widać rozwija się dynamiczniej w innych sektorach. 

Według raportu Pracuj.pl, w II kwartale 2014 pracodawcy opublikowali w serwisie prawie 97 698 ofert pracy (w I kwartale było ich 98 283) – to o 8,5% więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku. Wśród branż, w których wystąpiły największe ruchy kadrowe, na pierwszym miejscu jest handel, na drugim bankowość, finanse i ubezpieczenia, a na trzecim telekomunikacja i zaawansowane technologie. Budownictwo i nieruchomości znalazły się dopiero na piątym miejscu – w II kwartale 2014 dla osób z tego obszaru w serwisie Pracuj.pl było 6540 ofert.

Oferty zamieszczane w serwisie Pracuj.pl potwierdziły, że cały rynek pracy, nie tylko budownictwo, poszukuje przede wszystkim specjalistów. Co prawda, nieco liberalnie w tych ofertach określany jest specjalista (osoby z przynajmniej 2-letnim doświadczeniem zawodowym), ale do nich skierowanych było ponad 70% ofert (we wszystkich branżach).   
Co również zauważono w raporcie, że o 30% względem ubiegłego roku wzrosło zapotrzebowanie na pracowników na stanowiska asystenckie. Może to świadczyć o tym, że polepszyły się warunki prowadzenia biznesu dla pracodawców, dlatego odważniej inwestują również w pracowników bez doświadczenia. Najwięcej ofert pracy pochodziło z firm dużych, zatrudniających powyżej 250 pracowników, ale i firmy małe (zatrudniające do 10 osób) zamieściły o 20% więcej niż rok temu.
W branży budowlanej pracodawcy z tego sektora w serwisie Pracuj.pl opublikowali o 22% więcej ofert niż w II kwartale 2013.
Nie zmieniło się natomiast „geografia” ofert pracy. Niezmiennie najwięcej ofert (ponad 20%) zamieścili pracodawcy z Mazowsza, a ściślej – z Warszawy, bo blisko ¾ propozycji pracy z tego województwa to ogłoszenia ze stolicy. Na kolejnych miejscach uplasowały się województwa dolnośląskie i wielkopolskie.
- Wiele przesłanek wskazuje na to, że sytuacja osób poszukujących pracy poprawia się z kwartału na kwartał, a z pewnością jest zdecydowanie lepsza niż przed rokiem. Firmy coraz śmielej inwestują i w związku z tym poszukują nowych rąk do pracy. Z marazmu wychodzi branża budowlana, która do tej pory zatrudniała przede wszystkim handlowców, których zadaniem było sprzedanie tego, co zostało jeszcze na rynku. Teraz coraz częściej pracodawcy szukają inżynierów i budowlańców. Nasze dane potwierdzają prognozy firmy PRM, według której ten rok będzie przełomowy dla sektora. Zdaniem ekspertów tej firmy przybędzie inwestycji infrastrukturalnych, co również widzimy już w zestawieniu ogłoszeń o pracy w budownictwie. W porównaniu do I półrocza 2013 liczba ofert skierowanych do specjalistów z tego obszaru zwiększyła się o 18 procent – komentuje rynek pracy w branży budowlanej Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj SA.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany