Na razie optymizm na 110 procent

2008-01-25 13:24

Polscy przedsiębiorcy, działający na małą i średnią skalę, w przeważającej większości i z coraz większym optymizmem patrzą w przyszłość - wynika z Międzynarodowego Raportu Biznesu Grant Thornton 2008. Ich nastawienia nie pogarsza nawet amerykański kryzys sub prime. Eksperci KPP - choć doceniają pozytywne nastawienie przedsiębiorców - przestrzegają, że ich obecne zadowolenie wynika przede wszystkim z aktualnej koniunktury, która - jeśli osłabnie - może pociągnąć za sobą także spadek nastrojów.

Nadzieje polskich przedsiębiorców zyskały odzwierciedlenie w pozycji w rankingu Grant Thornton 2008: z 21. lokaty w roku 2007 (gdy optymistycznie nastawionych było 42% respondentów) awansowaliśmy na miejsce 6. (odsetek ten sięgnął 78% respondentów). Na przestrzeni 5 lat wskaźnik optymizmu polskich przedsiębiorców wzrósł o 110%. Głównymi czynnikami wpływającymi na taki wynik są: sytuacja gospodarcza (wskazywana przez 69% respondentów), sytuacja polityczna (41%), intuicja własna (19%) i polityka monetarna (16%).

Samo podjęcie decyzji o prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce wymaga wyjątkowo pozytywnego nastawienia, bowiem wciąż brakuje odpowiednich warunków do jej prowadzenia. Przedsiębiorcy działają w otoczeniu niejasnych przepisów (szczególnie podatkowych), są narażeni na negatywne skutki nadużywania prawa przez urzędników, a ich rola w budowaniu dochodu narodowego nie jest odpowiednio doceniana przez władze - podkreśla Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Notowane obecnie zadowolenie przedsiębiorców oparte jest przede wszystkim na wysokich wskaźnikach koniunkturalnych. Należy jednak podkreślić, że nasza gospodarka - wskutek braku aktywności władz w znoszeniu barier rozwoju przedsiębiorczości - nie jest przygotowana na osłabienie. A jeśli spełnią się prognozy zakładające taki właśnie rozwój, w dużym stopniu odbije się to na portfelu zamówień, a co za tym idzie - poziomie optymizmu wśród przedsiębiorców.

Niemniej, przedsiębiorcy już teraz dobrze sobie radzą w niesprzyjającym otoczeniu. Co nie zmienia faktu, że na gospodarkę negatywnie wpływa wiele czynników, a wśród nich brak pracowników, gwałtowny wzrost płac, wysokie pozapłacowe koszty pracy, skomplikowany system podatkowy czy zapaść sądownictwa gospodarczego. Jeżeli w krótkim - a najdalej średnim - okresie problemy te nie zostaną rozwiązane, to nawet najtwardsi optymiści zaczną postrzegać swą przyszłość w ciemnych barwach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej