Na drogach nie ma sezonu ogórkowego

2007-08-16 13:35
Droga betonowa w Kielcach
Autor: Stowarzyszenie Producentów Cementu

Lipiec 2007 był gorący dla branży zamówień publicznych. W porównaniu z poprzednim miesiącem liczba przetargów wzrosła o ponad 3 tys. Najbardziej - bo o 55 proc. - zwiększyło się zapotrzebowanie na roboty drogowe.

Telefoniczna Agencja Informacyjna (TAI), która specjalizuje się w monitoringu prasy i przetargów, w czerwcu odnotowała ich 18047, zaś w lipcu - 21112. Branży budowlanej dotyczyło trzy czwarte, czyli 15752 ofert przetargowych. Liczba prawie 5000 w drogownictwie oznacza, że w ciągu dnia ogłaszano 160 przetargów.

Tematyka przetargów ogłoszonych w lipcu 2007 roku

Przetargi ogłoszone w lipcu 2007
Autor: brak danych

- To, że przybyło przetargów na duże kontrakty, nie powinno dziwić. Mamy wakacje, więc pogoda sprzyja prowadzeniu robót drogowych - komentuje Anna Brzosko, główny specjalista ds. PR w TAI. - Poza tym polska gospodarka przyspieszyła. Wiele inwestycji, szczególnie tych związanych z infrastrukturą, jest uruchamianych dlatego, że mamy na nie otrzymać pieniądze z Unii Europejskiej - dodaje.

W lipcu największą wartość miało zamówienie na drugi etap przebudowy ulicy Słowackiego w Wieliczce, ogłoszony przez Urząd Miasta i Gminy Wieliczka. Wartość kontraktu to blisko 30,8 mln zł.

Z kolei na to, że zwiększyła się liczba ogłoszeń, publikowanych w Biuletynie Zamówień Publicznych, zwraca uwagę Piotr Sikora, dyrektor ds. obsługi TAI. Ogłoszenia dotyczące branży budowlanej stanowiły ponad 59 proc. wszystkich publikacji. - To efekt kolejnej nowelizacji Prawa zamówień publicznych, która zaczęła obowiązywać 11 czerwca 2007 roku - tłumaczy Sikora.

Zgodnie z nowymi przepisami zamawiający ma obowiązek zamieszczenia swojego ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych, udostępnionym na portalu internetowym Urzędu Zamówień Publicznych. Forma elektroniczna to jedyna dostępna forma biuletynu od stycznia tego roku. Obowiązek dotyczy zleceń, przekraczających wartość 14 tys. euro.

W branży budowlanej 90 proc. ogłoszeń miało formę przetargów nieograniczonych. W widoczny sposób wzrosło też zapotrzebowanie na usługi ślusarskie, stolarkę otworową, bramy i szklarstwo. Tych zamówień było o 35 proc. więcej niż w czerwcu. Tradycyjnie najwięcej przetargów pochodziło z woj. mazowieckiego. - Województwo mazowieckie, a tuż za nim śląskie utrzymują się w czołówce już od wielu miesięcy - potwierdza Anna Brzosko.

Jak podaje TAI, liczba przetargów w tych województwach to - odpowiednio - 2671 i 2411. Najmniej prac zamawiano w woj. podlaskim. Było ich tylko 327.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej