Moskwa, potem Warszawa, a najlepiej to Londyn

2010-10-05 12:31
Londyn
Autor: Cushman & Wakefield

Europejscy biznesmeni, którzy planują rozszerzyć w ciągu najbliższych 5 lat swoją działalność biznesową w Europie, w pierwszej kolejności wybierają Moskwę, a potem... Warszawę. I chociaż w ogólnym rankingu European Cities Monitor 2010 wyprzedzamy takie miasta jak Rzym, Budapeszt czy Kopenhagę, to do europejskiej czołówki wciąż nam daleko.

Dobry klimat dla biznesu i tania siła robocza...

Stolica Polski w klasyfikacji ogólnej 36 najbardziej atrakcyjnych miast w Europie zajmuje dopiero 24 miejsce. Klasyfikacja ta jednak obejmuje kilka podkategorii i tu punkty rozkładają się już inaczej. Wynika z nich, że jesteśmy na trzecim miejscu pod względem klimatu tworzonego przez rząd dla biznesu oraz na pierwszym pod względem najniższych kosztów zatrudnienia pracowników. Rynek oferuje również wysokiej klasy biura za rozsądną cenę.

European Cities Monitor 2010: Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach oraz miejsce Warszawy (na 36 sklasyfikowanych miast)
Autor: Cushman & Wakefield

Jakość życia nie najlepsza

Chociaż w ogólnym rankingu wyprzedzamy takie miasta jak Rzym, Budapeszt, czy Kopenhagę, to do europejskiej czołówki wciąż nam daleko. Warszawa została nisko oceniona pod względem jakości życia, a także w kwestiach związanych z ochroną środowiska. W tych kategoriach zajmujemy jedno z ostatnich miejsc w całej Europie. Wyniki prowadzonego corocznie od 21 lat raportu pokazują również spadek stolicy Polski o kilka pozycji pod względem efektywności połączeń transportowych.

Warszawa zmienia się

- W raporcie European Cities Monitor bardziej istotne od tego, którą pozycję zajmują miasta w poszczególnych latach, jest to, jak kształtują się tendencje w dłuższym okresie i jaki jest ich potencjał rozwojowy. Pod tym względem z pewnością można powiedzieć, że Warszawa jest atrakcyjnym miastem dla biznesu. W stolicy zachodzą w tej chwili spore zmiany, trwają remonty i inwestycje związane np. z organizacją wielkiej imprezy piłkarskiej. Dzięki EURO 2012 będzie o nas głośno, ale tylko przez chwilę, natomiast dzięki nowym inwestycjom oraz modernizacji infrastruktury, możemy przyciągnąć zagraniczny kapitał do Polski na dłużej – mówi Anna Kwiatkowska, Associate z firmy Cushman & Wakefield przygotowującej raport.

Londyn, Paryż, Frankfurt

Najlepszym miastem do prowadzenia działalności biznesowej w Europie jest Londyn. Drugie miejsce w rankingu zajął Paryż, a trzecie Frankfurt. W tegorocznym zestawieniu sukces odniosły Niemcy. Aż cztery niemieckie miasta znalazły się w pierwszej dziesiątce. Ostatnią pozycję zajęły Ateny.


Badanie European Cities Monitor oparte jest na wywiadach z kadrą menedżerską i członkami zarządów odpowiedzialnych za lokalizację i ekspansję 500 najlepszych firm europejskich. Najważniejsze cztery czynniki dla firm podejmujących decyzję o lokalizacji biznesu to, w kolejności: łatwy dostęp do rynków i klientów, dostępność wykwalifikowanej kadry, jakość usług telekomunikacyjnych oraz krajowe i międzynarodowe połączenia transportowe.

Klasyfikacja ogólna raportu European Cities Monitor 2010
Autor: Cushman & Wakefield
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej