Mieszkania w halach zdobywają rynek
Lofty - mieszkania w zaadaptowanych poprzemysłowych halach i magazynach będą hitem nadchodzących lat, zwłaszcza wśród bogatych i dobrze prosperujących, młodych ludzi. Jakiś czas temu lofty podbiły Amerykę. W Nowym Jorku do dziś należą do najdroższych nieruchomości w mieście.
Po Nowym Jorku przyszedł czas na londyńskie doki, które w ciągu kilku lat z zapomnianej i zaniedbanej, niechlubnej części miasta stały się bardzo modną, drogą dzielnicą. Podobny los spotkał dawną portową część Amsterdamu - Kop van Zuid. Wszystko wskazuje na to, że i do Polski przyszła wreszcie moda na przekształcanie magazynów i starych hal w ekskluzywne apartamenty.
Wartość loftów wzrośnie
O tym, jak dobra jest to inwestycja przekonać się mogli w lipcu kupcy 208 mieszkań w Łodzi. Trzy dni starczyło australijskiemu inwestorowi by sprzedać apartamenty w zabytkowej fabryce Karola Scheiblera na Księżym Młynie. W sierpniu podobnym zainteresowaniem cieszyła się druga tura mieszkań. Było ich 200. Odnotowano, że ich cena wzrosła jednak w ciągu miesiąca już o 20%.
Ta tendencja będzie się utrzymywała - mówi Katarzyna Cyprynowska z Agencji Nieruchomości Metrohouse. Lofty to produkt znany za granicą, ale w Polsce dopiero pojawia się na rynku. Naturalne jest więc, że szybko i na długo znajdzie wielu potencjalnych nabywców. Łódzkie doświadczenia na tym polu pokazują, że dynamiczne kilkudziesięcioprocentowe skoki cen tych nieruchomości dla wielu kupców będą lokatą kapitału. Wiedzą to zagraniczni inwestorzy, którzy nie boją się wykładać pokaźnych kwot na ich adaptację lub nawet tak jak w Łodzi kupno. Wiele prywatnych osób z zagranicy stało się właśnie nabywcami apartamentów "U Scheiblera". Z czasem należy się spodziewać zahamowanie tendencji. Oferta i ilość loftów poszerzą się, a ceny zaczną się wyrównywać. Do tego momentu jest jednak jeszcze bardzo daleko.
Dobra lokalizacja plus przestrzeń
Lofty to nie tylko dobra inwestycja, szybko przybierająca na wartości. To także wysokiej klasy, dobrze wyposażona i z reguły doskonale położona nieruchomość. Stare fabryki i magazyny leżą bowiem często w środku miast, wokół których przez lata budowana była infrastruktura. Stąd też i dogodne połączenia komunikacyjne lub drogowe, sąsiedztwo odchowanych, czasem nawet leciwych parków i oczywiście bliskość centrów. np. w Warszawie (ul. Grochowska - budynki Polskich Zakładów Optycznych, ul. Szwedzka - zakłady Polleny, ul. Zajęcza - elektrociepłownia Powiśle). Ten na Powiślu ze względu na lokalizację osiągną jak się szacuje najwyższą cenę.
Lofty to także szansa na rewitalizację i zagospodarowanie nieruchomości, które dotąd raziły przechodniów, tak swoją brzydotą jak i poziomem zaniedbania - mówi Mariusz Kania, prezes Agencji Nieruchomości Metrohouse. Poza tym w wielkich i zatłoczonych aglomeracjach, gdzie ludzie ściśnięci są na co dzień w metrze, korkach, tunelach, małych oświetlonych sztucznym światłem biurach, coraz częściej marzą o otwartej przestrzeni, także w domu - tłumaczy. Lofty to niepowtarzalny klimat nie do osiągnięcia nawet w najnowszych apartamentach czy starych kamienicach i właśnie dlatego cieszą się taką popularnością." Open space to zatem kolejna zaleta takich apartamentów.
|
|
W jakich miastach powstają obecnie projekty typu lofty?
Warszawa
Na mieszkania będą przerobione w stolicy budynki Polskich Zakładów Optycznych (właściciel i inwestor PZO Investment), a także przy ulicy Grochowskiej (Projekt Praga). Rewitalizacja obejmie zabudowania między Grochowską a Mińską. Parter przeznaczono na sklepy, kawiarnie i kluby. Pierwsze i drugie piętro na pracownie artystyczne, galerie i biura. Górne piętra zmienią się w mieszkania o otwartych przestrzeniach i wielkich fabrycznych oknach. Do podziału jest łącznie około 20 tys. m2. Przebudowie ulegną również budynki elektrociepłowni na Powiślu i Polleny przy ulicy Szwedzkiej. Pierwsze mieszkania w halach PZO powinny być gotowe późną jesienią 2007 r.
W Warszawie nie rozpoczęła się jeszcze sprzedaż loftów. Według analityków Metrohouse cena ich będzie uzależniona od lokalizacji. Te na Grochowie będą tańsze i osiągną wyższy poziom niż ceny rynkowe na Pradze Południe w momencie sprzedaży. Należy się spodziewać, że najdroższe lokalizacje będą na Powiślu z uwagi na ich centralne, doskonałe położenie. Można zakładać, że ich cena osiągnie najwyższy poziom na rynku, wyższy od cen nowoczesnych, o wysokim standardzie apartamentów w Śródmieściu.
Łódź
W łódzkiej fabryce Scheiblera sprzedano 400 loftów w ciągu zaledwie trzech dni. Obecnie na osiedlu "U Scheiblera" przy ul. Tymienieckiego 25 budowane są trzy lofty. Inwestorem jest firma Opal Property Development. Najmniejszy z oferowanych loftów ma 52 m2 i kosztuje 367,8 tys. zł, największy - 77 m2 i jest dostępny w cenie 507 tys. zł. Część kwoty (15%) trzeba wpłacić, podpisując umowę przedwstępną, resztę w 2008 r. po zakończeniu budowy. Lofty mają powstać także w zmodernizowanych budynkach dawnych Zakładów Przemysłu Wełnianego im. 9 Maja przy ul. Tylnej.
Bytom
To właśnie tutaj powstał przed dwoma laty w dawnej lampiarni Zakładów Górniczo-Hutniczych "Orzeł Biały", w sąsiedztwie szybu Bolko, pierwszy w Polsce loft. Pomysłodawcą i autorem projektu adaptacji był Przemysław Łukasik, współtwórca pracowni architektonicznej z Gliwic. Wkrótce powstanie w Bytomiu osiedle 6 loftów, a Australijscy inwestorzy chcą z pomocą Łukasika zbudować takie osiedle w Piekarach Śląskich. Do podobnej inwestycji przymierzają się także Wrocław i Gdańsk. W stolicy Dolnego Śląska deweloper chce zaadaptować dawne budynki XIX-wiecznego browaru przy ul. Inowrocławskiej, a w Gdańsku w lofty i biurowce mają się zamienić hale i magazyny tzw. stoczni cesarskiej przy nabrzeżu.