Mieszkania sprzedane w I kwartale 2012 roku

2012-05-02 9:59
Wakacyjny wzrost cen mieszkań w Warszawie
Autor: mm Wakacyjny wzrost cen mieszkań w Warszawie

Przeprowadzone przez firmę REAS badania wykazały, że I kwartał 2012 roku, był dobrym okresem dla nieruchomości mieszkaniowych w największych aglomeracjach kraju. W opisywanym okresie liczba zawartych transakcji była podobna do tej z II i IV kwartału ubiegłego roku. Nadal w propozycjach deweloperów dominują mieszkania w trakcie realizacji.

Według analiz przeprowadzonych przez firmę REAS, wynika, że w I kwartale 2012 roku, największym zainteresowaniem kupujących cieszyły się mieszkania w największych polskich miastach - Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi oraz Trójmieście.

Przeczytaj również: Deweloper pozywa do sądu Wodociągi Warszawskie

Rynek mieszkaniowy w I kwartale 2012 roku

Od 2011 roku, stopniowo pogarszały się warunki kredytowania hipotecznego dla kluczowych grup nabywców, czyli młodych rodzin i tym samym banki zdecydowanie zmniejszyły udział nowych kredytów. Deweloperzy odnotowali słabe wyniki sprzedaży w styczniu 2012 roku, ale mimo to I kwartał br. był czesem poprawy tempa sprzedaży. Sytuacja ta spowodowana była większym zainteresowaniem skorzystania z programu "Rodzina na swoim". Obawy nabywców, że limity cenowe w ramach inicjatywy w kolejnych 6 miesiącach ponownie zostaną obniżone. Nic więc dziwnego, że deweloperzy w większości miast wprowadzają do sprzedaży nowe mieszkania. Bez wątpienia wprowadzanie na rynek nowych inwestycji związane jest ze zbliżającym się terminem wejścia w życie ustawy deweloperskiej. Po I kwartale 2012 roku, akcja kredytowa nie wyhamowała, ale uzyskanie kredytu jest trudniejesz niż kilkanaście miesięcy wcześniej.

Podaż na mieszkania w I kwartale 2012 roku


W największych aglomeracjach kraju w opisywanym okresie wprowadzono do sprzedaży blisko 9, 5 tys. mieszkań, czyli o 32 proc. więcej niż w poprzednim kwartale i zarazem o 10 proc. mniej, niż w roku ubiegłym. W ostatnich czterach kwartałach łącznie spółki deweloperskie wprowadziły do sprzedaży ponad 36,5 tys. nieruchomości mieszkaniowych. Wskaźnik ten jest o 17,7 proc. wyższy niż osiągnięty w 2010 roku. Warto porównać te dane z wynikami podawanymi przez GUS o liczbie mieszkań, których budowę deweloperzy rozpoczęli w I kwartale 2012 roku i na których budowę uzyskali pozwolenia w skali całego kraju. Jeśli chodzi o mieszkania, których realizacja rozpoczęła się w I kwartale 2012 roku, to wskaźnik ten wyniósł 15,2 tys. i tym samym był o 15,2 proc. wyższy, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Mieszkania, na które deweloperzy otrzymali pozwolenie na budowę w I kwartale br. to ponad 18,3 tys. inwestycji. Wskaźnik ten wzrósł o 18,9 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. budowanych mieszkań, w analizowanych sześciu aglomeracjach powstaje około połowy wszystkich lokali budowanych w Polsce na sprzedaż. Z porównania danych wynika, że znacząca część wprowadzonych do sprzedaży lokali (31 proc.) znajduje się w inwestycjach, których budowy jeszcze formalnie nie rozpoczęto.

 

Mieszkania sprzedane w I kwartale 2012 roku
Autor: REAS Sp. z o.o.

Popyt a nieruchomości mieszkaniowe w I kwartale br.

W I kwartale br. liczba transakcji na nieruchomości mieszkaniowe (liczona wyłącznie dla sześciu największych krajowych aglomeracji) wzrosła o niecałe 2 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2011 roku i tym samym wysiosła 7,5 tys. Wynik ten jest wprawdzie o 5,5 proc. mniejszy niż w ubiegłym roku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy sprzedano ok. 29,4 tysiąca lokali i tym samym deweloperzy osiągnęli wynik sprzedażowy na poziomie lepszym o około 2,5 proc. niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Ta relatywnie dobra sprzedaż miała jednak także swoją cenę: wobec coraz większej propozycji i stabilnej sprzedaży wysiłek wkładany w uzyskanie i obsłużenie nabywców jest coraz większy. Kolejny kwartał z rzędu spadły ceny nieruchomości mieszkaniowych znajdujących się w ofercie, wzrosły natomiast w relacji kwartał do kwartału, ceny mieszkań wprowadzonych do sprzedaży. Można to tłumaczyć zarówno prowadzaniem dużej liczby nowych inwestycji, a nie tylko tych o najniższych cenach, a także chęcią zapewnienia sobie możliwości elastycznego reagowania na oczekiwania nabywców. Wobec nieco niższych cen za metr kwadratowy i wciąż malejącej średniej powierzchni sprzedawanych mieszkań, mimo lekkiego wzrostu liczby transakcji przychody deweloperów prawdopodobnie wcale nie wzrosły. Pierwszy kwartał 2012 roku, był zróżnicowany pod względem wielkości lokali wprowadzonych do sprzedaży w ostatnich czterech kwartałach.

Mieszkania sprzedane w I kwartale
Autor: REAS Sp. z o.o.

W Krakowie i Wrocławiu propozycja wzrosła tak bardzo, że przy obecnym tempie absorpcji, potrzeba dwóch lat by sprzedać wszystkie mieszkania, które trafiły do oferty. W stolicy małopolski liczba nieruchomości mieszkaniowych, która trafiła do sprzedaży przekroczyła 10 tys. Dla porównania w Poznaniu, gdzie wielkość oferty w ciągu ostatniego kwartału zmniejszyła się, potrzeba aż 6,5 kwartałów by sprzedać mieszkania, które aktualnie czekają na nabywców. W Łódzi gdzie wprowadzenie do sprzedaży nawet niewielkiej inwestycji powoduje realtywnie duży wzrost oferty co w efekcie znacząco pogarsza wskaźniki dla całego rynku. Najmniejsza nierównowaga ma miejsce – tak jak w poprzednich kwartałach – na rynku w Trójmieście, gdzie obecna oferta wyczerpałaby się w ciągu 5,5 kwartału. Na tym tle przeciętnie wypada Warszawa: niespełna 7 kwartałów, i niecałe 19 tys. lokali, to niewielka zmiana w porównaniu z sytuacją z końca 2011 roku. Wskaźnik intensywności sprzedaży dla sześciu rynków łącznie, liczony jako relacja liczby sprzedanych jednostek w kwartale do wielkości oferty na początku kwartału wyniósł w I kwartale 14 proc., a zatem utrzymał się na poziomie z ostatniego kwartału 2011 roku. Sprzedaż zatem nadal nie nadążała za wzrostem oferty.

Mieszkania sprzedane w I kwartale 2012 roku
Autor: REAS Sp. z o.o.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej