Mieszkania i warunki mieszkaniowe - wyniki spisu powszechnego

2002-11-30 17:49

Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne wyniki spisu powszechnego. Z analiz wynika, że co prawda na jednego Polaka przypada więcej metrów kwadratowych, ale niedobór mieszkań jest większy niż przed 14 laty. Pod względem nasycenia w mieszkania wyniki spisu plasują nas na jednym z ostatnich miejsc wśród krajów Unii Europejskiej.

Spis powszechny wykazał, że zasoby mieszkaniowe kraju wynoszą 12,3 milionów mieszkań, z tego 11,7 milionów (95,3%) stanowią mieszkania zamieszkane, a prawie 0,6 miliona mieszkania niezamieszkane. Przyrost liczby mieszkań w okresie od ostatniego spisu powszechnego (w 1988 roku) wyniósł 1.450 tysięcy, tj. 13,3%. Był on znacznie wolniejszy w stosunku do przyrostu liczby gospodarstw domowych, wskutek czego niedobór mieszkań nie tylko nie uległ zmniejszeniu w okresie ostatnich czternastu lat, ale nawet wzrósł. Różnica między liczbą gospodarstw domowych a liczbą mieszkań wynosi bowiem ponad 1,5 miliona wobec 1,1 miliona w 1988 roku.

Nasycenie w mieszkania, tj. liczba mieszkań przypadająca na 1000 osób, wynosi 325, co wśród krajów Unii Europejskiej, a także państw kandydujących wraz z Polską do Unii, plasuje nas na jednym z ostatnich miejsc.

Pozytywną zmianą, którą potwierdził spis, jest wzrost wielkości mieszkań, którego konsekwencją jest zmniejszenie się zaludnienia mieszkań. Przeciętna liczba izb w mieszkaniu wzrosła z 3,4 w 1988 roku do 3,6 w roku 2002, a przeciętna liczba osób przypadających na 1 izbę zmniejszyła się z 1,0 do 0,8. Jest to efekt nie tylko budowania mieszkań o znacznie większej liczbie izb i większej powierzchni, ale również rozbudowy starych zasobów mieszkaniowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej