Miasto, które nabiera rozpędu - Łódź

2007-02-08 14:39

Pomimo dużej dynamiki wzrostu cen lokali, mieszkańcy Łodzi, w porównaniu do innych miast, mają wciąż najwyższą siłę nabywczą w Polsce. Rodowity łodzianin najchętniej zamieni mieszkanie na większe i przeprowadzi się w zieloną okolicę - wynika z ostatnich badań redNet Property Consulting.

Największa siła nabywcza

Wobec ostatnich zmian na rynku nieruchomości i bardzo dynamicznych wzrostów cen mieszkań w okresie od III kwartału 2005 roku do III kwartału 2006 roku, na pierwsze miejsce pod względem siły nabywczej wysunął się rynek łódzki, gdzie za przeciętne miesięczne wynagrodzenie można stać się właścicielem 0,65m2 mieszkania. Ceny najsilniej rosły we Wrocławiu (95,5% z 3 176 PLN na 1 m2 do 6 211 PLN) oraz na rynkach krakowskim, warszawskim oraz trójmiejskim o odpowiednio: 64% (z 3 825 do 6 275 PLN), 43% (z 4 590 do 6 561 PLN) oraz 40% (z 3 437 do 4 804 PLN). Na skutek tak dynamicznych wzrostów cen, znacznie zmalała siła nabywcza mieszkańców tych miast i tak, za średnie miesięczne wynagrodzenie, Warszawiak może kupić 0,55 m2 przeciętnego mieszkania, a mieszkaniec Wrocławia już tylko 0,40 m2.

Łódź ze względu na korzystne położenie geograficzne i potencjał gospodarczy pretenduje do grona jednego z najdynamiczniej rozwijających się obszarów Polski. Średnie tempo wzrostu PKB dla Łodzi w okresie najbliższych trzech lat prognozowane jest na poziomie 6%, przy czym średni wzrost dla Polski to 4,8%. Jej atrakcyjność wynika również z realizowanych tam nowych, unikalnych w skali kraju projektów mieszkaniowych.

Analitycy rynku nieruchomości przewidują, że w 2007 roku rynek łódzki oraz śląski zanotują najwyższe wzrosty cen nieruchomości w skali kraju.

Lokalizacja i bezpieczeństwo

Główną grupę zainteresowanych nabyciem mieszkania w Łodzi stanowią osoby młode, stanu wolnego, które w 65% nie przekroczyły 30 roku życia. 52% osób poszukujących mieszkania w Łodzi mieszka tam od urodzenia lub od przynajmniej 10 lat, a 45% z nich nie posiada jeszcze dzieci. Wśród powodów zakupu 46% respondentów podaje chęć zamiany mieszkania na większe, a niewiele mniej, bo 38% osób traktuje zakup lokalu jako lokatę kapitału.

Preferencje potencjalnych nabywców mieszkań w Łodzi nie odbiegają w znacznym stopniu od upodobań mieszkańców innych miast.

Mieszkańcy Łodzi, dokonując wyboru projektu, przede wszystkim zwracają uwagę na rozkład mieszkania (kryterium ocenione średnio na 6 w siedmiostopniowej skali ważności), oddalenie od ruchliwych ulic (również 6) oraz balkon (5.9 w tej samej skali). Mieszkańcy innych badanych rejonów Polski, czyli Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia oraz Trójmiasta kolejne kryteria oceniali średnio na 5.8, 5.94, oraz 5.66 w tej samej, siedmiostopniowej skali ważności.

Badani z mniejszym przekonaniem wskazywali elementy wpływające na bezpieczeństwo lokatorów: ogrodzenie terenu (średnia 4.7), całodobową ochronę (4.3) czy monitoring terenu osiedla (4.1). Mniej istotna okazała się również bliskość placówek edukacyjnych czy obecność usług na terenie osiedla lub budynku. Najmniej ważne wydają się być czynniki wpływające na standard inwestycji, takie jak basen czy użycie drogich materiałów wykończeniowych. Istotne jest, iż blisko połowa osób biorących udział w badaniu wyraziła zainteresowanie opcją mieszkania z wykończeniem "pod klucz".

Źródło: redNet Property Consulting
*kolor czerwony najbardziej preferowane obszary miasta, pomarańczowy mniej, żółty najmniej atrakcyjne lokalizacje

Łodzianie najchętniej wybraliby mieszkanie w okolicy Śródmieścia, Widzewa oraz na północy miasta w dzielnicy Bałuty. Są to jednocześnie lokalizacje, w których prowadzonych jest najwięcej projektów mieszkaniowych. W przypadku liczby pokoi, największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania 3-pokojowe o metrażu od 60 do 80 m2.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany