Mazowsze i Dolny Śląsk budują najwięcej

2008-11-18 17:37
Mazowsze i Dolny Śląsk budują najwięcej
Autor: Monika Czechowska, redaktor Muratorplus.pl Mazowsze i Dolny Śląsk budują najwięcej

Prawie połowa ogłoszonych w III kwartale 2008 roku planów inwestycyjnych dotyczy branży budowlanej - wynika z raportu Telefonicznej Agencji Informacyjnej. Analiza szeroko pojętych inwestycji ogłoszonych w tym okresie w Polsce wykazała, że najwięcej buduje się w województwach mazowieckim i dolnośląskim.

W okresie od lipca do września b.r. w Polsce poinformowano o 1785 nowych inwestycjach z szeroko pojmowanej branży budowlanej (w tym znaczeniu, do branży budowlanej, zaliczone zostały inwestycje dotyczące: obiektów budowlanych, konstrukcji, termomodernizacji, drogownictwa, robót wodno-kanalizacyjnych, robót energoelektrycznych, oraz ciepłownictwa i gazu).

Z podsumowania III kwartału 2008 roku wynika, iż w okresie tym poinformowano o planach inwestycyjnych dotyczących przede wszystkim obiektów budowlanych (50% informacji). Na kolejnych miejscach znalazły się plany związane z drogownictwem (25% informacji), robotami wodno-kanalizacyjnymi (10% informacji) robotami energoelektrycznymi (9% informacji). Szczegółowe zestawienie rodzaju inwestycji znajduje się poniżej. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż niektóre z zaplanowanych inwestycji są na tyle złożone, że zakwalifikowane zostały do kilku podbranż.

województwo inwestycji liczba ogłoszonych
inwestycji
mazowieckie 12%
dolnośląskie 10%
wielkopolskie 9%
małopolskie 7%
śląskie 7%
podkarpackie 7%
lubuskie 7%
kujawsko-pomorskie 6%
pomorskie 6%
zachodniopomorskie 5%
podlaskie 5%
lubelskie 4%
łódzkie 4%
świętokrzyskie 4%
warmińsko-mazurskie 4%
opolskie 3%

W analizowanym okresie najwięcej planów inwestycyjnych ogłoszono w województwach mazowieckim (12% inwestycji) oraz dolnośląskim (10% inwestycji). Natomiast najmniej inwestycji zaplanowano w województwie opolskim (3% inwestycji). Szczegółowe zestawienie rodzaju inwestycji z rozbiciem na poszczególne województwa znajduje się w tabeli obok.

Ze zgromadzonych danych wynika, że dwa województwa (mazowieckie i dolnośląskie) nie tylko zaplanowały rozpoczęcie największej liczby inwestycji budowlanych, ale również przodują, jeżeli chodzi o inwestycje w podbranży budowlana - obiekty. Dlatego też analizie podane zostały największe miasta tychże województw.

Warszawa - to miasto, w którym, w III kwartale b.r. zaplanowano rozpoczęcie budowy największej liczby obiektów użyteczności publicznej (28 inwestycji) - szpitali, przedszkoli, obiektów sportowych, hoteli oraz inwestycji o charakterze mieszkaniowym (22). Poniżej szczegółowe dane dotyczące rodzajów obiektów, jakie zaplanowano wybudować w Warszawie.

rodzaj obiektu liczba inwestycji
użyteczności publicznej 28
apartamenty/ osiedla mieszkaniowe 22
biurowce 10
handlowo-usługowe 6
przemysłowe 2

Przy ul. Marymonckiej 42, na terenach obecnego klubu "Hutnika" powstanie Centrum Sportów Piłkarskich. W ośrodku znajdą się boiska piłkarskie i siedziba PZPN. Będzie on służył nie tylko reprezentacji Polski, ale także młodzieży mieszkającej w okolicy. Budowa ośrodka będzie współfinansowana przez UEFA. Natomiast na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego powstanie nowoczesny kompleks sportowy ze stadionem lekkoatletycznym, centrum konferencyjne i pięciogwiazdkowy hotel. Obiekty sportowe będą dostępne dla wszystkich mieszkańców.
Powstanie Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Sue Ryder - opiekunki polskich cichociemnych i przebudowana zostanie Biblioteka Publiczna przy ul. Koszykowej.
Natomiast wśród warszawskich inwestycji mieszkaniowych należy wspomnieć o planach budowy osiedli "Winnica", "Sosnowa Polana" oraz "Calowa Residence".

rodzaj obiektu liczba inwestycji
użyteczności publicznej 11
apartamenty/ osiedla mieszkaniowe 6
biurowce 6
handlowe 5
przemysłowe 5

Wrocław - w analizowanym okresie w mieście tym głównie informowano o planach inwestycyjnych budowy obiektów użyteczności publicznej (szpitale, hospicja, obiekty sportowe, hotele) - 11 inwestycji oraz inwestycji o charakterze mieszkaniowym i biurowców - po 6 inwestycji. Po lewej szczegółowe dane dotyczące rodzajów obiektów, jakie zaplanowano wybudować we Wrocławiu.

Do szczególnie interesujących informacji inwestycyjnych należy m.in. ta, o przebudowie wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynku domu studenckiego przy ul. Podwale 27. Po remoncie budynek ten będzie mieścił prokuraturę okręgową. Natomiast, na rogu ulic Traugutta i Krasińskiego Akademia Sztuk Pięknych zamierza wybudować Centrum Sztuk Użytkowych i Centrum Innowacyjności, a Uniwersytet Wrocławski planuje budowę nowej siedziby dla Wydziału Biotechnologii.

W branży drogownictwo, w III kwartale 2008 roku najwięcej inwestycji zaplanowano w województwach mazowieckim (97 inwestycji), wielkopolskim (78 inwestycji), dolnośląskim (58 inwestycji) oraz śląskim i małopolskim (po 57 inwestycji). Ze szczegółowej analizy informacji ogłoszonych w analizowanym okresie wynika, że najwięcej planów inwestycyjnych ogłosiła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która w całym kraju poinformowała aż o 22 zamierzeniach. Wśród prężnych inwestorów drogowych wymienić należy również Urząd Gminy Kleszczewo - 19 planów inwestycji drogowych (woj. wielkopolskie).

Wśród tak oczekiwanych inwestycji drogowych, w III kwartale 2008 roku w Warszawie poinformowano o planowanych remontach następujących ulic: Remontowej, Powstańców Śląskich, Juranda ze Spychowa, Jana Nowaka Jeziorańskiego, Fieldorfa, Cybernetyki, Batalionów Chłopskich, Sagalli oraz skrzyżowania ul. Patriotów / Młodej / Bysławskiej. Wśród inwestycji drogowych zaplanowanych w Warszawie wymienić należy również budowę obwodnicy śródmiejskiej na odcinku od Ronda Wiatraczna do połączenia z Dzielnicą Targówek oraz budowa skrzyżowania drogi krajowej nr 2 z Trasą Siekierkowską.

Raport dotyczący inwestycji budowlanych w Polsce powstał na podstawie źródeł internetowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej