Mała nowa podaż, czyli rynek powierzchni magazynowych (III kw. 2009)

2009-11-09 13:00

III kwartał 2009 r. nie przyniósł znaczących zmian na rynku powierzchni magazynowych. Zgodnie z oczekiwaniami przyrost podaży wyhamował na skutek wycofania się inwestorów z realizacji projektów spekulacyjnych. Na rynek trafiły zaledwie 2 projekty magazynowe. Inwestorzy nadal najchętniej angażują się w budowę obiektów typu BTS lub projektów zabezpieczonych umowami typu pre-lease. Oprócz tych dwóch opcji najemcy oczywiście nadal mogą wynająć powierzchnię w istniejących obiektach, której wciąż jest na rynku pod dostatkiem.

Przegląd rynków
Autor: Colliers International
Wybrane umowy najmu
Autor: Colliers International
Wskaźnik pustostanów wg regionów
Autor: Colliers International

Wolumen umów zawartych w III kwartale utrzymał się na poziomie porównywalnym do tego z II kwartału. Warto zwrócić uwagę, iż renegocjacja umów staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród najemców. Mała nowa podaż i umiarkowany popyt tylko w nieznaczny sposób odbiły się na wskaźnikach pustostanów, prowadząc do ich wzrostu w Warszawie i spadku w większości regionów. Czynsze wykazały nieznaczną tendencję spadkową.

Podaż
W III kwartale 2009 r. na rynku warszawskim do użytku oddano zaledwie 1 projekt w II strefie. Była to inwestycja Altmaster w Pęcicach, która powiększyła całkowitą podaż o około 10 000 m2. Obecnie całkowite zasoby trzech warszawskich stref obejmują około 2 364 000 m2 nowoczesnych powierzchni magazynowych. Do końca roku mogą się one powiększyć o kolejne 37 000 m2, zlokalizowane również w II strefie, będące obecnie w budowie.
Wśród rynków regionalnych przyrost powierzchni zanotował jedynie rynek śląski, gdzie oddano do użytku 27 300 m2 w ramach inwestycji Panattoni Park Mysłowice. Rynki regionalne oferują obecnie około 3 487 000 m2, a w najbliższych miesiącach planowane jest dostarczenie około 100 000 m2 zlokalizowanych na Śląsku, we Wrocławiu i w Krakowie.
Na skutek nieznacznej nowej podaży udział poszczególnych regionów w rynku pozostał praktycznie bez zmian. Rynek warszawski, a w szczególności II strefa, pozostaje głównym miejscem koncentracji powierzchni magazynowych. W samej II strefie zlokalizowane jest 25% całkowitych zasobów magazynowych. Natomiast udział wszystkich stref w rynku wynosi 40%.
Wśród regionów niezmiennie przodują Aglomeracja Śląska i Polska Centralna, których udział w rynku wynosi odpowiednio 19% i 15%.

Popyt
W III kwartale 2009 r. zawarto umowy na blisko 233 000 m2, co stanowi 70% wolumenu umów zawartych w analogicznym okresie w roku ubiegłego i jest najlepszym wynikiem w bieżącym roku. Od początku roku doszło do zawarcia umów dotyczących najmu blisko 660 000 m2 nowoczesnych powierzchni magazynowych.
W Warszawie w III kwartale odnotowano umowy na blisko 68 000 m2, co daje rynkowi stołecznemu 29% udział w całkowitym wolumenie transakcji. Tradycyjnie już ponad połowa wynajętej powierzchni w Warszawie była zlokalizowana w II strefie. Jednak największa transakcja, która miała miejsce na rynku warszawskim, dotyczyła przedłużenia umowy najmu 26 250 m2 powierzchni przez firmę Schenker w parku magazynowym ProLogis Park Teresin, zlokalizowanym w III strefie.
Można powiedzieć, że w III kwartale Polska Centralna powróciła do łask najemców. Po stosunkowo małym wolumenie transakcji, które miały miejsce w tym regionie w pierwszej połowie roku, III kwartał przyniósł ożywienie i to tu wynajęto najwięcej, bo nieco ponad 70 000 m2 nowoczesnych powierzchni magazynowych. Ta wartość przekłada się na 30% całkowitej aktywności. Na Polskę Centralną przypadła również największa transakcja najmu w III kwartale, czyli 33 890 m2 wynajęte przez firmę FM Logistics w Europolis Park. Kolejną najbardziej popularną wśród najemców lokalizacją był Poznań, gdzie wynajęto około 37 000 m2, co stanowi 16% aktywności w III kwartale.
Warto zauważyć, iż po nienajlepszej I połowie roku III kwartał przyniósł poprawę nastrojów wśród największych operatorów logistycznych. Wzrósł bowiem i to w znaczący sposób udział tego sektora w wynajmowanej powierzchni. Firmy z branży logistycznej wynajęły niemal 114 000 m2 powierzchni magazynowych, co odpowiada blisko 49% całkowitej aktywności. Wzrosła także aktywność firm z sektora handlu detalicznego, co przełożyło się na prawie 20% udział w wynajętej powierzchni.

Wolna powierzchnia
Średni wskaźnik powierzchni wolnej w Warszawie wzrósł z 19,2% do blisko 21% na koniec III kwartału. Jak można przypuszczać największy wzrost pustostanów odnotowano w II strefie, w której oddano do użytku nowy projekt wciąż dysponujący wolną powierzchnią, a wielu najemców zdecydowało się zwolnić zajmowane powierzchnie; współczynnik powierzchni niewynajętej wzrósł z 20,7% do 23,2%. Jednak najwyższy poziom pustostanów dla Warszawy pozostaje w III strefie, gdzie wynosi 26,7%.
Jeśli chodzi o regiony, współczynnik powierzchni niewynajętych spadł w większości lokalizacji z wyjątkiem Poznania, gdzie nieznacznie wzrósł, i Szczecina, gdzie utrzymuje się bez zmian. Aktywność najemców w stolicy Wielkopolski nie przełożyła się na spadek wskaźnika powierzchni wolnej, gdyż zawarte umowy najmu w większości nie dotyczyły istniejącej wolnej powierzchni (przedłużenie i umowa typu fee-development).
Największe spadki współczynnika pustostanów zanotowano w Gdańsku i w Krakowie. W pierwszej lokalizacji wynosi on obecnie 1,4%, natomiast w stolicy Małopolski na dzień dzisiejszy wszystkie nowoczesne powierzchnie magazynowe są wynajęte, ale sytuacja ta ulegnie zmianie w najbliższych tygodniach, kiedy zostanie oddany do użytku obiekt, który wciąż oferuje powierzchnię na wynajem.

Stawki czynszu
W III kwartale 2009 r. wywoławcze stawki czynszu nieznacznie spadły, choć trend ten dotyczył w głównej mierze rynków regionalnych. W I strefie o stabilnej sytuacji wciąż oferowane są najwyższe czynsze w przedziale 4,50 – 6,00 EUR/m2. W regionach najemcy mogą liczyć na oferty już od 2,70 EUR/m2.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej