Luty jak styczeń - koniunktura w budownictwie
W lutym 2010 r. (podobnie jak w styczniu) ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 15. W bieżącym miesiącu poprawę koniunktury sygnalizuje 15% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 30% (w styczniu odpowiednio 13% i 28%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Przedsiębiorcy odnotowują dalszy spadek portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej, co jest związane m.in. z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, sygnalizowanymi jako najbardziej odczuwana bariera prowadzonej działalności. Przewidywania na najbliższe trzy miesiące w zakresie portfela zamówień są nieznacznie optymistyczne. Prognozy dotyczące produkcji budowlano-montażowej są nadal niekorzystne, choć lepsze od formułowanych w styczniu. Spośród badanych przedsiębiorstw 22% planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 18%). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się niewielkiego wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym.
Oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są pesymistyczne i gorsze od zgłaszanych w styczniu. Odpowiednie prognozy są również niekorzystne, choć lepsze od formułowanych przed miesiącem. Rosną trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Planowane ograniczenie zatrudnienia może być mniejsze od prognozowanego w ubiegłym miesiącu. Należy oczekiwać dalszego spadku cen realizacji robót budowlano-montażowych, zbliżonego do zapowiadanego w styczniu.
Sytuacja przedsiębiorstw budowlano-montażowych poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. Najlepsza jest sytuacja przedsiębiorstw dużych, dla których wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury jest pozytywny, lepszy niż przed miesiącem. W pozostałych klasach wielkości utrzymują się negatywne oceny ogólnego klimatu koniunktury. Spadek bieżącego portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej odnotowywany przez jednostki duże jest bardziej znaczący od sygnalizowanego przed miesiącem. Przedsiębiorstwa wszystkich klas wielkości zgłaszają rosnące opóźnienia płatności, co powoduje, że ich sytuacja finansowa jest oceniana bardziej negatywnie niż w styczniu, najgorzej w przedsiębiorstwach małych (w tym mikro) i średnich. Prognozy jednostek małych na najbliższe miesiące dotyczące portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej są nadal negatywne, choć lepsze od formułowanych przed miesiącem. Przedsiębiorstwa duże i średnie przewidują zwiększenie portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Prognozy sytuacji finansowej we wszystkich klasach jednostek są jednak nadal negatywne, choć lepsze od formułowanych w styczniu br. We wszystkich klasach wielkości planowana jest redukcja zatrudnienia (nieco mniej znacząca niż przewidywano w styczniu) oraz spadek cen.
Odsetek przedsiębiorstw nie odczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 2,5% (3,1% w styczniu br. i 3,8% w lutym 2009 r.). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z warunkami atmosferycznymi (62% w lutym, 47% w styczniu br., 44% w lutym 2009 r.), konkurencją na rynku (53% badanych przedsiębiorstw w lutym, 55% w styczniu br., 52% w lutym 2009 r.), kosztami zatrudnienia (47% w lutym i w styczniu br., 50% w lutym 2009 r.), a także niedostatecznym popytem (46% w lutym bieżącego i ubiegłego roku, 47% w styczniu br.). W porównaniu z lutym ubiegłego roku najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z warunkami atmosferycznymi, natomiast zmalało – bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 24% do 13% przy 14% w styczniu 2010 r.).
W lutym 23% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 64% jako wystarczające, a 13% jako zbyt małe. W porównaniu z lutym 2009 r. zwiększa się udział jednostek oceniających swe zdolności produkcyjne jako zbyt duże i – w nieznacznym stopniu – zbyt małe, natomiast spada – przedsiębiorstw, które oceniają je jako wystarczające.
W porównaniu z lutym ubiegłego roku przedsiębiorcy zgłaszają zmniejszenie wykorzystania mocy produkcyjnych z 71% do 56% (w styczniu 2010 r. – 63%).