Lokalizacja magazynów dystrybucyjnych oraz sposób ich projektowania

2007-05-25 15:59

Skrócenie czasu między zamówieniem a jego realizacją, a także napięte terminy realizacji wpływają na lokalizację i elastyczność magazynów dystrybucyjnych. Duży wpływ na działanie tego typu obiektów ma także na sposób ich projektowania.


Firma ProLogis (NYSE: PLD), globalny dostawca obiektów i usług dystrybucyjnych, oraz Capgemini, przedsiębiorstwo świadczące usługi konsultingowe, technologiczne i outsourcingowe, ogłosiły 11 maja 2006 r. wyniki przeprowadzonego badania dotyczącego przyszłych potrzeb europejskich magazynów dystrybucyjnych. Celem badania była analiza ogólnych trendów w europejskich łańcuchach dostaw oraz ich wpływu na magazynowanie i projektowanie powierzchni magazynowych. Badanie, odbyło się jesienią 2005 r., objęło zarówno wywiady przeprowadzone metodą jakościową, jak i ankiety internetowe. Uczestniczyło w nim ponad 200 przewoźników i dostawców usług logistycznych.

    Podczas badania określono następujące ogólne tendencje dotyczące łańcucha dostaw oraz magazynowania:

  • Rozwój rynku europejskiego nie wpływa na częstsze przenoszenie centrów dystrybucyjnych na wschodzące rynki państw Europy Środkowej i Wschodniej, a raczej na tworzenie nowych centrów dystrybucyjnych w tym regionie. Druga fala wzrostu oczekiwana jest w takich krajach jak Rosja, Słowacja, Ukraina i Rumunia.
  • W wyniku rosnących wymagań klientów skróceniu ulega czas między zamówieniem a jego realizacją, a także terminy realizacji. Firmy muszą, więc kłaść większy nacisk na bliższy kontakt z klientem. To z kolei wpływa na wzrost popytu na powierzchnię magazynową w strategicznych lokalizacjach znajdujących się w pobliżu rynków i gwarantujących wysoką dostępność środków transportu.
  • Zmieniają się funkcje magazynów: z funkcji czysto magazynowych w funkcje magazynowo-dystrybucyjne bądź funkcje o wartości dodanej. Tym samym wzrasta zapotrzebowanie na nieruchomości logistyczne. Firmy będą, potrzebować coraz więcej ramp załadunkowych i zwiększony dostęp do światła dziennego w budynkach magazynowych. Ponadto na specyfikacje budynków magazynowych coraz częściej wpływa przestrzeganie zasad bezpieczeństwa oraz wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju.
  • W związku z narastającymi wahaniami popytu klientów oraz zmianami ich oczekiwań, co do obsługi nastąpiła konieczność budowania magazynów elastycznych zarówno pod względem wielkości, jak i lokalizacji. Przewoźnicy oraz dostawcy usług logistycznych coraz częściej decydują się na wynajem powierzchni magazynowej i wymagają elastycznych warunków najmu.
  • Magazyny dystrybucyjne powinny powstawać w atrakcyjnych lokalizacjach. Modernizacja istniejących i przestarzałych obiektów logistycznych w strategicznych lokalizacjach może być rozwiązaniem dla rynków, na których podaż powierzchni magazynowej jest ograniczona.

 

"Przeprowadzone badanie wykazuje, że oferujący nieruchomości logistyczne muszą cały czas pamiętać o tym, co wpływa na działania przewoźników i dostawców usług logistycznych działających w ramach globalnych łańcuchów sprzedaży. Dziś nie wystarcza już tworzenie magazynów, które spełniają wymogi budowlane" - powiedział Bert Angel, wiceprezes i menadżer ds. usług globalnych na Europę w firmie ProLogis,

 

Roy Lenders, wiceprezes Capgemini, twierdzi, że: "Rozwój rynków Europy Środkowej i Wschodniej w połączeniu z rosnącymi wymogami klientów zmusza firmy do regionalizacji centrów dystrybucyjnych w Europie. Tworząc nowe centra dystrybucyjne, firmy będą w coraz większym stopniu korzystać z lokalizacji znajdujących się w pobliżu rynków, a także wymagać elastycznych warunków najmu".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej