Listopadowa koniunktura o 4 punkty w dół

2015-11-30 15:08
Plac Europejski widziany z Warsaw Spire; budowa fontann i pierwsze nasadzenia
Autor: biuro prasowe Ghelamco Poland Wiosną 2015 nasadzone zostały pierwsze drzewa na liczącej 1,5 ha działce otaczającej Warsaw Spire w Warszawie

Listopad nie zaskoczył – w listopadzie koniunktura w budownictwie zaliczyła spadek o kolejne punkty. W grudniu będzie podobnie, ale pocieszające jest, że będzie lepiej niż rok temu. Wówczas grudniowa koniunktura ukształtowała się na poziomie minus 19.

Z ostatnich badań GUS, koniunktura w budownictwie w listopadzie 2015 osiągnęła poziom minus 12 (a dokładnie minus 11,6). Dla przypomnienia, w październiku wskaźnik ten wyniósł minus 8. Cały czas spada liczba optymistów wśród firm budowlanych na rzecz pesymistów. 
A to oznacza, że szefowie firm budowlanych prognozują pogorszenie sytuacji finansowej, a to za sprawą niezbyt pękatych portfeli zamówień, obniżenia produkcji budowlano-montażowej i spadku cen na roboty budowlane. Nasiliły się ponadto zatory płatnicze, co firmom niezwykle utrudnia prowadzenie działalności. To również oznacza ograniczenia w zatrudnieniu, większe niż deklarowano wcześniej. Na trudniejszą sytuację skarżą się już również firmy duże, zatrudniające do 249 osób. Najwięcej optymistycznych prognoz pochodzi od firm największych (powyżej 250 osób).   
W listopadzie 16% przedsiębiorstw budowlano-montażowych oceniło swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 10,7% uznało że są one za małe, pozostałe (73,3%) twierdzą, że są w sam raz. 

Koniunktura w budownictwie
Autor: GUS Ogólny klimat koniunktury w budownictwie, listopad 2015
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej