Liczba dużych inwestycji szybko spada

2007-05-28 16:53

W rankingu firmy AT Kearney, opublikowanym w maju 2006 r., Polska zajęła piąte miejsce na liście najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie krajów. To bardzo bobra pozycja, ale łatwo zauważyć, że liczba dużych projektów w naszym kraju szybko spada.

W pierwszym kwartale 2006 roku firmy zagraniczne na swój rozwój w Polsce wydały ponad 3 mld dolarów. Ten wynik jest dobry, ale obecnie obserwuje się tendencję spadkową, jeżeli chodzi o duże inwestycje zagraniczne. Dwa duże projekty zapowiedział jedynie Shell (rząd podpisał już z firmą umowę) oraz Sharp (porozumienie wstępne w tej sprawie również zostało już zawarte). Wiceminister gospodarki Andrzej Kaczmarek, nie mówi o kolejnych dużych inwestycjach. Natomiast prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych uważa, że zespół międzyresortowy ds. inwestycji zagranicznych zajmował się w 2006 roku już około 20 projektami inwestycyjnymi (są one w finałowej fazie), a ich wartość sięga miliarda dolarów. Andrzej Kaczmarek podkreśla, że nowe umowy mogą być podpisane w ciągu najbliższych miesięcy, a tempo negocjacji wynika przede wszystkim z procedur decyzyjnych po stronie inwestora.

Jako jeden z powodów spadku liczby podpisamych umów, a tym samym rozpoczynania dużych inwestycji, podaje się zmiany jakie mają nastąpić w PAIiIZ - uniemożliwiają one skuteczną obsługę inwestorów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej