Liczba dużych inwestycji szybko spada
W rankingu firmy AT Kearney, opublikowanym w maju 2006 r., Polska zajęła piąte miejsce na liście najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie krajów. To bardzo bobra pozycja, ale łatwo zauważyć, że liczba dużych projektów w naszym kraju szybko spada.
W pierwszym kwartale 2006 roku firmy zagraniczne na swój rozwój w Polsce wydały ponad 3 mld dolarów. Ten wynik jest dobry, ale obecnie obserwuje się tendencję spadkową, jeżeli chodzi o duże inwestycje zagraniczne. Dwa duże projekty zapowiedział jedynie Shell (rząd podpisał już z firmą umowę) oraz Sharp (porozumienie wstępne w tej sprawie również zostało już zawarte). Wiceminister gospodarki Andrzej Kaczmarek, nie mówi o kolejnych dużych inwestycjach. Natomiast prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych uważa, że zespół międzyresortowy ds. inwestycji zagranicznych zajmował się w 2006 roku już około 20 projektami inwestycyjnymi (są one w finałowej fazie), a ich wartość sięga miliarda dolarów. Andrzej Kaczmarek podkreśla, że nowe umowy mogą być podpisane w ciągu najbliższych miesięcy, a tempo negocjacji wynika przede wszystkim z procedur decyzyjnych po stronie inwestora.
Jako jeden z powodów spadku liczby podpisamych umów, a tym samym rozpoczynania dużych inwestycji, podaje się zmiany jakie mają nastąpić w PAIiIZ - uniemożliwiają one skuteczną obsługę inwestorów.