Kwietniowa koniunktura w budownictwie. Brawo ty!

2016-04-22 17:53
Warszawskie osiedle mieszkaniowe Miasto Wola. Wiecha na budynku I etapu nowej inwestycji
Autor: 4AM Architekci Warszawskie osiedle mieszkaniowe Miasto Wola. Wiecha na budynku I etapu nowej inwestycji

O ile firmy budowlane nie stracą nagle dynamiki obecnego optymizmu, to jest szansa, że w maju 2016 – wówczas to byłaby niemal historyczna data! – koniunktura w budownictwie wejdzie na dodatnie obszary, czego nie udało się od drugiej połowy roku 2011.

GUS podał, że w kwietniu koniunktura w budownictwie osiągnęła poziom minus 2,4. To oznacza, że od marca nastąpił wzrost o 4,5 punktu, gdy koniunktura wyniosła minus 6,9. Przez miesiąc przybyło o ponad 2% optymistów (wzrost z 14,2 do 16,2%), ubyło pesymistów (z  21,1 do 18,6%). Gdyby ten trend utrzymał się (a zazwyczaj koniunktura słabnie dopiero w lipcu lub sierpniu) to w maju wskaźnik znajdzie się po raz pierwszy od pięciu lat ponad zerem.  
W kwietniu, tak jak zawsze, najlepsze prognozy formułowały duże firmy budowlane (powyżej 250 osób). Jednak również po wielu miesiącach również przedsiębiorstwa małe (do 9 osób) miały korzystne diagnozy. 

Ten optymizm dotyczy przede wszystkim portfeli zamówień i wielkości produkcji budowlano-montażowej. To perspektywa poprawy w firmach sytuacji finansowej, chociaż nie słabnie zjawisko opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Po raz pierwszy od kwietnia 2015 dyrektorzy firm budowlanych nie przewidują redukcji zatrudnienia.
W kwietniu 2016 firmy budowlane oceniły wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 73,3%. Ten wskaźnik jest z miesiąca na miesiąc coraz  wyższy co świadczy o coraz lepszym dostosowywaniu się firm do sytuacji rynkowej.

Koniunktura w budownictwie
Autor: GUS Ogólny klimat koniunktury w budownictwie, kwiecień 2016
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej