Kwietniowa koniunktura w budownictwie

2007-05-29 17:40

Oceny kwietniowej koniunktury w budownictwie są pozytywne, lepsze niż w marcu i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Wpłynęły na to pozytywne oceny bieżącego i przyszłego portfela zamówień, a także bardziej optymistyczne niż w ubiegłym miesiącu prognozy produkcji budowlanej i sytuacji finansowej przedsiębiorstw.

W grupie badanych przedsiębiorstw 27 proc. zasygnalizowało poprawę koniunktury, a 17 proc. - jej pogorszenie (w marcu odpowiednio 23 i 24 proc.). Sytuacja pozostałych przedsiębiorstw nie uległa zmianie.
Przedsiębiorstwa odnotowują niewielki wzrost portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe. Lepsze niż w marcu są oceny bieżącej produkcji budowlano-montażowej.
W najbliższych trzech miesiącach prognozuje się poprawę portfela zamówień. Oceny przyszłej produkcji są również optymistyczne i lepsze niż w marcu.
Opóźnienia odczuwane przy ściąganiu płatności od dłużników utrzymują się na poziomie zbliżonym do poprzedniego miesiąca.
Niezadowalająca - choć lepsza niż przed miesiącem - jest bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych. Pozytywne natomiast są przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstw.
W ciągu najbliższych trzech miesięcy przedsiębiorcy przewidują wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych i będzie on szybszy niż prognozowano przed miesiącem. Ma także wzrosnąć zatrudnienie w budownictwie.


W kwietniu 1,6 proc. firm nie odczuło żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (w marcu br. 0,8 proc., w kwietniu ub. roku 1,8 proc.). Największe trudności wiążą się z:

  • konkurencją ze strony innych firm (70 proc. przedsiębiorstw w kwietniu br. wobec 68 proc. przed miesiącem i 72 proc. w kwietniu ub. roku),
  • niedostatecznym popytem (59 proc. przedsiębiorstw w kwietniu br. wobec 57 proc. w marcu br. i 70 proc. w kwietniu ub. roku),
  • kosztami zatrudnienia (38 proc. przedsiębiorstw w kwietniu br. wobec 40 proc. przed miesiącem i 36 proc. w kwietniu ub. roku),
  • kosztami obsługi finansowej (37 proc. w kwietniu br. wobec 36 proc. przed miesiącem i 43 proc. w kwietniu ub. roku).

W porównaniu z sytuacją sprzed roku najbardziej spadło znaczenie barier związanych z niedostatecznym popytem i kosztami finansowej obsługi działalności, natomiast wzrosło znaczenie bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników.
W stosunku do portfela zamówień oczekiwanego w okresie najbliższych dwunastu miesięcy 19 proc. przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 70 proc. jako wystarczające, a 11 proc. jako zbyt małe. Oceny te są zbliżone do tych sprzed miesiąca.
W porównaniu z kwietniem ubiegłego roku zmniejszył się udział jednostek oceniających swe zdolności jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego portfela zamówień, zwiększył się natomiast odsetek przedsiębiorstw, które oceniają je jako wystarczające i zbyt małe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej