Które miasta w Polsce trują najbardziej? Najnowszy smogowy ranking

2023-11-07 9:11
smog
Autor: gettyimages Gdzie sprawdzić, czy jest smog w Rzeszowie?

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce? Jest ich całkiem sporo, z uzdrowiskami włącznie. I nie chodzi tu o sporadyczne zagrożenia smogiem, ale o długotrwałe zanieczyszczenie powietrza w ciągu roku. Polski Alarm Smogowy opublikował nowy ranking najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w kraju. Które miasta w Polsce trują najbardziej?

Spis treści

  1. Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce
  2. Smogowi rekordziści. Wśród nich uzdrowiska
  3. Spada liczba kopciuchów, powietrze się poprawia
Dron antysmogowy lata nad Łodzią

Polski Alarm Smogowy opublikował nowy ranking najbardziej smogowych miejscowości w Polsce. Zestawienie obejmuje dane z roku 2022. Co istotne, analiza dotyczy wyłącznie miejscowości, w których prowadzone są pomiary PMŚ. Nie jest znana sytuacja w pozostałych miejscowościach, lecz można przypuszczać, że również tam jakość powietrza często znacząco odbiega od obowiązujących norm.

Najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce

W opublikowanym przez PAS tegorocznym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce po raz kolejny zwyciężyła Nowa Ruda i to w trzech kategoriach: liczba dni smogowych, stężenia PM10 oraz stężenia benzo(a)pirenu.

W czołówce smogowych rekordzistów znalazły się również Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Nowy Sącz czy Żywiec. Wśród najbardziej zanieczyszczonych miejscowości po raz pierwszy pojawiło się Nowe Miasto Lubawskie.

dni smogowe 2022
Autor: PAS Link: powiększ grafikę

Smogowi rekordziści. Wśród nich uzdrowiska

Nowa Ruda, i to z drugi tok z rzędu, została smogowym zwycięzcą, w dodatku we wszystkich trzech kategoriach. To właśnie w Nowej Rudzie odnotowano w 2022 roku najwięcej dni smogowych (95 dni), najwyższe stężenie PM10 oraz najwyższe stężenie rakotwórczego benzo[a]pirenu, które wyniosło 9 ng/m³, czyli 900% normy

Wśród smogowych liderów zastanawia również duża liczba miejscowości z Małopolski (aż 5 miejscowości na 15 o najwyższym stężeniu benzo[a]pirenu). To w tym województwie na skutek decyzji Sejmiku Województwa zezwolono na wydłużone użytkowanie kopciuchów. To pokazuje, że antysmogowe regulacje mają wpływ na to jakim powietrzem oddychamy.

Uwagę zwraca Nowe Miasto Lubawskie. To pierwszy rok, w którym miasto otrzymało nową stację pomiarową Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i od razu pojawiło się w pierwszej dziesiątce najmocniej zanieczyszczonych miejscowości (53 dni smogowe, 700% normy dla stężenia benzo[a]pirenu).

Warto zwrócić uwagę, że wśród najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast są również uzdrowiska: Szczawnica, Szczawno-Zdrój, Rabka-Zdrój i Jedlina-Zdrój i z to przekroczeniem rakotwórczego BaP od 300 do 600% normy.

smog
Autor: PAS Link: powiększ grafikę

Spada liczba kopciuchów, powietrze się poprawia

We wszystkich miejscowościach objętych monitoringiem GIOŚ średnioroczne stężenie pyłów PM10 było w normie - zdarzyło się to pierwszy raz od kiedy Polski Alarm Smogowy zaczął publikację rankingu, czyli od 2015 roku.

Oznacza to, że walka ze smogiem zaczyna przynosić efekty - powietrze w Polsce powoli się poprawia.W ciągu dziewięciu lat w Nowej Rudzie średnioroczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu zmalało o 47%, liczba dni smogowych zmniejszyła się o 26%, a średnioroczne stężenie PM10 spadło o jedną piątą.

Poprawę jakości powietrza widać też we wszystkich opomiarowanych miejscowościach. W Krakowie i Rybniku średnioroczne stężenie PM10 spadło aż 40%! Największe zmiany widać w liczbie dni smogowych.

- W Polsce wciąż dymi 3 miliony kopciuchów. Niestety, widzimy w niektórych województwach próby rozmontowywania uchwał antysmogowych i zezwalania na użytkowanie „kopciuchów”. Kontynuacja, a nawet przyspieszenie działań antysmogowych jest kluczowa dla poprawy jakości powietrza w naszym kraju. - wskazuje Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmy smogowego.

smog w Polsce mapa
Autor: PAS Smog w Polsce - mapa Link: powiększ mapę

Źródło: Polski Alarm Smogowy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany