Kraków w europejskiej superlidze

2008-05-09 14:52
Kraków w europejskiej superlidze
Autor: Urząd Miasta Krakowa Kraków w europejskiej superlidze

Dokument zatytułowany "European Cities & Regions of the Future 2008/2009", z marca 2008 r., wskazuje jasno: spośród 1000 miast i regionów, w rankingu na najbardziej atrakcyjne miejsce w Europie pod względem kosztów prowadzonej działalności Polska nie miała sobie równych. Aż cztery polskie miasta i regiony, zostały sklasyfikowane na czterech pierwszych miejscach. Są to Warszawa, Kraków, Wrocław i region Polska Południowa. Eksperci "Financial Times" potwierdzają: Kraków jest jednym z najatrakcyjniejszych - do inwestowania - miast w Europie.

W dobie globalizującej się gospodarki, liberalizacji przepisów oraz integracji rynków kapitałowych w jednoczącej się Europie nie dziwi fakt, że władze poszczególnych miast i regionów europejskich konkurują ze sobą w dziedzinie przyciągania inwestycji. Dziennikarze i eksperci z dziennika "Financial Times" przygotowali raport na temat przyszłości oraz potencjału ekonomicznego miast i regionów w Europie na przestrzeni najbliższych dwóch ostatnich lat.

Wyniki raportu "Financial Times" wskazują na bardzo wysoką pozycje Krakowa pod względem atrakcyjności inwestycyjnej. To jedyne polskie miasto wśród europejskich metropolii i regionów wymienione na liście podmiotów o największym potencjale ekonomicznym oraz najlepszych perspektywach dalszego rozwoju. W tej kategorii Kraków znalazł się na 6. miejscu, ustępując  Luksemburgowi, Tallinowi, Paryżowi, Londynowi i czeskiemu regionowi Pardubice. Kraków został wysoko oceniony pod względem poziomu zatrudnienia, potencjału ekonomicznego oraz możliwości inwestycyjnych. Wysoką 7. pozycję w tym rankingu zajął także region Polska Południowa.

W kategorii 10 najbardziej atrakcyjnych miast i regionów pod względem działalności kosztów, Kraków zajął drugie miejsce, za  Warszawą, wyprzedza Wrocław i stolice innych środkowo-europejskich państw. Zaraz za stolicą Dolnego Śląska uplasował się region Południowa Polska.

Zdaniem Jacka Majchrowskiego, Prezydenta Krakowa, wysoka pozycja miasta w raporcie przygotowanym przez "Financial Times" potwierdza słuszność polityki prowadzonej przez samorząd w dziedzinie przyciągania zagranicznych inwestorów. "Od kilku lat konsekwentnie tworzymy przychylny klimat dla biznesu, przy wykorzystaniu potencjału naukowego miasta staramy się zachęcać do inwestowania w Krakowie firmy z branży nowoczesnych technologii i usług księgowo-rozliczeniowych" - komentuje.

Słowa Prezydenta Krakowa potwierdza Monika Piątkowska, dyrektor magistrackiego Wydziału Strategii i Rozwoju: "Tak wysokie miejsce w rankingu "Financial Times" - z którego się oczywiście cieszymy - to przede wszystkim efekt naszych dotychczasowych, konsekwentnych działań. Aby utrzymać pozytywny trend już teraz myślimy, jak kreować rozwój gospodarczy miasta w przyszłości, analizujemy obecną sytuację, obserwujemy trendy globalizującej się gospodarki, planujemy nowe dziedziny i kierunki, w jakich Kraków ma szanse się rozwijać, podtrzymując obecne, pozytywne wskaźniki"

Opracowując strategię działania na przyszłość, Kraków opiera się na analizach firm doradczych. Przykładem jest raport "Pożądane sektory bezpośrednich inwestycji krajowych i zagranicznych w Krakowie" stworzony przez PricewaterhouseCoopers. Opracowanie wymienia nie tylko atuty Krakowa w postaci możliwości zatrudnienia - po konkurencyjnych cenach - wykształconych kadr, obecności czołowych firm zagranicznych, wygodnych połączeń lotniczych z głównymi ośrodkami w Europie i dostępności wysokiej jakości powierzchni biurowych. Zawiera także szereg zaleceń, w szczególności tych o charakterze strategicznym, wskazujących na optymalne - z punktu widzenia potencjału miasta - sektory inwestycji, które warto pozyskiwać.
"Bazując na tych wskazaniach, przygotowujemy nowe programy marketingowe skierowane na budowę marki Krakowa w kontekście takich dziedzin, jak sektor badań i rozwoju, life-sciences, w tym biotechnologia oraz wyspecjalizowane i zaawansowane dziedziny medycyny, czy sektor usług kreatywnych" - wymienia Monika Piątkowska.

Atrakcyjność Krakowa potwierdzają też inne rankingi i badania. Kraków jest bezkonkurencyjny nie tylko jako miejsce do spędzania wolnego czasu. Według badania przeprowadzonego przez BBC, stolica Małopolski jest drugim po Warszawie miastem w Polsce, najchętniej odwiedzanym w celach biznesowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej