Kraków obrośnie w biurowce?

2008-01-18 11:34

Zanosi się na to, że niedługo Kraków może stać się miastem nowoczesnych biurowców. Trwa budowa kilku tego typu obiektów, w kolejce o pozwolenie na budowę czeka prawie 20 inwestycji. Zdaniem specjalistów, to efekt dużego zainteresowania stolicą Małopolski ze strony prywatnych inwestorów. Aktywność firm budowlanych jest tak duża, że podaż nie nadąża za popytem.

Takiego ruchu w interesie, jak w przypadku budowy obiektów biurowych jeszcze pod Wawelem nie było. Nie ma chyba w Krakowie dzielnicy - z wyjątkiem Starego Miasta oczywiście - w której nie byłby budowany lub planowany do budowy biurowiec. Choć trudno jeszcze mówić o powstaniu w Krakowie dzielnic biznesowych, są miejsca, którymi deweloperzy interesują się szczególnie. Jednym z takich rejonów są na przykład Bronowice. Przy al. Armii Krajowej stoją już trzy bliźniacze budynki biurowe - Galileo, Newton i Edison, nieco dalej charakterystyczny Błękitny Biurowiec. Niebawem rozpocznie się budowa biurowca u zbiegu al. Armii Krajowej i ul. Lea. Deweloperzy interesują się także południowymi i wschodnimi dzielnicami Krakowa, szczególnie rejonami, które mają zapewnioną dobra obsługę komunikacyjną.

Olbrzymie zapotrzebowanie na przestrzeń biurową sprawia, że lokale w budowanych obiektach są wynajmowane zanim powstaną.
"W tym przypadku, mimo że aktywność firm budowlanych jest bardzo duża, podaż nie nadąża jeszcze za popytem" - uważa Jan Okoński Pełnomocnik Prezydenta ds. Rozwoju Przedsiębiorczości.

Wydaje się, że aktywność inwestorów w najbliższym czasie nie osłabnie. W Wydziale Architektury i Urbanistyki krakowskiego magistratu w kolejce o pozwolenie na budowę dla obiektów biurowych czeka prawie 20 wniosków. Dodatkowo niemal 80 inwestorów złożyło wnioski o warunki lokalizacyjne dla biurowców. Na zainteresowanie Krakowem ze strony deweloperów wskazują także dane międzynarodowej firmy, CB Richard Ellis, która zajmuje się m.in. monitoringiem rynku nieruchomości. Według analityków, do 2009 roku pod Wawelem powstanie około 15 nowych biurowców, a Kraków wzbogaci się o dodatkowe 127 tys. m2 przestrzeni biurowej.
Zdaniem specjalistów, bogate plany inwestycyjne w dziedzinie budowy obiektów biurowych to efekt dużego zainteresowania stolicą Małopolski ze strony prywatnych inwestorów, którzy właśnie w Krakowie chcą lokować swoje firmy.
"Krakowem interesuje się szczególnie branża high-tech, a przykłady ubiegłorocznych inwestycji takich firm jak Google, HCL Technologies, UBS, Elettric 80 potwierdzają opinie ekspertów, że stolica Małopolski staje się powoli ulubieńcem branży usług i zaawansowanych technologii"- zauważa Kazimierz Bujakowski, Zastępca Prezydenta Krakowa.

Atrakcyjność Krakowa potwierdzają też liczne rankingi i badania. Kraków jest bezkonkurencyjny nie tylko jako miejsce do spędzania wolnego czasu. Według badania przeprowadzonego przez BBC, stolica Małopolski jest drugim po Warszawie miastem w Polsce, najchętniej odwiedzanym w celach biznesowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany