Kontrola rynku elektronarzędzi 2009 - raport UOKiK

2010-03-11 11:53
Do najcięższych prac
Autor: BOSCH

Rynek elektronarzędzi w Polsce w ostatnich latach dynamicznie się rozwija – według różnych źródeł wzrost sprzedaży wynosi około 7 proc. rocznie. Rynek ten dzieli się na dwa podstawowe segmenty – narzędzi i osprzętu dla profesjonalistów oraz narzędzi dla majsterkowiczów.

Można odnieść wrażenie, że narzędzia profesjonalne i amatorskie niewiele się różnią, chociaż ceny tych pierwszych są znacząco wyższe. Wyższa cena zwykle wynika z lepszych parametrów, takich jak: większa moc, lepsza wydajność i trwałość wyrobów. Przykładowo narzędzia wykorzystywane w firmach budowlanych poddawane są znacznie większym obciążeniom przez dłuższy czas, natomiast narzędzia dla majsterkowiczów używane są do drobnych prac wykonywanych okazjonalnie.

W ostatnich latach to właśnie ten ostatni segment rozwijał się najszybciej. Wynika to w głównej mierze z poprawiającej się sytuacji materialnej nabywców i zmiany ich stylu życia, a także z pojawienia się szerokiej oferty wyrobów w sprzedaży detalicznej (głównie w marketach budowlanych).

Z kolei rozwój segmentu narzędzi przeznaczonych dla profesjonalistów ma swoją genezę w poprawiającej się koniunkturze w budownictwie, przemyśle i usługach.

Znaczący wzrost popytu powoduje, że na rynku – obok uznanych producentów i marek – pojawiają się także nowi gracze. Chcąc znaleźć swoje miejsce na nim próbują konkurować z dotychczasowymi liderami przede wszystkim ceną, co niejednokrotnie może wiązać się z obniżeniem jakości oferowanych narzędzi. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdyż nieprawidłowo zaprojektowana lub wykonana maszyna może stać się źródłem poważnego zagrożenia dla zdrowia i życia użytkownika (np. okaleczenia kończyn, porażenia prądem) czy stać się przyczyną pożaru. Równie istotne dla bezpieczeństwa użytkowania elektronarzędzi jest dołączanie prawidłowo sporządzonej instrukcji i umieszczenie właściwych ostrzeżeń. Nawet najlepiej wykonane urządzenie, jeśli nie będzie prawidłowo eksploatowane, może być przyczyną poważnych wypadków.

Podstawowym celem kontroli przeprowadzonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów było sprawdzenie wprowadzonych do obrotu elektronarzędzi i maszyn ogrodniczych pod kątem spełniania wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 20 grudnia 2005 roku w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn i elementów bezpieczeństwa.

Co pokazały wyniki kontroli? I jakie praktyczne rady ma Urząd dla konsumentów? Pobierz koniecznie i przeczytaj cały raport

Załącznik do raportu wskazuje ktore modele jakich frm zostały sprawdzone i gdzie wykryto nieprawidłowości. Pobierz załącznik

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany