Koniunktura w październiku zgodnie z prognozami jeszcze niższa

2012-10-25 17:54
Budowa autostrady A1
Autor: MTBiGM

Przypomnijmy, że w sierpniu wskaźnik koniunktury w budownictwie wynosił minus 16, we wrześniu spadł o kolejne sześć punktów. W październiku jest jeszcze niższy i wynosi minus 26. Brakuje już tylko czterech punktów, by koniunktura osiągnęła poziom minus 30, który został odnotowany w styczniu i lutym roku 2009, czyli roku utożsamianym z kryzysem w budownictwie.

Tyle że, wtedy na wskaźniki koniunktury wpływ miała przede wszystkim „katastrofa” w mieszkaniówce, teraz pesymiści są w każdym sektorze budownictwa, bo tak naprawdę to nie wyszliśmy z dekoniunktury sprzed trzech lat i tylko „publiczne” inwestycje infrastrukturalne na chwilę poprawiły nastroje. W każdym bądź razie, według GUS liczba optymistów zmalała w październiku do 8%, a pesymistów wzrosła do 34% (miesiąc wcześniej był oto odpowiednio 9 i 31%). Zmniejsza się tym samym grupa firm budowlanych, które uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Koniunktura w budownictwie
Autor: GUS Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w październiku 2012

Oczywiście, i to się nie zmienia od miesięcy, największe czarnowidztwo – w odniesieniu do portfela zamówień i sytuacji finansowej - wykazują firmy małe i średnie. Im też najbardziej doskwierają zatory płatnicze. Nadal jedna piąta analizowanych przez GUS firm budowlanych chciałaby zrekompensować zmniejszający się rynek robót w Polsce kontraktami zagranicznymi.

Jeszcze niedawno duże firmy budowlane należały do optymistów, tymczasem z miesiąca na miesiąc wzrasta w tej grupie liczba firm, uskarżających się na to samo co jednostki mniejsze.
Coraz więcej firm zapowiada zwolnienia większe niż planowano jeszcze we wrześniu. Wykorzystanie swoich mocy produkcyjnych już na 75% (miesiąc wcześniej na 79%).

Jeżeli utrzyma się taka dynamika spadku ogólnego klimatu koniunktury formułowanej przez GUS, to na koniec roku może ona spaść do minus 40 – na takim poziomie była w miesiącach styczeń – luty w latach 2002 i 2003, czyli podczas jeszcze wcześniejszego budowlanego kryzysu...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej