Koniunktura w grudniu: budownictwo na dużym minusie w Nowy Rok

2012-12-24 12:20
Autostrada A1
Autor: MTBiGM Budowa autoatrady A1

Tak źle jak teraz, było w grudniu roku 2001 i 2002. Podobno kryzysy w budownictwie pojawiają się u nas cyklicznie co 8-10 lat, ale tym razem to nie tylko "sprawa polska". Jak podał GUS, w grudniu 2012 koniunktura w budownictwie spadła o kolejne cztery punkty i osiągnęła poziom minus 35.

Koniuntura w budownictwie, grudzień 2012
Autor: GUS

Koniunktura oceniana jest coraz bardziej pesymistycznie, bo coraz głośniej eksperci zapowiadają w roku 2013 krach w budownictwie i liczba optymistów spada – według GUS w grudniu było ich 7%, zaś przedsiębiorców krytycznie nastawionych 42%.
Trudno się temu dziwić. Niewiele jest obecnie ogłaszanych przetargów budowlanych. Nadal nękają firmy budowlane opóźnienia w płatnościach za wykonane roboty. To główne powody, dla których firmy budowlane, od najmniejszych a zwłaszcza te największe, prognozują bardziej ostre ograniczenia w zatrudnieniu niż jeszcze w listopadzie 2012. Przedsiębiorcy oceniali w grudniu wykorzystanie swoich mocy produkcyjnych średnio na poziomie 71%  i ta liczba zmniejsza się z miesiąca na miesiąc.

Wraz z Nowym Rokiem 2013 życzymy wszystkim firmom budowlanym, by do ożywienia w budownictwie zapowiadanego w roku 2014 dotrwały jak najmniej „poobijane” przez sytuację w gospodarce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej