Koniunktura w budownictwie ze spadkiem na koniec roku

2013-12-27 17:00
Koniunktura w budownictwie wg GUS, grudzień 2013
Autor: GUS Ogólny klimat koniunktury w budownictwie

Aż o 5 punktów spadła w grudniu 2013 koniunktura w budownictwie i na koniec roku osiągnęła poziom minus 27. Przypomnijmy, że koniunktura w budownictwie na dużym minusie pozostaje według GUS od połowy roku 2011.

Poprawę ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie, który bada GUS, sygnalizowało w grudniu tylko 7% firm budowlanych, zaś jej pogorszenie 34% (w listopadzie było to odpowiednio 9 i 31%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Zapewne początek roku 2014 nie wniesie w tym obszarze większych zmian, bo wszystkie ankietowane firmy, bez względu na ich wielkość, formułują negatywne diagnozy i prognozy ogólnej sytuacji gospodarczej.
Oceny bieżące i prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej
są bardziej niekorzystne od zgłaszanych w listopadzie, jednak mniej pesymistyczne są duże firmy budowlane, zatrudniające powyżej 250 osób.
Nadal firmy sygnalizują wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe, co najbardziej dotkliwie odczuwają firmy klasyfikowane jako mikro, czyli zatrudniające do 9 osób.
Negatywna ocena rynku sprawia, że dyrektorzy badanych przez GUS firm budowlanych deklarują większe niż zapowiadali to w listopadzie ograniczanie zatrudnienia.

Przedsiębiorcy oszacowali w grudniu 2013 wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 73%. W grudniu 24% przedsiębiorstw budowlano-montażowych oceniło swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 63% jako wystarczające, a 13% jako zbyt małe (dla porównania, w grudniu 2012 było to odpowiednio: 27%, 59%, 14%).
W styczniu i lutym na ogół jeszcze spada koniunktura w budownictwie, ciekawe zatem, jakie w tych miesiącach roku 2014 osiągnie wskaźniki, skoro firm budowlanych w grudniu nie blokowała zima...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej