Koniunktura w budownictwie – z nowym rokiem wzrost

2016-01-22 16:03
Koniunktura w budownictwie
Autor: brak danych

Już czwarty rok z rzędu koniunktura w budownictwie rozpoczyna w styczniu mozolny marsz w górę. Tym razem z poziomu minus 16 odbiła o ponad 3 punkty.

Według wyliczeń GUS, w styczniu 2016 ogólny klimat koniunktury w budownictwie ukształtował się na poziomie minus 12,7 (przed miesiącem minus 16,1). To identyczny wynik jak w styczniu 2015, tylko że wtedy wystartowała w górę o 6 punktów z pułapu minus 19 w grudniu 2014. W ubiegłym roku krzywa pięła się przez sześć miesięcy, potem znowu zjazd. Trzymamy kciuki, by w 2016 wystarczyło optymizmu firmom budowlanym na tyle, żeby koniunktura wreszcie wyszła na plus.  
 
Firmy budowlane mają trudne warunki prowadzenia działalności. Nadal sygnalizują wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Niestabilna sytuacja finansowa firm wpływa na ich plany kadrowe. Ostatnio oznaczały one mniejsze lub większe redukcje zatrudnienia. Styczniowe deklaracje o ograniczaniu kadr były mniej restrykcyjne. Rynek krajowy oferuje zbyt małą liczbę zamówień, dlatego systematycznie rośnie  liczba przedsiębiorstw, które planują prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą - 23,7% (przed rokiem 22,1%), ale i na rynkach zagranicznych szefowie firm budowlanych prognozują spadek portfela zamówień.
Wykorzystanie mocy produkcyjnych w styczniu 2016 firmy budowlane oceniły na poziomie 72%. Prawie 20% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 70% jako wystarczające, a 10% jako zbyt małe

Koniunktura w budownictwie
Autor: GUS Ogólny klimat koniunktury w budownictwie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej