Koniunktura w budownictwie we wrześniu 2021 kontynuuje zjazd

2021-09-24 11:07
budownictwo koniunktura w budownictwie budowa roboty budowlane
Autor: gettyimages Koniunktura w budownictwie w sierpniu ze spadkiem

Koniunktura w budownictwie pokazuje nastroje firm budowlanych. Branża budowlana od początku roku mozolnie pokonuje głęboki regres w koniunkturze. Jednak od sierpnia optymizm maleje, co potwierdza wrzesień kolejnym spadkiem koniunktury w budownictwie. Na jaką koniunkturę wskazały firmy budowlane we wrześniu 2021?

MerXu składa życzenia z okazji Dnia Budowlańca
merxu

Autor: MerXu

Zrób zakupy na merxu.com i wygraj 3000, 2000 lub 1000 złotych. Dla kolejnych 7 firm nagrody po 500 złotych.

MerXu.com, platforma internetowa dla firm oferuje szeroki wybór produktów z kategorii przemysłowych i budowlanych. Znajdziesz tu pełne zaopatrzenie swojej firmy we wszystko co jest Ci niezbędne. Możesz bezpośrednio z wybranym dostawcą negocjować ceny produktów, które zamierzasz kupić 

Koniunktura w budownictwie w 2021 roku wystartowała z niskiego poziomu. W kwietniu 2020 spadła bowiem do poziomu minus 47,1 (w marcu było minus 1,9), co było oczywiście odzwierciedleniem zagrożenia koronawirusem w budownictwie i obawami rynku budowlanego. Grudzień 2020 przyniósł pierwszy powiew optymizmu, bo wskaźnik koniunktury w budownictwie, zamiast zwyczajowo na koniec roku zjechać w dół, wspiął się nieco na poziom minus 22,6 z minus 26,2 w listopadzie. Marzec 2021 objawił się rekordową liczbą zakażeń, kwiecień przyniósł wyhamowanie pandemii, co dało impuls dla pozytywnych nastrojów. Maj, czerwiec i lipiec wykazały jednak zmniejszenie dynamiki wzrostu koniunktury w budownictwie. Od sierpnia obserwujemy przewagę pesymistycznych ocen. 

Wyliczany przez GUS wskaźnik koniunktury w budownictwie pokazywał od początku roku systematyczny wzrost optymizmu, ale jego dynamika w sierpniu nie tylko wyhamowała, a wręcz pokazała odwrót. Od kwietnia do maja wskaźnik koniunktury w budownictwie wspiął się o ponad 5 punktów (z minus 13,7 na minus 8,4), w czerwcu już tylko o niespełna 3, a w lipcu o 0,6. W sierpniu koniunktura zaczęła spadać. We wrześniu osiągnęła poziom minus 7,9. Optymistyczne oceny zadeklarowało 9,1% firm budowlanych, a pesymistyczne 17% (przed miesiącem było to odpowiednio 7% i 16,7%, czyli wyraźnie ubywa tych pierwszych). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.  

Koniunktura w budownictwie 2021
 • -18,7 styczeń
 • -17,7 luty
 • -15,5 marzec
 • -13,7 kwiecień
 •   -8,4 maj
 •   -5,5 czerwiec
 •   -4,9 lipiec
 •   -7 sierpień
 •   -7,9 wrzesień
 • październik
 • listopad
 • grudzień

Przy okazji dodajmy, że według wstępnych danych GUS, produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) w sierpniu 2021 (dane z 21.09) zrealizowana przez firmy budowlane zatrudniające powyżej 9 osób, w porównaniu z analogicznym okresem 2020 była wyższa 10,2% oraz o 3,2% wyższa w stosunku do lipca 2021.

W porównaniu z lipcem 2021 odnotowano zwiększenie wartości wykonanych robót budowlanych w firmach specjalizujących się w obiektach inżynierii lądowej i wodnej o 13,1% oraz wykonujących roboty specjalistyczne o 3,9%. Zmniejszenie wartości wykonanych prac nastąpiło w przedsiębiorstwach związanych z budową budynków - o 10,1%. 

MerXu - platforma e-commerce B2B dla budownictwa

Dzisiaj merXu oferuje blisko 2 miliony produktów dla budownictwa. Wykonawcy z branży budowlanej mogą zaopatrywać się kompleksowo na merXu. Znajdą tu materiały budowlane, chemię, narzędzia, produkty z kategorii elektrotechnicznej, grzewczej czy BHP.

Z kolei sprzedający, producenci i dystrybutorzy mają szansę dotrzeć do nowych klientów na rynkach lokalnych i zagranicznych. MerXu jest obecne dostępne w Polsce, Czechach, Słowacji, Litwie i Estonii. Już wkrótce merXu otworzy się na Rumunie, Węgry i rynek niemiecki.

Obecnie korzystanie z merXu jest bezpłatne dla sprzedających i kupujących.

Koniunktura w budownictwie
Autor: GUS Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie, wrzesień 2021

W maju 2021, z pierwszego na drugie miejsce na liście barier w prowadzeniu działalności przez firmy budowlane, spadła niepewność co do ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju (na szczycie przez wiele poprzednich miesięcy, we wrześniu na trzecim miejscu – wskazania 55,1% firm budowlanych), a na pierwsze miejsce wskoczyły koszty zatrudnienia (to we wrześniu bolączka 6,63% firm i tendencja cały czas wzrasta). We wrześniu na drugim miejscu barier po raz kolejny znalazł się koszt materiałów (60,4%, rok wcześniej było to 34,7%). To oznacza, że ceny materiałów budowlanych, które w roku 2020 wzrosły poniżej inflacji, w tym roku wykazują wręcz odwrotną tendencję. Trzeba tu przypomnieć, że takie zjawisko kilka lat wstecz wywołało załamanie na rynku budowlanym i falę bankructwa firm budowlanych. W najlepszej sytuacji są oczywiście firmy zaangażowane w budowę infrastruktury, ale i one zaczynają mieć kłopoty z płatnościami wobec swoich partnerów, zatory płatnicze rosną. Odsetek firm budowlanych, które nie uskarżają się na żadne bariery w prowadzeniu bieżącej działalności ukształtował się we wrześniu na poziomie 7,3% (6,1% rok wcześniej).  

Rok 2021 przyniósł kilka nowych podatków, wzrost płacy minimalnej do poziomu 2800 zł brutto (18,30 zł/godz.), wzrosły ceny energii, rosną ceny paliw, rosną też ceny materiałów budowlanych szybciej niż w roku 2020, w kosztach działalności nadal trzeba uwzględniać zabezpieczenia przed koronawirusem. Koszty zatrudnienia wzrosną w roku 2022, bo już wiadomo, że płaca minimalna wyniesie brutto 3010 zł, 19,70 zł/godz.  

bariery działalności firmy budowlane
Autor: GUS Bariery w działalności zgłaszane przez firmy budowlane, wrzesień 2021
Firmy drogowe w czasie pandemii
Autor: GDDKiA Zalecenia dla firm budujących drogi
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej