Koniunktura w budownictwie: w marcu jak rok temu

2016-03-21 16:15
transport materialow budowlanych
Autor: Scandinavian Express

Koniunktura w budownictwie na razie bez dużych skoków, a co ciekawe koniunktura w marcu 2016 jest niemal na identycznym poziomie jak w marcu 2015. Jeżeli kolejne miesiące również będą "kopiować" ubiegły rok, to wskaźnik znowu nie wyjdzie ponad zero...

W marcu ubiegłego roku koniunktura w budownictwie według GUS wyniosła minus 7 punktów, natomiast tegoroczny marzec wykazał się tym wskaźnikiem na poziomie minus 6,9. A zatem pierwszy kwartał w budownictwie nie wskazuje na ponadstandardowe wiosenne ożywienie. W ubiegłym roku wybuch optymizmu był większy – w styczniu minus 19, w tym roku minus 16. W każdy bądź razie marcowe minus 6,9 w koniunkturze to wzrost o 2,2 punktu. Poprawę koniunktury sygnalizowało 14,2% firm budowlanych, zaś pogorszenie – 21,1% (przed miesiącem odpowiednio 12,8% i 21,9%).

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie
Autor: brak danych Ogólny klimat koniunktury w budownictwie według GUS, marzec 2016

Diagnozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej są mniej negatywne od zgłaszanych w lutym. Co ciekawe, prognozy sytuacji finansowej firm budowlanych również są mniej niekorzystne od przewidywań przed miesiącem, ale nieco gorsze od zgłaszanych w marcu 2015, a przecież weszliśmy w kolejny strumień unijnych funduszy.
Poza tym niewiele zmieniło się w sytuacji funkcjonowania firm, z czego najbardziej niekorzystny jest utrzymujący się stale wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Tradycyjnie bardziej optymistycznie patrzą w przyszłość firmy największe. GUS obliczył wykorzystanie mocy produkcyjnych przedsiębiorstw budowlanych w marcu na 69,7%.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej