Koniunktura w budownictwie w listopadzie wg GUS
Cześć firm budowlanych zauważa poprawę sytuacji na rynku, ale mimo to, ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest bardziej negatywnie niż w październiku. GUS odnotował kolejny spadek koniunktury w listopadzie do minus 14 (w październiku dla przypomnienia był to poziom minus 11 punktów).
Przedsiębiorcy, którzy nie zgłaszają żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności stanowią tylko 3,9% ogółu. Pozostali wymieniają koszty zatrudnienia (63%, dla porównania 61% w listopadzie 2013 roku) oraz konkurencje (57%, i 58% listopad 2013 roku) jako najpoważniejsze przeszkody w rozwoju swoich firm. Natomiast niepewność związaną z ogólną sytuacją gospodarczą ma znaczenie dla 37% przesiębiorców (spadek z 47% w listopadzie 2013 roku).
Poprawę koniunktury zgłasza tylko 10% firm budowlanych, jej pogorszenie zauważa 24%. Jeszcze miesiąc temu w październiku 2014 roku było to odpowiednio 11 i 22%.
Jako największe problemy firmy budowlane wymieniają, już niestety tradycyjnie, zatory płatnicze. W konsekwencji przedsiębiorcy zapowiadają dalsze redukcje zatrudnienia, spadek cen robót budowlano-montażowych. Należy dodać, że najbardziej pesymistyczne w ocenie koniunktury pozostają małe i średnie firmy budowlane.
W listopadzie GUS wyniki opracował na podstawie danych uzyskanych od 84% z ok. 5000 firm budowlanych objętych badaniem.