Koniunktura w budownictwie w listopadzie 2004

2007-05-29 18:26

Oceny koniunktury w budownictwie w listopadzie są pozytywne, ale nieco gorsze niż w październiku (odpowiednio - plus 9 i plus 13).Na pogorszenie koniunktury wpłynął wolniejszy wzrost bieżącego portfela zamówień i bieżącej produkcji.

25 proc. badanych przedsiębiorstw zasygnalizowało poprawę koniunktury, 16 proc. - pogorszenie. Sytuacja pozostałych przedsiębiorstw nie uległa zmianie.
Wolniejszy niż w październiku jest wzrost portfela na roboty budowlano-montażowe; w tym przypadku nieznacznie lepiej oceniają tę sytuację firmy państwowe. Co prawda przedsiębiorcy przewidują wzrost portfela zamówień w najbliższych trzech miesiącach, ale prognozy są gorsze od tych sprzed miesiąca.
Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe oceniają swoją sytuację finansową korzystnie, ale w ciągu najbliższych trzech miesięcy ma nastąpić pogorszenie - zarówno w firmach państwowych, jak i prywatnych.
W tym samym przewiduje się wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych, ale wolniejszy niż prognozowano przed miesiącem.
Szybsze od prognozowanego przed miesiącem będzie tempo redukcji zatrudnienia w tym sektorze gospodarki (przede wszystkim w firmach państwowych).
W listopadzie tylko 1,7 proc. przedsiębiorstw nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (w październiku br. - 2,5 proc., w listopadzie ub. roku - 2,1 proc.). Największe trudności są związane z konkurencją ze strony innych firm. oraz z niedostatecznym popytem.
W perspektywie dwunastu najbliższych miesięcy 20 proc. badanych przedsiębiorstw ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże, 68 proc. - jako wystarczające i 12 proc. - jako zbyt małe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej